Okładka książki Rozrachunek z życiem doczesnym. Gdańskie testamenty mieszczańskie z XV i początku XVI wieku Beata Możejko
Beata Możejko Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego historia
historia
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
2010-01-01
2010-01-01
testament Gdańsk mieszczanie

Okładka książki W epoce żaglowców. Morze od antyku do XVIII wieku Ewa Boajruniec-Król, Beata Możejko
W epoce żaglow... Ewa Boajruniec-Król...
Okładka książki Miedziowiec - wrak średniowiecznego statku i jego ładunek Monika Badura, Aldona Garbacz-Klempka, Irena Jagielska, Wojciech Jegliński, Bogdan Kościński, Marek Krąpiec, Paweł Krąpiec, Jerzy Litwin, Jerzy Maik, Beata Możejko, Waldemar Ossowski, Piotr Przezdziecki, Stanisław Rzadkosz, Ireneusz Suliga, Wiesław Urbański, Szymon Uścinowicz, Piotr Paweł Woźniak, Cezary Żrodowski
Miedziowiec - ... Monika Badura, Aldo...

Książka Beaty Możejko o późnośredniowiecznych gdańskich testamentach mieszczański nie jest porywającą pracą naukową (tak, wbrew pozorom istnieją porywające prace naukowe!),jednak nie można odmówić jej (tj. pracy) pewnych walorów. Docenią je jednak tylko badacze. Chodzi mi przede wszystkim o zaprezentowanie zawartości takich dokumentów, które obecnie znajdują się w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Być może osoby badające testamenty pod nieco innym kątem niż Beata Możejko skorzystają na tej pracy więcej niż pozostali czytelnicy.
Autorka skupiła się na zaprezentowaniu dwóch cech charakterystycznych dla testamentów: zabezpieczenia tak swojej duszy w życiu wiecznym poprzez zapisy odnoszące się do instytucji kościelnych (w skład których, prócz kościołów i szpitali, wchodzą także zapisy dotyczące pielgrzymek, modlitw za testatorów i - chyba wyjątkowe - dotyczące sposobu pogrzebu) jak i swojego majątku oraz interesów w życiu doczesnym. Szkoda, że charakter zachowanych testamentów nie pozwala na zbadanie np. dyspozycji testatorów odnośnie miejsca i sposobu pochówku - bo takie badanie sprawy wydaje mi się bardziej interesujące niż wymienianie, jakie aspekty znalazły się w każdym testamencie odnośnie kwestii duchowej czy materialnej. Nagromadzenie wyliczanek dotyczących dyspozycji większości testamentów, z podaniem dat spisania testamentu i nazwiska testatora powoduje poczucie zbyt wielkiego nagromadzenia informacji, przez co pracę czyta się dość może niezbyt męcząco, ale po chwili czytania zapomina się, o czym czytało się cztery-pięć stron wcześniej.
Pozycja raczej dla badaczy; osoby nie zainteresowane tematem (tak jak ja) poczują się raczej zmęczone pracą i natłokiem informacji źródłowych - tak mi się przynajmniej wydaje.

• Naukowe