Rozrachunek z życiem doczesnym. Gdańskie testamenty mieszczańskie z XV i początku XVI wieku

Okładka książki Rozrachunek z życiem doczesnym. Gdańskie testamenty mieszczańskie z XV i początku XVI wieku Beata Możejko
Okładka książki Rozrachunek z życiem doczesnym. Gdańskie testamenty mieszczańskie z XV i początku XVI wieku
Beata Możejko Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373267381
Tagi:
testament Gdańsk mieszczanie
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W epoce żaglowców. Morze od antyku do XVIII wieku Ewa Boajruniec-Król, Beata Możejko
Ocena 7,0
W epoce żaglow... Ewa Boajruniec-Król...
Okładka książki Miedziowiec - wrak średniowiecznego statku i jego ładunek Monika Badura, Aldona Garbacz-Klempka, Irena Jagielska, Wojciech Jegliński, Bogdan Kościński, Marek Krąpiec, Paweł Krąpiec, Jerzy Litwin, Jerzy Maik, Beata Możejko, Waldemar Ossowski, Piotr Przezdziecki, Stanisław Rzadkosz, Ireneusz Suliga, Wiesław Urbański, Szymon Uścinowicz, Piotr Paweł Woźniak, Cezary Żrodowski
Ocena 9,0
Miedziowiec - ... Monika Badura, Aldo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
434
141

Na półkach: ,

Książka Beaty Możejko o późnośredniowiecznych gdańskich testamentach mieszczański nie jest porywającą pracą naukową (tak, wbrew pozorom istnieją porywające prace naukowe!),jednak nie można odmówić jej (tj. pracy) pewnych walorów. Docenią je jednak tylko badacze. Chodzi mi przede wszystkim o zaprezentowanie zawartości takich dokumentów, które obecnie znajdują się w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Być może osoby badające testamenty pod nieco innym kątem niż Beata Możejko skorzystają na tej pracy więcej niż pozostali czytelnicy.
Autorka skupiła się na zaprezentowaniu dwóch cech charakterystycznych dla testamentów: zabezpieczenia tak swojej duszy w życiu wiecznym poprzez zapisy odnoszące się do instytucji kościelnych (w skład których, prócz kościołów i szpitali, wchodzą także zapisy dotyczące pielgrzymek, modlitw za testatorów i - chyba wyjątkowe - dotyczące sposobu pogrzebu) jak i swojego majątku oraz interesów w życiu doczesnym. Szkoda, że charakter zachowanych testamentów nie pozwala na zbadanie np. dyspozycji testatorów odnośnie miejsca i sposobu pochówku - bo takie badanie sprawy wydaje mi się bardziej interesujące niż wymienianie, jakie aspekty znalazły się w każdym testamencie odnośnie kwestii duchowej czy materialnej. Nagromadzenie wyliczanek dotyczących dyspozycji większości testamentów, z podaniem dat spisania testamentu i nazwiska testatora powoduje poczucie zbyt wielkiego nagromadzenia informacji, przez co pracę czyta się dość może niezbyt męcząco, ale po chwili czytania zapomina się, o czym czytało się cztery-pięć stron wcześniej.
Pozycja raczej dla badaczy; osoby nie zainteresowane tematem (tak jak ja) poczują się raczej zmęczone pracą i natłokiem informacji źródłowych - tak mi się przynajmniej wydaje.

Książka Beaty Możejko o późnośredniowiecznych gdańskich testamentach mieszczański nie jest porywającą pracą naukową (tak, wbrew pozorom istnieją porywające prace naukowe!),jednak nie można odmówić jej (tj. pracy) pewnych walorów. Docenią je jednak tylko badacze. Chodzi mi przede wszystkim o zaprezentowanie zawartości takich dokumentów, które obecnie znajdują się w Archiwum...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Naukowe
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne