Walenie: wieloryby, delfiny, morświny i inne

Tłumaczenie: Krzysztof Teisseyre
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Świat Wczoraj i Dziś". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
Whales, dolphins and porpoises
83-7066-504-7
wieloryby, delfiny, ocean
flora i fauna
Katinchains

Walenie to grupa ssaków, które całe życie spędzają w wodzie, klasyfikowana jako rząd o nazwie łacińskiej Cetacea. Dotychczas naukowcy poznali 78 gatunków. Większości czytelników znane są ich potoczne nazwy: wieloryby i delfiny. Mniej znane są morświny i inne. Walenie różnią się między sobą ubarwieniem, kształtami, zwyczajami i trybem życia. Najmniejszy jest delfin chilijski, mierzący nieco...

Najmniejszy jest delfin chilijski, mierzący nieco ponad metr, a największy - wieloryb, płetwal błękitny, przekraczający nawet 30 m długości.
Na pierwszy rzut oka wieloryb bardzo przypomina rybę, zwłaszcza tak wielką jak rekin wielorybi. Oba zwierzęta mają bardzo podobny kształt, płetwy i potężny ogon. To uderzające podobieństwo sprawiło, że przez setki lat uważano wieloryby za ryby. Książka "Walenie : wieloryby, delfiny, morświny i inne" pomoże czytelnikowi poznać bogactwo barw i różnorodność form podwodnego świata.
Człowieka zawsze ciekawiły głębiny oceaniczne - niedostępne, a tętniące życiem.

źródło opisu: BGW, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie