Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji

Okładka książki Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji Cristina Banfi, Peraboni Cristina, Rita Mabel Schiavo
Okładka książki Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji
Cristina BanfiPeraboni Cristina Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada popularnonaukowa dziecięca
40 str. 40 min.
40 min.
Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
dla dzieci

Okładka książki Wszystko o... krowach Mateusz Kęsy, Katarzyna Kołodziej
Wszystko o... ... Mateusz Kęsy, Katar...
Okładka książki Kiedy wieloryby miały nogi. I inne niesamowite ścieżki ewolucji Hannah Bailey, Dougal Dixon
Kiedy wieloryb... Hannah Bailey, Doug...
Okładka książki MAPY. Edycja fioletowa. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
MAPY. Edycja f... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki To wszystko matematyka! Jochen Gerner, Carina Louart, Florence Pinaud
To wszystko ma... Jochen Gerner, Cari...
Okładka książki Jak to działa? Budowle Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...
Okładka książki Uniwersytet malucha. Chemia organiczna dla maluchów Chris Ferrie, Cara Florance
Uniwersytet ma... Chris Ferrie, Cara ...

Wzorcowy przykład książki sprzedającej dzieciom fascynującą naukę w absorbujący sposób. Duże ilustracje współgrają z treściwymi, pęczniejącymi od ciekawostek informacjami na temat prezentowanych zwierząt. Wielka księga ewolucji ukazuje w sposób logiczny zależności między organizmami rozdzielonymi milionami lat, a także między nimi a środowiskiem. Rozbudza zainteresowania i powiela wnikliwe podejście do ogółu wiedzy.

Autorkami książki są pracownice Muzealnego Stowarzyszenia Dydaktycznego w Mediolanie prowadzącego działalność edukacyjną (Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo). Rysunki stworzył biolog (Román García Mora) specjalizujący się przede wszystkim w paleontologicznych rekonstrukcjach dinozaurów, za co otrzymał wiele międzynarodowych nagród (zdecydowanie na nie zasłużył!).

We wstępie czytamy, że żaden gatunek nie istnieje wiecznie, a wymieranie może być gwałtowne (w efekcie zadziałania jakiegoś konkretnego wydarzenia) lub stopniowe. Zawsze jednak stwarza ono możliwości rozwoju nowym formom życia. Nieznane wcześniej gatunki nie rodzą się tak po prostu, ale powstają na drodze ewolucji...

"Lew workowaty", "krokodyl naleśnik", megalodon, megaterium, deinozuch, meganeura, smilodon, archeopteryks - to tylko nieliczne z przedstawionych w książce gatunków. Każdy z nich skrywa wiele tajemnic, ale naukowcy dzięki nowym znaleziskom i trwającym badaniom stale odkrywają wcześniej nieznane fakty, które pozwalają nam lepiej poznać i zrozumieć to, jak wyglądały i w jakich warunkach na co dzień funkcjonowały dawno wymarłe organizmy.

Teksty znajdujące się pomiędzy rysunkami są krótkie i konkretne. Zdania są zrozumiałe i wraz z rysunkami tworzą całość, która sprawia, że nawet maluchy są zafascynowane.

Największe (moim zdaniem) atuty publikacji to niesamowite ilustracje, zestawienia ze sobą spokrewnionych gatunków wymarłych z aktualnie żyjącymi (warto zwrócić uwagę na różnice w ich rozmiarach, porównania budowy szkieletów i zębów),czcionka (która wywołała sentymentalne wspomnienia związane z maszyną do pisania już nieżyjącego dziadka),liczne ciekawostki i... niedosyt informacji, który skłania do poszukiwania nowych wiadomości.

Wiecie, że:
- istniały ważki wielkości współczesnej mewy?
- paleontolodzy sądzą, że dawniej żyło ponad 350 gatunków trąbowców, a dziś tę grupę reprezentują zaledwie 3 gatunki słoni?
- mamutak znosił jaja mające ponad 37 cm i ważące 12 kg?! - nie, nie chodzi o mamuta!!! 😉

Chcecie zobaczyć zachwyt i niedowierzanie w oczach dzieci? Wystarczy dać im do rąk książkę "Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji".

Wiecie, jakie zwierzę jest najbliższym żyjącym obecnie krewnym tyranozaura i jakie dowody na to wskazują?

o tytule ("Co ma kura z jaszczura") myślałam, że prezentowana dziś książka będzie tylko o pokrewieństwie kur z T.Rexem.
Doczytałam podtytuł ("Wielka księga ewolucji") i się zdziwiłam - jak na 40 stronach upakować ewolucję?
I choć faktycznie podtytuł jest lekko mylący to cała książka jak najbardziej zasługuje na Waszą uwagę.

Zacznijmy od tego, że tekst napisały pracownice Muzealnego Stowarzyszenia Dydaktycznego z Mediolanu -
Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo).
Czyli można mieć pewność, że treść jest prawdziwa i dokładnie wyselekcjonowana (Stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjną).
Bo wiecie, o ewolucji można pisać długo (jak o wszystkim). Ale trzeba wziąć pod uwagę odbiorcę.
40 stron to akurat tyle, ile wytrzymał Pio (6 lat) przy czytaniu. To dowodzi skuteczności selekcji.

Dodam, że książka ma duże ilustracje. Sam tekst to w zasadzie zbiór ciekawostek i krótkich opisów poszczególnych zwierząt.
Wiedzieliście, że istniał leniwiec wielkości słonia? A kto wyobrazi sobie rekina z płetwą w kształcie kowadła?
Dodatkowo możecie dowiedzieć się gdzie koń ma nadgarstek. I dlaczego

Metodycznie, acz skrótowo czytelnik prowadzony jest przez najciekawsze przypadki ewolucji.
Na koniec, poza uczuciem niedosytu, pojawia się żal i jakaś taka... tęsknota? za wymarłymi gatunkami.
Dlatego uważam, że to świetna książka. Sprawiła, że chcę wiedzieć więcej i wywołała dużo emocji.

Poza tym, podoba mi się wizualnie.
Szczegółowe, precyzyjne rysunki, które jednak mają w sobie coś delikatnego. Widać rękę artysty i fascynata (Roman Garcia Mora).
A cienie dzieci i dorosłych wklejone do ilustracji to świetny pomysł. Pokazują rzędy wielkości i ...bawią
(wyobraźcie sobie cień chłopca na koniu Przewalskiego).

Podsumowując, według mnie to bardzo dobrze zrobiona księga ciekawostek o dinozaurach i ewolucji dla początkujących.
Lekko, ale zgodnie z najnowszą wiedzą przybliża dziecku kilkadziesiąt prehistorycznych zwierząt i ich związki z dzisiejszą fauną.
Polecam Waszej uwadze :)

Zacznijmy od tego, że tekst napisały pracownice...

Czy dinozaur i zielononóżka to bliska rodzina?

Jak się okazuje, tak. Natura zadbała, by w nas oraz w naszych braciach mniejszych pozostawić mnóstwo tropów do odkrywania zagadki niebiesko-zielonej planety. Praca paleontologów uświadamia, że Ziemia jest spójnym systemem, w którym pewne rozwiązania biologiczne okazują się na tyle odpowiednie do wykorzystania zarówno dzisiaj, jak dwieście milionów lat temu. Książka Co ma kura z jaszczura? prezentuje kilka przykładów tej ziemskiej oszczędności, różnorodności i – niekiedy trudnego do uwierzenia – pokrewieństwa.

Co ma kura z jaszczura?, praca zbiorowa, Wydawnictwo Adamada, ilustracje Roman Garcia Mora

Z okładki zawadiacko łypie na nas tyranozaur. Na jego “nosie” stoi dumny i wyprostowany, tak jak to tylko one potrafią – kogut. Obaj kolorowi, potężni, wykluci z jaja. Podobnie spektakularnie prezentuje się kogut w duecie z archeopteryksem, bo choć nie mają wielkich rozmiarów, to majestatyczni są i upierzeni. No, dość żartów! Tak naprawdę to niniejsza książka jest jedną z ciekawszych pozycji popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży. W przejrzysty sposób, w towarzystwie genialnych, wiernych ilustracji, dowiadujemy się, jak bardzo spokrewnione są ze sobą zwierzęta, które zamieszkiwały Ziemię przed milionami lat i obecnie. Wspomniany archeopteryks jest wyjątkowym przykładem ewolucyjnego zamysłu: łączy bowiem cechy gada i ptaka. Ma małą, gadzią czaszkę i pazury, ale też pióra i połączone obojczyki (co możemy zaobserwować przygotowując niedzielny obiad). A propos jedzenia – gdyby Galileusz wybrał się na wycieczkę na Madagaskar, możliwe, że spotkałby jeszcze mamutaka. Ilustracja jaja tego gigantycznego, trzymetrowego nielota nie zmieściła się w książce, było tak ogromne!

Mogłabym godzinami pisać i opowiadać o niezwykle ciekawych informacjach, jakie znalazłam w Co ma kura z jaszczura?. Każda książka prowokuje do poszerzania wiedzy i poszukiwania dalszych informacji, rzadko jednak zdarza się, by opisy fizjonomii, porównania układów kostnych czy zębów były tak estetyczne, przejrzyste i po prostu ciekawe. Jestem przekonana, że diablęta ze szkół podstawowych będą zachwycone tą pozycją, zwłaszcza, jeśli interesują się przyrodą.

Wniosek z lektury jest następujący: przed milionami lat zwierzęta na Ziemi miały ogromne rozmiary, prehistoryczne leniwce wielkością przypominały dzisiejsze słonie, a zęby prapradziadka rekina były wielkie jak talerze. Ogromny jest też mój zachwyt podczas lektury, bo w piękny sposób, dzięki wiernym ilustracjom Mory oddano ciekawe szczegóły stworzeń, jakich – może na szczęście – nigdy nie poznamy. To wspaniałe, że tyle nas wszystkich łączy!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Adamada za egzemplarz książki.

Zapraszam do lektury moich recenzji na stronie ocholeramatka.pl. Cholernie dobre recenzje książek!

Czy dinozaur i zielononóżka to bliska rodzina?

No właśnie... Co ma kura z jaszczura? Jesteście ciekawi? :D

• Dla Blanki
  • Recenzje 2018
  • Laura
  • 1aa) Książki do kupienia

Dodaj cytat z książki Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji