3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Adieu, Berthe
Kaklucha

„Żegnaj, Berto...” to debiut powieściowy pisarki, poetki, publicystki, która po ukończeniu studiów klasycznych współpracuje z dziedziną sztuki par excellence współczesną, bo z telewizją. Ta niewielka powieść została przez krytykę francuską przyjęta ze wszech miar przychylnie. [...] Sądzę [...], że ten tekst pozornie prosty i przystosowany do lektury „dosłownej”, jest w istocie wieloznaczny i można odbierać go z różnych perspektyw i na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim oczywiście jako obrazek obyczajowy z lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy w zgiełku walki o całkowitą swobodę obyczajową zaczynają odzywać się pierwsze, nieśmiałe jeszcze, głosy rozczarowania i wątpliwości – czy aby na pewno tędy wiedzie droga do szczęścia, harmonii i pełnego człowieczeństwa. [...]
Krytyka francuska wskazywała na związki „Żegnaj, Berto...” z mitem Don Juana. To właśnie powinowactwo otwiera szczególnie interesujące perspektywy na „powiastkę” Jeanne Faure-Cousin. [...] W „Żegnaj, Berto...” współczesny Don Juan, może raczej – Don Juanik, jest narratorem: w jakiej mierze szczerym? w jakiej – zakłamanym? w jakiej postać ta odpowiada zamierzeniom autorki, a w jakiej – wymknąwszy się jej woli, niejako na własną rękę odsłania problemy współczesnego człowieka? współczesnej kobiety? kryzysu uczuć, na jaki cierpi nasz świat?

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1970

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Medellin | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

Oj, wynudziłem się na ponad stu stronach zapisu dumania o niczym. Autorka wykreowała postać mężczyzny, który ma być współczesnym Don Juanem czy dokładniej mówiąc Don Juanikiem. Gdybym nie przeczytał posłowia to pewnie bym tego nie zauważył. Bohater faktycznie nie szanuje kobiet i gdzieniegdzie jest napisane, że Berta jest jedną z wielu, ale obydwie te postaci są tak mdłe, że aż się im obydwojgu dziwę, że coś ich mogło do siebie zbliżyć.

Niektóre fragmenty były całkiem znośne, ale ogólnie książka jest przegadana. Solidne skrócenie wyszłoby jej na dobre.

aleksandra hewelt | 2017-05-24
Przeczytana: 2017 rok