Drugi Mesjasz

Seria: Fabryka Sensacji
Wydawnictwo: Fabryka Słów
The Second Messiah
Patryczken

Kolejne szokujące doniesienia o życiu Jezusa Chrystusa nie robią już na nikim wrażenia. A co jeżeli istnieje dowód na to, że nasza wiara opiera się na osobie, która nie była tą, za którą się podawała? Dwa tysiące lat wiary w złodzieja tożsamości? Odkryte w 1947 r. zwoje znad Morza Martwego rzuciły nowe, sensacyjne światło na chrześcijaństwo. Jedna z kluczowych osób, odpowiedzialnych za...

Dwa tysiące lat wiary w złodzieja tożsamości?

Odkryte w 1947 r. zwoje znad Morza Martwego rzuciły nowe, sensacyjne światło na chrześcijaństwo. Jedna z kluczowych osób, odpowiedzialnych za najnowsze odkrycie, ginie w zagadkowych okolicznościach zanim prawda o istnieniu Drugiego Mesjasza wstrząśnie fundamentami wiary. Rusza śledztwo, ale wiadomym jest, że katastrofalny kryzys nie jest Kościołowi potrzebny.

Czasy i tak są ciężkie. Konklawe wybiera nowego papieża. Charyzmatyczny duchowny rozpoczyna swój pontyfikat w atmosferze histerii karmionej przepowiedniami o przyjściu Antychrysta. Czy człowiek noszący na palcu Pierścień Rybaka, a w sercu brzemię mrocznych tajemnicy jest zdolny uratować Kościół? Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?

Archeolog Jack Cane i izraelska policjantka Lela Raul muszą rozwiązać zagadkę Drugiego Mesjasza i ujawnić sekret, kryjący się za objawieniem Chrystusa. Zanim zostaną uciszeni na wieki, a zwój stracony na zawsze.

Dwoje ludzi rzuca się do gonitwy w poszukiwaniu prawdy. Zabójców wyprzedzają tylko o mały krok.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/drugi-mesjasz

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Oficjalna recenzja
helmans książek: 233

Papież z piekła rodem?

Gdy w końcu mogę odłożyć przeczytaną książkę na półkę biblioteczki, czuję się smutny, a zarazem szczęśliwy. Trapię się z powodów sentymentalnych (jeżeli czytadło było przejmujące i zapadające w pamięć), lecz odczuwam również pewną dozę ekscytacji na myśl, że tuż za rogiem czeka mnie inna literacka przygoda. Lekturę „Kodu Leonarda da Vinci” przeniosłem do swojej szafki z foliałami już jakiś czas temu, obdarowując ją metką z napisem „dobra fikcja literacka”. Dzięki książce autorstwa Glenna Meade’a przyszło mi na nowo zmierzyć się z tajemnicami Watykanu, a przede wszystkim na nowo zanurzyć się w życie Jezusa Chrystusa. „Drugi Mesjasz” jest dziełem interesującym pod względem przedstawionej intrygi religijnej, dzięki czemu, w momencie odkładania ją na półkę, nie miałem większych trudności z decyzją, do jakiej kategorii ją przyporządkować.

Książka przedstawia kilka równoległych historii, które są ze sobą zazębione w sposób przemyślany i sensowny. Istnieje wprawdzie kilka zgrzytów, dzięki którym literacki mechanizm wydaje z siebie nieprzyzwoite androńskie dźwięki, lecz koniec końców, wizyta u mechanika nie jest konieczna. Za głównych bohaterów powieści można uznać Jacka Cane’a – archeologa, pasjonata zamierzchłych historii oraz Johna Becketa – nowo wybranego papieża, który zamierza otworzyć katolicką puszkę Pandory, wypuszczając do publicznej wiadomości wszystkie skrywane tajemnice Kościoła Katolickiego. Ponadto, splot wydarzeń zaczyna się komplikować w momencie odkrycia zwoju znad Morza Martwego, który może podważyć boskość Jezusa Chrystusa. To właśnie ten wątek jest rdzeniem książki. To on jest odpowiedzialny za ciągłość wydarzeń i rozsiewanie wokół siebie aury zagadkowości. Stopniowe rozwijanie zwoju wyzwala w czytelniku chęć przeczytania całości zawartości, lecz dzięki „uprzejmości” autora, odbiorca karmiony jest małymi porcjami w systematycznych odstępach czasu. Nie jest to wada, lecz dla kogoś niecierpliwego może być frustrującym posunięciem.

Szalone tempo wydarzeń i pierwszorzędnie nakreślona akcja, zaszczepiła w czytelniku zainteresowanie i niemożność oderwania się od lektury. Relacjonowane jest to w sposób dynamiczny, przy jednoczesnym zwiedzaniu wspaniałych lokacji – od Rzymu aż po Morze Martwe. Z drugiej jednak strony, w pewnych momentach chciałoby się przystanąć i zaczerpnąć tchu, poznać prastarą historię i kilka tajemnic Watykanu. W książce wspomniane są tylko ogólniki, które mogą sugerować czytelnikowi jakie sekrety skrywa stolica apostolska. Szkoda, gdyż autor mógłby popuścić wodzy fantazji i przedstawić swoje własne projekcje wyobraźni. Dodatkowo, w publikacji zabrakło jakiegokolwiek epilogu, który mógłby przestawiać potencjalne, niszczycielskie skutki dla wiary chrześcijańskiej.

„Drugi Mesjasz” jest publikacją udaną, skierowaną w szczególności do osób, lubujących się w spiskach i religijnych knowaniach. Nie jest to książka nierealna, gdyż możliwe, że pewnego dnia archiwa watykańskie zostaną otwarte do publicznej wiadomości, odkrywając być może jeszcze gorsze misteria, niż te przedstawiona w dziele Glenna Meade’a. Osobiście jednak muszę przyznać, że po przeczytaniu publikacji mam pewien niedosyt. Zabrakło większej ilości tajemnic i faktów historycznych. Dlatego też, szufladkuję książkę z metką „przeciętna fikcja literacka”, lecz z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje książkowe autora.

Damian Hejmanowski

Beata | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Bardzo dobra powieść przygodowa, w stylu Dana Browna (i równie dobra jak Brown). Tajemnicze zwoje z Qumran, tajemnicze śmierci. Mosad, Watykan i jeszcze ktoś bardzo pragnący zdobyć artefakty. Z drugiej strony nowy papież, zamierzający ujawnić światu zawartość Tajnych Archiwów Watykańskich - czy fanatycy religijni pozwolą mu to uczynić? Autor zręcznie utrzymuje uwagę czytelnika i podsyca ją podrzucając fragmenty tłumaczenia zwoju o fałszywym Mesjaszu. Czyta się bardzo szybko i z przyjemnością. Szczerze polecam.

Heisenberg | 2016-04-09

Strasznie niedoceniona, bardzo dobra powieść! Zero reklamy, pojawiła się na rynku wydawniczym "znikąd", gdy tymczasem nie jest wcale gorsza od niektórych książek Dana Browna - podaję tego autora dla porównania, bo to praktycznie ten sam gatunek literacki. A od takiego "Zagubionego symbolu" to lepsza o lata świetlne! Wiem, wiem, naraziłem się fanom Browna, ale - zachęcam, przeczytajcie "Drugiego Mesjasza", a nie pożałujecie.
Polecam!

Bianka | 2015-10-05
Przeczytana: 2015 rok

W stylu podobne do książek Dana Browna. Jest zagadka, coś do odszyfrowania, są naukowcy, służby specjalne, cała gama ciekawych rzeczy. Rozdziały krótkie, masa dialogów, akcja wartka, świetnie się czyta. Odszyfrowywaniem zajmują się różne ciekawe osobniki (a możecie mi wierzyć, że zainteresowanych jest mnóstwo), a nawet jeden na pierwszy rzut oka podobny do „Nauczyciela” z „Kodu...”, a to z racji swojej rozległej wiedzy i pasji, która każe mu wciąż poszukiwać i pozwala ciekawie opowiadać. Główny bohater, Jack Cane, jest archeologiem, ale zbyt zajętym ucieczką, aby mógł się czemuś w skupieniu poświęcić. Tak się bowiem składa, że biedak jest głównym podejrzanym o morderstwo. Cóż – znalezisko w postaci starożytnego zwoju z Qumran jest warte grzechu, a treść tam zawarta szokująca, intrygująca i nie odbiega zbyt daleko od wywrotowych teorii Dana Browna. Jack musi się nieźle nabiegać, żeby udowodnić swoją niewinność. Na szczęście jest sprytny i posiada wiedzę, która pozwala mu się ukrywać...

romeo | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Czerpanie pomysłów powieściowych z odkryć starożytnych zwojów w Qumran nad Morzem Martwym, jest tak częstym źródłem sensacji w popkulturze, że ciężko napisać na ten temat coś, co może świadomego czytelnika zaskoczyć. Choć autor się stara wymyślić wciągającą historię, wychodzi mu tylko kolejny wariant opowieści o niesamowitych odkryciach mających wstrząsnąć podstawami wiary chrześcijańskiej.Ileż to razy już czytaliśmy niezwykłości o tym, kim był Jezus? Tych, którzy swoje przekonania religijne mają mocno zakodowane w głowach to nie zmieni, może jedynie zaciekawić tych wahających się.
Powieść Glena Meada jest typowym sensacyjno-kryminalnym produkcyjniakiem dla masowego czytelnika. Jako wytwór pisarskiego rzemiosła jest znośna, czyta się ją szybko i sprawnie, akcja zatrzymuje na chwilę, by potem odpaść od pamięci. Zaciekawił mnie wątek papieża przyszłości, który postanawia odtajnić wszystkie sekrety ukryte w tajnych archiwach Watykanu. Jednego możemy być pewni- szanse na pojawienie się...

cordiale | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 26 stycznia 2014

„Fabryka Słów”, zawsze kojarzyła mi się z wydawaną przez siebie polską fantastyką. Byłem bardzo zaskoczony kiedy w jej ofercie zobaczyłem thriller „Drugi Mesjasz”, którego autorem jest irlandzki pisarz Glenn Meade.
Autor swoją powieść zaczyna od „mocnego uderzenia”. Jesteśmy świadkami tajemniczego wypadku, w wyniku którego ginie para archeologów wraz z kierowcą. Ktoś kradnie z wraku pojazdu przewożony przez nich tajemniczy manuskrypt.
Dwadzieścia lat po wydarzeniach opisanych w prologu, syn zmarłych naukowców, Jack Cane na prowadzonych przez siebie wykopaliskach znajduje manuskrypt, którego treść rozpoczyna się od słów: „Jezus Mesjasz”. Zwój ten zostaje jednak skradziony a profesor zajmujący się jego badaniem zostaje zamordowany. Cane, oskarżony o zabójstwo eksperta postanawia wyruszać śladem grupy nielegalnych handlarzy artefaktami. W ślad za archeologiem wyrusza izraelska policja oraz żydowskie służby specjalne- Mossad.
Tymczasem w Rzymie po długim konklawe na Tron Piotrowy...

Shetani | 2013-01-21
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Podobno kłamstwo nie popłaca, a nawet najgorsza prawda jest lepsza od wszystkiego. Jednak czy aby na pewno? Gdybyście od wieków żyli w kłamstwie stałoby się ono dla Was codziennością, w którą nikt by nie wątpił, nikt by nawet nie zaprzeczył. A gdyby nagle okazało się, że wszystko jest zupełnie inaczej, niż Wam mówiono, gdyby brutalna prawda wyszła na jaw… jakbyście się poczuli? Jestem pewna, że Wasz świat mógłby nieco runąć. Więc, czy prawda jest zawsze dobrym rozwiązaniem?
W okolicach Jerozolimy trwają prace wykopaliskowe. Archeolog Jack Cane znajduje podczas ich trwania stary pergamin, który zawiera szokujące treści odnośnie Jezusa Chrystusa. Jednakże pergamin zostaje skradziony jeszcze zanim zdołano go przetłumaczyć, a głównodowodzący archeolog wykopalisk zostaje brutalnie zamordowany w swoim namiocie. W tym samym czasie w Rzymie ma miejsce wybór nowego papieża, który budzi wszelakie kontrowersje – czy jest Zbawicielem czy Antychrystem?
Jack Cane i policjantka Lela Raul za...

malga927 | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 09 marca 2015

Bardzo ciekawa książka pełna akcji emocji zagadek .Od pierwszych stron powieść zaciekawia czytelnika i w miarę czytania lektura coraz bardziej wciąga . Po raz kolejny intrygi kościoła skrywane przez wieki mają szanse wyjść na światło dzienne . Czy kościół jest gotowy aby w końcu zachować się uczciwie wobec swoich wiernych ? Może w końcu w kościelnej hierarchii nastąpi przełom ? Czy zwoje znad Morza Martwego kryją jakąś tajemnice która mogła by zagrozić kościołowi ?
Każdy kto jest ciekawy odpowiedzi na te pytania koniecznie , powinien sięgnąć po książkę " Drugi Mesjasz "
Zachęcam do lektury .

TalaZ | 2013-01-13
Przeczytana: styczeń 2013

Nadchodzi nieuniknione…

Glenn Meade jest Irlandczykiem. Nim na dobre zajął się pisarstwem pracował, jako dziennikarz i szkoleniowiec. Na swoim koncie ma już sporo powieści, które od razu stały się bestsellerami i to na całym świecie. Jednak oprócz książek Glenn Meade ma na swoim koncie także kilka sztuk, które następnie wyreżyserował. Najnowszą powieścią, którą ukazała się na naszym polskim rynku wydawniczym jest Drugi Mesjasz.

Do tej pory pojawiło się już tak wiele różnych doniesień na temat Jezusa Chrystusa, że co raz częściej ludzie przestają w ogóle na nie reagować. Jednak, co by się stało gdyby światło dzienne ujrzały dowody całkowicie podważające Jego boskość? Za taki dowód Jack Cane uważa zwój z nad Morza Martwego, który udało mu się wydobyć. Jednak nim ma szansę na dokładniejsze zapoznanie się z jego treścią, zwój zostaje skradziony. Zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem. Jack pragnie odzyskać zwój, aby rozwiązać zagadkę, która pojawiła się po przetłumaczeniu...

miqa | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Glenn Meade to urodzony w Dublinie w Irlandii, ale mieszkający w New Hampshire pisarz, z zawodu dziennikarz który w swoim życiu zajmował się także szkoleniem pilotów. Do tej pory wydał już 6 powieści, które zyskały międzynarodową sławę, zapewniając mu poczytalność wśród czytelników z całego świata. „Drugi Mesjasz” to kolejna jego książka, która ukazała się w języku polskim. „Drugiego Mesjasza” można spokojnie zakwalifikować jako thriller sensacyjny.

Co kryje tajemniczy zwój liczący sobie dwa tysiące lat, którego zawartość nigdy nie powinna zostać ujawniona światu?
Kim jest tytułowy drugi Mesjasz?

[ Całość recenzji na moim blogu: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/01/20/288-drugi-mesjasz-glenn-meade/ ]

Anna-mojeksiążki | 2013-01-18
Przeczytana: styczeń 2013

Z twórczością Glenna Meade’a spotykam się po raz pierwszy i nie ukrywam, że jestem pod wielkim wrażeniem. Ostatnio z takimi wypiekami na twarzy i ciekawością czytałam „Kod da Vinci” Dana Browna – tutaj czekały mnie podobne wrażenia.

„Drugi Mesjasz” to doskonała powieść sensacyjno – przygodowa, żeby nie powiedzieć thriller przygodowy, napisana z pasją i dbałością o najmniejsze szczegóły. Tematy związane z chrześcijaństwem i tajemnicami Watykanu, zawsze mnie intrygowały i ciekawiły. W swojej powieści, Glenn Meade serwuje nam niezwykłą tezę drugiego Mesjasza w połączeniu z tajemnicami Watykanu oraz niezwykłymi znaleziskami z Qumran – całość jest ekscytująca i intrygująca.

Akcja powieści biegnie wielowątkowo, z jednej strony obserwujemy wykopaliska archeologiczne w Jerozolimie niedaleko Qumran, z drugiej przenosimy się do Rzymu, uczestniczymy w wyborze nowego Papieża i przyglądamy się tajemnicom Watykanu, którym grozi ujawnienie. Do tego dochodzą jeszcze niezwykłe pościgi i...