Pajęczyna kłamstw

Okładka książki Pajęczyna kłamstw Glenn Meade
Okładka książki Pajęczyna kłamstw
Glenn Meade Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
Web of Deceit
Sonia Draga
2004-01-01
2004-01-01

No proszę akcja od pierwszej strony , wiele powiązanych ze sobą wątków układających się w sieć , strzelaniny , trup ściele się gęsto a czytelnik jest wodzony za nos w poszukiwaniu prawdy .Powiedziałabym ,że typowa powieść z gatunku akcji.Dobrej akcji.Dynamiczna , nie przegadana,może jedynie nieco zbyt wiele opisów burzy i bohaterowie wciąż biegają przemoczeni do suchej nitki.Ale cóż można poradzić na niesprzyjającą pogodę :)

To pierwsza książka autorstwa Meade, którą przeczytałam, ale na pewno nie ostatnia. Tematyka nie jest najnowsza, korupcja w kręgach CIA, ale czyta się świetnie. Akcja wartka, trup gęsto się ściele, a wszystko za sprawą zwykłej ludzkiej chciwości. Kłamstwo pogania kłamstwo i gdy się wydaje, że wszystko sobie uporządkowaliśmy następuje odsłona nowych detali, tylko czy to też nie jest kłamstwo. I znowu zastanawiamy się komu wierzyć. Polecam

Powieść ta trzyma w napięciu i niepewności od pierwszej do ostatniej strony. Intrygująca fabuła‚ przeplatające się wątki‚ tajemnica‚ nieustające zagrożenie i namiętności – wszystko to sprawia‚ że thriller Meade’a czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem.

"Nie oceniaj książki po okładce." Wszyscy mówili Ci nie oceniaj książki po okładce. A Ty co Hyde? Znowu to zrobiłaś!
Tak moi drodzy, mam niestety ten nieprzyjemny nawyk, że wybieram co czytam często przez wzgląd na grafikę. Zwyczajnie lubię mieć w ręce ładnie oprawioną powieść. Niestety często wiążę się to z tym, że mojej uwadze umykają wartościowe książki. Tak szczerze mówiąc to graficy powinni się bardziej starać. Przecież okładka ma przyciągać czytelnika, a nie wręcz go zniechęcać. Wydawnictwa chyba nie wiedzą, co na tym tracą. Mojej ulubionej bibliotekarce udało się mnie namówić na "Pajęczynę kłamstw", co było nie lada wyzwaniem. To co dostałam przerosło moje najśmielsze oczekiwania.

Glenn Meade, Irlandczyk z krwi i kości, urodzony w 1957 roku. Jego trzy powieści Snow Woolf, Brandenburg, a także Piaski Sahary stały się światowymi bestsellerami, przetłumaczonymi na dwadzieścia języków i cieszą się zarówno dobrą oceną krytyków, jak i sukcesem komercyjnym. Moje pytanie brzmi czy ktoś kojarzy tego pana? Coś tak czuję, że jednak jego sława nie dotarła do naszego kraju. A jest to bardzo duża strata, ponieważ to co popełnił w "Pajęczynie kłamstw" może startować na równi największymi Skandynawskimi pisarzami. U mówię to całkiem poważnie. Nie mogę jednak stwierdzić czy jest to jednorazowy wybryk autora czy rzeczywisty talent i pomysłowość. Od płowy lat osiemdziesiątych Glenn napisał i wyreżyserował kilka własnych sztuk dla Strand Theatre w Dublinie, zanim w 1994 roku całkowicie poświęcił się pisaniu thrillerów. Przez wiele lat pracował jako szkoleniowiec w lotnictwie dla Aer Lingus, a także jako dziennikarz dla irlandzkiego „Timesa”. Widać, że umiejętności i wiedzę zdobytą podczas swoich dotychczasowych zajęć wykorzystał w utworze. Ale o tym później.

"Pajęczyna kłamstw" swoją fabułą zauroczyła mnie już od pierwszych stron. Może w opisie wydaje się być banalnie prosta, ale po drodze komplikuje się na tyle, że czytelnik nie jest w stanie zgadnąć co czeka bohaterów. Główna postać, Jennifer March, przeżyła straszną tragedię. Ktoś w nocy włamał się do jej domu, zabił matkę, postrzelił brata, który stał się później niepełnosprawny, a ją samą chciał zgwałcić, ale udało jej się uciec do domu sąsiadów. Co więcej ojciec wyjechał wcześniej do Szwajcarii i zaginął. Całe życie Jennifer zmieniło się w katastrofę. Czy jest szansa na odnalezienie ojca i wyjaśnienie dziwnego łańcucha wydarzeń?

Glenn Meade bardzo zgrabnie łączy ze sobą fakty i wydarzenia, co w powieściach kryminalno-sensacyjnych jest bardzo ważne. Widać, że odrobił zadanie domowe i dowiedział się o tym na jakich zasadach opiera swoje działanie mafia. Świetnie analizuje ich postępowania. Z każdą stroną dowiadujemy się więcej o świecie przestępczości. Zapewniam Was, że będziecie zaskoczeni do czego zdolni są ludzie, aby osiągnąć swój cel.
Dodatkowym atutem książki, abstrahując od fabuły, są przepiękne opisy przestrzeni. Szczególnie chodzi mi tutaj o krajobraz szwajcarskich i włoskich Alp. Jest to miejsce bardzo klimatyczne i jedyne w swoim rodzaju. Nic dziwnego, że Szwajcaria stała się zimową stolicą świata i kojarzy się z luksusowymi apartamentowcami, z których widać szczyty zapierających dech w piersiach gór. Nigdy nikt by nie uwierzy, co dzieje się w tamtym rejonie.

"Pajęczyna kłamstw" ma wszystko to co dobry kryminał powinien mięć. Wciągająca fabuła. Ciekawa intryga. Pajęczyna kłamstw, z której czytelnik nie może się wyzwolić. Znajomość tematu i dokładne przestawienie go czytelnikowi. Wstrząsające zwroty akcji. Na pewno zapamiętam tę książkę na długo i apeluję do wszystkich: Nie oceniajcie książki po okładce!

książka posiada wszystkie ‘moje’ atrybuty
a jednak namęczyłam się z nią okrutnie
niby dobra, ale ciężko mi było przebrnąć
nie mam jej wiele do zarzucenia, a jednak musiałam się przez nią przedzierać i na siłę przekopywać kartkę po kartce
niby powinna mnie pochłonąć, a czytałam ją powoli i ociężale
nie wiem, gdzie ‘pies pogrzebany’...
dlatego nie pokuszę się na ocenę gwiazdkami : ((

książka posiada wszystkie ‘moje’ atrybuty
a jednak namęczyłam się z nią okrutnie
niby dobra, ale ciężko mi było przebrnąć
niby powinna mnie pochłonąć, a czytałam ją powoli i ociężale
nie wiem, gdzie ‘pies pogrzebany’...
dlatego nie pokuszę się na ocenę...

Dobry, trzymający w napięciu kryminał (thriller?). Czytałam i miałam wrażenie, że uciekam, a Ci źli depczą mi po piętach. Naprawdę ciekawa intryga, nie wiadomo czego się spodziewać. Polecam

• Wymiana/oddam/poszukuję
  • Kryminał/Thriller/Sensacja
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Papierowa
  • Przeczytane rok 2013
  • Biblioteczka domowa

Dodaj cytat z książki Pajęczyna kłamstw