Pokraka

Wydawnictwo: Czytelnik
Das Scheusal
literatura piękna
rosaarvensis

"Pokraka" to stary, ślepy, rozpieszczony kundel o fascynującej osobowości, odziedziczony po ciotce-dziwaczce i towarzyszący parze intelektualistów niemieckich w ucieczce przed hitleryzmem przez Szwajcarię, Paryż, Holandię do Stanów Zjednoczonych.

źródło opisu: Czytelnik, 1976

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

czytankianki | 2019-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 maja 2018

Alice Herdan-Zuckmayer opisała swoje przeżycia lekko i z humorem, ale między wierszami wyraźnie daje się odczuć narastający strach i determinację, by uciec. Mnie w Pokrace najbardziej urzekł proces „układania” właścicielki przez jej podopiecznego (tak, tak, to nie błąd), bo trzeba podkreślić, że autorka musiała wielu rzeczy się nauczyć. I jak na osobę rzekomo nielubiącą psów, podeszła do obowiązku odpowiedzialnie i z sercem. Zapewne również dlatego tę bezpretensjonalną historię czyta się z przyjemnością.

Pełny tekst recenzji tu: https://czytankianki.blogspot.com/2018/07/pokraka.html

Dama | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Zwierzęta, Serie

Wyobraźcie sobie, że macie bogatą ciotkę, która umiera co chwilę. Aż w końcu umiera naprawdę i zostawia wam w spadku wrednego, paskudnego kundla. To przydarzyło się autorce, a powieść jest o psie Muckim. Powieść ciepła, momentami zabawna w smutnych czasach.
Z ciekawostek można dodać, że nazwisko Zuckmayer było głośne. Należało do popularnego dramatopisarza Carla Zuckmayera, którego drugą żoną została Alice Herdan.