Johnny Depp. Sekretne życie

Wydawnictwo: Pascal
The Secret World of Johnny Depp: The Intimate Biography of Hollywood's Best-Loved Rebel
9788376420615
biografia, Johnny Depp
Versatile

Najnowsza biografia Johnny’ego Deppa zdradza kulisy powstawania filmów, w których wystąpił oraz najciekawsze sekrety z życia aktora. Johnny Depp: - nie znosi oglądać filmów, w których zagrał - ma w swoich żyłach indiańską krew - jest ulubionym aktorem mistrza czarnego humoru Tima Burtona - otrzymał trzy nominacje do Oscara i siedem do Złotego Globu - wziął udział w kilku teledyskach, m.in....

Johnny Depp:
- nie znosi oglądać filmów, w których zagrał
- ma w swoich żyłach indiańską krew
- jest ulubionym aktorem mistrza czarnego humoru Tima Burtona
- otrzymał trzy nominacje do Oscara i siedem do Złotego Globu
- wziął udział w kilku teledyskach, m.in. Toma Petty’ego, The Lemonheads, Shane’a MacGowana i zespołu The Pogues
- gościnnie wystąpił na scenie jako gitarzysta m.in. z Oasis, Iggym Popem, Marilynem Mansonem, Vanessą Paradis
- twierdzi, że gdyby nie był aktorem, pisałby muzykę lub malował obrazy

źródło opisu: http://ksiegarnia.pascal.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl

Oficjalna recenzja
helmans książek: 233

Sparrow z arachnofobią

Trudno sobie wyobrazić sztukę kinematografii bez Johnny Deppa - ekranowego wagabundy, awanturnika i człowieka z niesamowitym dystansem do samego siebie. Mężczyzny, który nader wszystko kocha swoją rodzinę, jest dla niej w stanie poświęcić swoje życie zawodowe i pod ich naporem przyjąć role, które niekoniecznie zgadzają się z jego przekonaniami. Tak właśnie było w przypadku pijackiego i narcystycznego niechluja, którego pokochał cały świat oraz co najważniejsze – sam Johnny.

Nigel Goodall jest wybitnym biografem, mającym na koncie życiorysy tak wielkich osobowości jak Winona Ryder, Kylie Minogue czy Elton John. Zainteresowanie, rozpoznawalność oraz kontrowersje towarzyszące Johnnemu sprawiły, że Nigel po raz kolejny zapragnął upublicznić historię hollywoodzkiego outsider’a (pierwsza biografia Deppa spod pióra Goodall’a została wydana w 1999 roku). Tym razem książka opisuje jego życie aż do 2012 roku, a konkretniej do momentu wejścia do kin Mrocznych Cieni, filmu wyreżyserowanego przez Tima Burtona. Jest to prawie pięćset stronicowa publikacja napisana z pasją i pozytywną, dziennikarską wścibskością, która nie obraża ani odbiorców, ani samego aktora.

Johnny Depp ugruntował swoją pozycję w sferach przemysłu filmowego, tworząc zbiór osobowości równie ekscentrycznych, co jego życie. Postać Edwarda Nożycorękiego, Eda Wooda, Gilberta Grape’a, Jame’a Barriego, Willy’ego Wonki oraz Jacka Sparrowa na stałe wpisały się w kanon kultowych indywidualności, często utożsamiając ich temperament z przeszłością głównego bohatera książki. Swoim fikcyjnym figurom dodaje charakteru, doniosłości, a nawet szaleństwa i dziwaczności, przez co nie sposób zaszufladkować go, jako aktora jednej roli. Jego niebanalna uroda podszyta niepospolitym talentem aktorskim, zyskała przychylność nie tylko środowiska filmowego, ale również fanów i krytyków na całym świecie. Zanim jednak osiągnął tak poważny posłuch, musiał zmierzyć się z narkotykowym dzieciństwem i rozwodem rodziców, co niewątpliwie odcisnęło na nim piętno eremity, z którego wyrwał się dopiero na początku swojej kariery filmowej.

Lektura zręcznie przemyka przez kolejne etapy życia aktora, mieszając je z historiami innych celebrytów i gwiazd. Autor fantastycznie wyczuwa momenty, w których należy się zatrzymać i przyjrzeć biografii innych osób, które miały ogromny wpływ na kształtowanie osobowości Johnnego. Nie jest to bowiem książka, która snuje wywody tylko i wyłącznie o niespełnionym rockmanie i eksnarkomanie, lecz o środowisku, które pozwoliło wykreować człowieka tak różnorodnego i wielopłaszczyznowego. Czytelnik poznaje więź łączącą aktora z Timem Burtonem, wzloty i upadki Kate Moss, kleptomanię Winony, czy chociażby życie Gore’a Verbinskiego. Wszystko to ozdobione komentarzem Deppa oraz innych znanych i (nie koniecznie) lubianych aktorów, reżyserów i publicystów. Biografia pozwala również zapoznać się z treścią filmów, w których wystąpił czarujący gwiazdor, urozmaicając wiedzę odbiorcy o strzępy recenzji największych krytyków filmowych świata.

Będąc postacią publiczną trzeba przygotować się na ataki brukowców, tabloidów i wszędobylskich paparazzich. Depp niekoniecznie zalicza się do osób, które z ochotą roznegliżowuje swoje życie prywatne na poczet uciechy mass mediów. W czasie lektury odbiorca pozna jego stosunek do tego rodzaju problemu oraz usłyszy wyjaśnienia i pobudki kierujące aktorem podczas jego kontrowersyjnych błazenad. Zdemolowanie pokoju hotelowego oraz pogoń za wścibskimi fotografami z kijem w ręku, to tylko kropla w morzu wybryków słynnego pirata. Wyjaśnienia aktora są intymne, emocjonujące, a nawet obfite w poczucie humoru. Co więcej, czytelnicy będą mogli zapoznać się z zabawnymi anegdotkami związanymi z fobiami i działalnością aktora. Mało kto wie, że Johnny Depp panicznie boi się klaunów i pająków, a w pewnym momencie swojego życia zajmował się tresurą… kameleonów. Odkrywanie kolejnych ciekawostek nie pozwala oderwać się od lektury, pozostawiając uśmiech na twarzy na bardzo długi czas.

„Johnny Depp. Sekretne życie” to intymna i przejmująca podróż do osobowości aktora, przedstawiająca jego fundamentalne obawy, ale i największe marzenia. Jako jeden z największych aktorów swojego pokolenia udowodnił światu, że należy się z nim liczyć. Jestem przekonany, że jego geniusz niejednokrotnie nas jeszcze zaskoczy, udowadniając tym samym, że mamy do czynienia ze wspaniałym człowiekiem, który pomimo dźwigania bagażu traumatycznych doświadczeń, zasługuje na szacunek i docenienie.

Damian Hejmanowski

Justyna | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Johnny Depp jest jednym z najlepszych amerykańskich aktorów, a na pewno moim ulubionym. Co nie znaczy, że książka o nim okazała się arcydziełem.
Przede wszystkim tytuł jest nieadekwatny do zawartości. Powinien brzmieć "O filmach, w których grał Johnny Depp", a nie "Sekretne życie". Chyba, że "sekretami" nazwiemy informacje powtarzane wielokrotnie w wywiadach. Niestety nie dowiedziałam się wiele ponad to, co już wiedziałam. Prawda jest taka, że gdyby wyciąć fragmenty opisujące filmy (nie pozbawione spoilerów) i ludzi, z którymi aktor pracował, zostałaby jakaś 1/5 książki... łącznie z fotografiami.
Mimo wszystko, miło czytać o kimś, kogo się podziwia. Parafrazując Johnny'ego: "zamiast plotkować o mnie, moglibyście zająć się innymi tematami. Albo masturbacją".

Obywatel_Śliwka | 2012-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2012

Na początku chciałbym ostrzec, że jest to pierwsza biografia jaką miałem przyjemność przeczytać i moja opinia nie będzie oparta na doświadczeniach związanych z tą literaturą. Przeczytałem jednak już w życiu kilka książek i mogę stwierdzić, czy coś mi się podoba, czy nie, a ta książka zdecydowanie mnie zauroczyła.

Ciężko tu mówić o fabule… jest to, jak zwykle w biografii, zbiór faktów na temat osoby, o której dana biografia jest. Poznajemy tu trudne, choć dla wielu będzie zapewne fascynujące, dzieciństwo Deppa. Następnie mamy pierwsze role i miłości. Z każdą kolejną stroną uważni czytelnicy zaobserwują zmiany, jakie działy się w aktorze.

Tytuł jest mylący, bo ‘’Sekretnego życia’’ w tej książce brak… i dobrze. Osoby, które spodziewają się po niej smakowitych, plotkarskich kąsków ujawniających zdeprawowanie, obłudę i chamstwo będą strasznie zawiedzeni tą książką. Najwięcej jest bowiem o...

Aga | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Biografia Johnny Depp Sekretne życie jest oceanem wiedzy na temat Johnny'ego. Można się z niej dowiedzieć wszystkiego o filmach w których zagrał, życiu miłosnym, jego przyjacielach, dzieciństwie i wiele innych, różnych informacji. Czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Na końcu znajdują się cztery przydatne dodatkowe działy: Notki, Słowniczek filmowy, Filmografia i Nagrody i nominacje. To najlepsza książka jaką do tej pory przeczytałam. Napewno nie jeden fakt z życia tego wybitnego aktora zaskoczy czytelnika. Gorąco polecam.

andziorek | 2013-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Nie jestem fanką sensacji, nie czytuję prasy kolorowej oraz nie przeglądam portali plotkarskich – może jestem dziwna, ale po ludzku mnie to nie rusza… Troszkę z oporem sięgnęłam więc po biografię słynnego hollywoodzkiego aktora – Johnny’ego Deppa. Bałam się, że będzie to przepełniony słodyczą - ku czci tytułowego bohatera – literacki bełkot. Jakże się cieszę, że tak nie było…

Dla mnie – osoby, która znała niewiele szczegółów z życia (prywatnego i zawodowego) Deppa – ta książka stanowi doskonałe kompendium wiedzy nie tylko o nim samym, ale również o osobach, które odegrały jakąś konkretną rolę w jego życiu. Chodzi nie tylko o jego dotychczasowe partnerki (Kate Moss, Winona Ryder czy Vanessa Paradis), ale przede wszystkim osoby z branży filmowej, które wywarły olbrzymi wpływ na rozwój jego kariery.

Johnny Depp to postać kontrowersyjna. Niebywale ekscentryczny człowiek, który ma ściśle wyznaczony cel i świadomie do niego dąży. To chyba najprostsza charakterystyka tego człowieka,...

kara | 2013-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Bardzo lubię Deppa jako aktora więc z chęcią sięgnęłam po jego biografię. Tytuł jest mylący, mało w książce jest o prywatnym życiu Deppa. Goodall skupia się głównie na jego pracy - znajdzie się więc dużo smaczków z planu, wypowiedzi aktorów współpracujących z Deppem. Jest także dużo zabawnych historii z jego życia. Dla mnie książka fajna, lekka.
Można się z niej dowiedzieć jak aktor przygotowywał się do swoich ról, kim się inspirował tworząc kolejne kreacje.

Robert | 2016-09-15

Uwielbiam Johnnego Deppa i kiedy znalazłem tą książkę w ksiegarni postanowiłem ją sobie kupić.

Czytając życiorys tego Pana, nie zawiodłem się, jest tam wiele ciekawych informacji o jego życiu. I o tym jakim jest naprawdę człowiekiem.

Kazdy kto lubi Johnnego powinien zajrzeć do tej książki.

Gorąco polecam :)

Małgo Zaremba | 2015-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 maja 2015

Biografie często odrzucają ze względu na monotonny język i naszpikowanie datami, ale w tym wypadku książka napisana jest na tyle dobrze, że nadąża za swoim głównym bohaterem. Prawie 500 stron o Johnnym Deppie może brzmieć zniechęcająco, ale warto się za nie zabrać, bo tę pozycję szalenie przyjemnie się czyta.

lulanka | 2014-07-23

Nie lubię czytać biografii, ale ta naprawdę wciąga, bo i postać wybitna i historia życia ciekawa. Od buntownika i imprezowicza do wybitnego aktora, który potrafiłby pewnie nawet zagrać sedes z charakterystycznym dla siebie urokiem. Ciekawa, lekko i spójnie napisana biografia.

Romeo | 2015-03-12
AnnieK | 2012-09-30
Przeczytana: 16 września 2012

John Christopher Dep II pojawił się w domu Johna Deppa i Betty Sue jako czwarte dziecko. Dzieciństwo ten chłopak miał niezwykłe. Wcześnie zaczął życie buntownika. Palenie, seks, narkotyki w wieku czternastu lat nie robiły na nim już żadnego wrażenia. Były po prostu normalnością. Jego marzeniem było zostanie muzykiem, lecz nie dawało mu to za wielkich korzyści pieniężnych, więc przerzucił się na aktorstwo, by w bardzo szybkim czasie stać się idolem wielu nastolatek, a trochę dłuższym podziwianym aktorem nie przez jedną osobę z branży.

Bardzo trudno jest mi ocenić tę książkę, gdyż z wielkim zaciekawieniem mi się ją czytało. Nigdy przedtem nie miałam okazji by dowiedzieć się czegokolwiek o Deppie, gdyż nie czułam takiej potrzeby by zagłębiać w jego życie. Podziwiam jego kilka ról i sądzę, że mało aktorów by sprostało radę, lecz nie byłam ciekawa do tej pory by poznać jego życie osobiste. Lecz gdy niedawno natrafiła się okazja przeczytania jego biografii sięgnęłam po nią z wielkim...