Mój przyjaciel Michael

My friend Michael
978-83-7802-116-2
Michael Jackson
pikowy

Frank Cascio pisze w przedmowie do swojej książki o Michaelu Jacksonie: Kiedy się spotkaliśmy w 1985 roku, miałem 5 lat. Stał się dla mnie kimś w rodzaju ojca, czasami starszego brata, dobrego kumpla i mentora. Niewiele brakowało do moich osiemnastych urodzin, gdy zacząłem dla niego pracować w charakterze asystenta. Dwa lata później zostałem jego menedżerem. Byłem pomysłodawcą specjalnego programu telewizyjnego, który uhonorował trzydziestolecie jego kariery w show-biznesie...

Frank Cascio, biznesmen i producent – kompetentny zarówno w dziedzinie finansów, jak i w sferze muzyki rozrywkowej – zaprzyjaźnił się z Michaelem Jacksonem w 1984 roku, gdy był zaledwie kilkuletnim chłopcem. Gdy skończył osiemnaście lat, Jackson zatrudnił go jako osobistego asystenta, a z czasem awansował na swojego menedżera.

Cascio wyprodukował film The Michael Jackson Interview: The Footage You Were Never Meant to See („Wywiad z Michaelem Jacksonem: materiał, który nie miał ujrzeć światła dziennego”), był także konsultantem i jednym z producentów materiału Michael Jackson’s Private Home Movies („Filmy z prywatnej kolekcji Michaela Jacksona”), który w 2003 roku wyemitowała stacja telewizyjna Fox. Cascio dzieli swój czas pomiędzy Nowy Jork i Europę, zwłaszcza Niemcy i Włochy, w których czuje się jak w domu.

Frank Cascio był bliskim przyjacielem Jacksona przez ponad 25 lat. W książce My Friend Michael („Mój przyjaciel Michael”) Cascio prezentuje głęboko osobisty, „zakulisowy” wizerunek gwiazdora. Pełen nigdy wcześniej nie przytaczanych historyjek i intymnych szczegółów, nieprzemilczający niczego My Friend Michael to najbardziej poruszający portret „króla popu”, jaki kiedykolwiek powstał. Autorowi udało się przedstawić ikonę amerykańskiej muzyki pop w sposób rzetelny i zarazem pełen miłości; jest to jednocześnie zapis niezwykłej przyjaźni, która przetrwała – Cascio towarzyszył Jacksonowi w chwilach tryumfu i porażki, trwał przy nim, gdy Michael był niekwestionowanym królem sceny, i wówczas, gdy był obiektem niewybrednych ataków.

Frank Cascio zdradzi nam tysiące nigdy wcześniej niepublikowanych szczegółów z życia gwiazdy popu, opowie nam o Michaelu, jakiego nie znamy, o tym, co lubił, a czego nie, o jego przyjaźniach i fascynacjach, o pobycie w ośrodku odwykowym, zdradzi nam tajemnice jego obydwu małżeństw, opowie, jak Madonna usiłowała go uwieść i dlaczego pokłócił się z Liz Taylor, o atakach płaczu, gdy traktowano go jak kuriozum, o kulisach tras koncertowych, o tym, jak u księcia Alawaleeda grał z Jacksonem w ping-ponga na złotym stole, jak w szkockim zamku zobaczyli ducha kobiety w białej sukni, o Jacksonie – Piotrusiu Panu – i jego marzeniach, żeby być wiecznie młodym, o skrytym uczuciu, jakim darzył księżną Dianę, a także przytoczy wiele anegdot i pokaże nigdy niepublikowane zdjęcia Jacksona.

W książce pojawią się także: Mariah Carey, Andrea Bocelli, Marlon Brando, Chris Tucker, Britney Spears, Slash, Boyz II Men, Cindy Crawford, Prince, Tatum O`Neal i wiele innych znanych osobistości.

źródło opisu: Wydawnictwo Akcent, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoakcent.pl/okladki/a_FC_Moj-p...»

Grażyna | 2013-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Dla fanów, unikalne zdjęcia, polecam.

Olala | 2013-01-06
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Ciężko jest mi relacjonować odczucia po przeczytaniu tej książki, bo po pierwsze jest to opis relacji panujących między autorem a samym Michaelem Jacksonem, a takich relacji oceniać nie można. A po drugie nie jest to literatura w typowym znaczeniu tego słowa. Raczej snucie opowieści, historyjek,anegdotek...ale napisane niezwykle prostym językiem.
Postanowiłam ocenić wrażenia które pojawiły się u mnie na skutek lektury i raczej był to bezgraniczny smutek...Skąd więc taka ocena? A to dlatego, że dzięki tej książce otrzymujemy fantastyczny wgląd w życie wielkiej gwiazdy,jego codzienność, przedstawioną bez zbędnych ozdobników. Obraz który otrzymujemy właściwie całkowicie odbiega od obrazu MJ tworzonego przez media. Powiem więcej-otrzymujemy obraz osoby zaszczutej przez media ustawicznie go prześladujące, zatruwające codzienne czynności oraz nadinterpretujące fakty. Niewyobrażalny ból psychiczny oraz presja otoczenia zrobiły swoje...A zakończenie losu tego słynnego piosenkarza znamy...

Magdalena T | 2013-11-06

Książka ciekawa, wciągająca i pokazująca życie Michaela " od kuchni" . Myślę, że zainteresuje fanów Jacksona. Mnie osobiście nie nudziła, zdjęcia są też urozmaiceniem tej książki.

Prestiżowa | 2012-10-30
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Jak na razie oceniam ją na "10", aczkolwiek w jedno, krótkie popołudnie przebrnęłam przez 1/3 całej książki i postanowiłam, że muszę przystopować i zostawić trochę na później ;P

Teraz już po przeczytaniu całości: Doceniam tę książkę.
Jest wiele książek napisanych o Michaelu Jacksonie przełożonych na język polski, a jeszcze więcej anglojęzycznych i tych wydanych we wszelkich innych językach świata.
Najbardziej wartościowy jest dla mnie "Moonwalk", bo napisał go Michael we własnej osobie.
Ta książka została napisana przez wieloletniego przyjaciela Michaela, w przeciwieństwie do większości innych, które zostały napisane przez ludzi, którzy nawet nigdy nie mieli okazji uścisnąć Michaelowi dłoni, a rwali się do opisywania i komentowania jego życia, o którym tak na prawdę g*wno mogli wiedzieć.
Moją uwagę przyciągnął jednak niepokojący przypis ze strony 168, który informuje, że na nagraniu z koncertu, o którym autor opowiadał, nie widać odzwierciedlenia jego słów, tj. według autora...

Moonwalk_EM | 2014-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Każdy słyszał o Michaelu Jacksonie. Jedni go uwielbiają, inni potępiają, ale tylko nieliczni go na prawdę znali. Ci, którzy go cenią odkryją jeszcze większe serce Michaela, które w końcu po prostu nie wytrzymało.
Wątpliwe żeby osoby o odmiennym zdaniu sięgnęły po tę książkę, ale gdyby, to być może spojrzą na Michaela okiem przyjaciela Franka, a nie w sposób jaki przedstawiły go media i ludzie którym pieniądze przysłoniły serce.

Damian | 2014-04-16
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Niezwykła jest to książka. Do momentu kiedy po nią sięgnąłem, nie miałem bladego pojęcia kim jest jej autor - Frank Cascio. Okazuje się, że nie jest to kolejna przypadkowa osoba, która widziała Michaela na 2-ch koncertach i postanowiła (jako wielki już znawca tamatu) napisać o nim książkę. W tym przypadku opowieść o Królu Popu otrzymujemy praktycznie z pierwszej ręki. Frank przez ponad 20 lat był bodaj najbliższym przyjacielem Jacksona i czytając książkę widać to na każdej niemal stronie. Może przez to autor wydaje się momentami zbyt stronniczy i opiekuńczy w stosunku do swojego sławnego kolegi, może przesładza niektóre sytuacje - można z tym dyskutować i pewnie będzie się miało częściowo rację. Nie zmienia to jednak faktu, że otrzymujemy zupełnie inny obraz Michael'a (wierzę, że prawdziwy) niż ten, który znamy z szeroko pojętych mediów.
Jeśli więc nie jest komuś obca twórczość tego wybitnego artysty oraz chcecie poznać jego życie "od kuchni" powinniście przeczytać tą...

MissFoucault | 2012-12-29
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Książka ma z założenia opowiadać o przyjaźni dziecka z wielkim gwiazdorem i mniej więcej o tym jest. Niestety autor i zarazem główny bohater, najwyraźniej zapomniał, że dzieckiem już nie jest. Pierwszoosobowa narracja w tj książce jest, delikatnie rzecz ujmując, infantylna. Jeśli ktoś spodziewa się, że z tej lektury dowie się o Jacksonie czegoś, czego nie wyczytał wcześniej w prasie i innych książkach, to niech te spodziewania porzuci. Autor tej pozycji postanowił bowiem opowiedzieć czytelnikowi jakim to on jest fantastycznym, lojalnym przyjacielem oraz pochwalić się przed całym światem swoją wiernością i niezłomnością. Jak już nadmieniłam, głównym bohaterem nie jest Jackson. Książka powinna nosić tytuł "Frank Casio - przyjaciel Jacksona."
Książka nie stawia żadnych oporów podczas czytania. Nadaje się do szybkiej konsumpcji. Przy pewnym nastawieniu, można to potraktować jako zaletę.

Madi | 2013-08-10

Jako że jestem wielbicielką talentu Michaela Jacksona, książka "Mój przyjaciel Michael" była dla mnie pozycją obowiązkową. Gdy tylko znalazłam ją na allegro za w miarę rozsądną cenę natychmiast sobie ją sprawiłam.
Po przeczytaniu muszę stwierdzić, że kilku ciekawych rzeczy dowiedziałam się o swoim idolu - a przede wszystkim mogłam zobaczyć jak zachowywał się, gdy nie towarzyszyły mu tłumy ludzi i kamery. To jest ogromny plus tej książki. Zdjęcia są cudownym uzupełnieniem całości.
Z czystym sumieniem mogę polecić książkę miłośnikom Michaela, ale nie jestem pewna czy ta pozycja zaciekawi osoby spoza grona fanów.

Alicja | 2016-05-03

Zdecydowanie jest to książka, która odbiega od innych biografii Michaela. Wydaje się mi być najbardziej szczera, choć - z uwagi na tak bliską relację - lekko stronnicza. Aczkolwiek nie uważam tego za wadę. Frank Cascio nie ukazał swojego przyjaciela wyłącznie z tej strony, która (dopiero) od kilku lat jest rozpowszechniana, ponieważ daje wgląd w wady, które Michael bez wątpienia miał, takie, które miały znaczący wpływ na nawiązywanie z nim relacji. Uważam, że książka jest skierowana głównie do osób, które nie są zachłyśnięte wszechstronnością i talentem Michaela, a chcą dostrzec w nim nie Boga, a człowieka. Człowieka, którego problemy mocno odbiegały od zwykłego życia, ale nie były błahe. Poznając je, jeszcze bardziej doceniam to, jak bardzo Michael był wytrzymały psychicznie oraz w jak dużym stopniu zmagania z problemami wpłynęły na jego proces twórczy. Myślę, że warto się w tę książkę zagłębić, by zobaczyć, jak dążenie do ideału może stać się zarówno przyczyną ogromnego sukcesu,...

Magda | 2012-08-27
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Książka jest genialna! Jeśli jest się fanem Michaela to można dowiedzieć się wielu nowych informacji o Nim. Dla mnie największą radością było to, że w trakcie czytania mogłam przenieść się w świat Michaela, przeżywać to co On choć w małym stopniu. Autor ukazuje Go w innym, ludzkim świetle. Ukazuje takim, jakim był: oddanym przyjacielem z rozbrajającym poczuciem humoru, genialnym artystą, kochającym ojcem, ale też w pewnym momencie samotnym, zagubionym we własnych lękach człowiekiem... Uważam, że to pozycja jak najbardziej godna polecenia nie tylko fanom, ale też innym osobom, aby po lekturze spróbowali zrozumieć Michaela.