Jak człowiek nauczył się pisać

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
historia
Atana

źródło okładki: zdjęcie własne

Roccan | 2019-01-29

Skarbczyk wiedzy o piśmie od samych jego początków. Bez ambicji bycia pozycją naukową. Za to jako popularnonaukowe przybliżenie historii tych małych znaczków - świetne :-)

goskrzys | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

W książce tej autor zebrał i w telegraficznym skrócie przedstawił dostępne informacje na temat historii pisma. Ale nie jest to kolejna praca naukowa, przedstawiająca suche fakty i mnóstwo specjalistycznego żargonu. Wręcz przeciwnie, treść jest podana w sposób przystępny, nawet z pewnym poczuciem humoru, tak że czyta się to bardziej jak gawędę na temat, niż opracowanie naukowe. Szczególnie sympatyczne jest podejście autora do głównego bohatera: człowieka prehistorycznego, którego rozwój obserwuje i komentuje ze sporą dawką humoru, ale i niezaprzeczalnego podziwu.

Przeszkadza tylko pewna chaotyczność wypowiedzi, kiedy autor skacze z tematu na temat, wtrącając np. w wywód o piśmie starożytnego Egiptu znowu uwagi dotyczące neandertalczyka; albo opisując mit o potopie, nagle wyskakuje z opisem tabliczki z obliczeniami matematycznymi. Wprowadza to niepotrzebne zamieszanie i utrudnia poukładanie sobie przedstawionych informacji w głowie. No i te uparcie powtarzane "kohorty...