źródło okładki: http://pl.gojaba.com/book/1071786/Rafael-Jerzy-Cepik

marta_per | 2016-01-11
Na półkach: Posiadam 📚, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2015

Rafael Santi włoski malarz i architekt, najmłodszy z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Żył zaledwie 37, za to bardzo intensywnie. Uduchowiony malarz Madonn, jeden z architektów bazyliki watykańskiej, jednocześnie bogacz i kobieciarz w centrum rozpasanego Rzymu, tuż po śmierci papieża Bogrii, a za czasów Juliusza II.
Co oferuje Jerzy Cepik? Spodziewałam się fascynującej historii - dostałam "ugrzecznioną" podręcznikową wersję, na tyle rozbudowaną, że czytelnik nie posiadający już wiedzy na temat artysty zgubiłby się w nadmiarze informacji po pierwszych 40 stronach. Autor rzuca nazwiskami, miejscami, tytułami obrazów niemal po przecinku. Dużo ciekawiej niż sam Rafael zostały pokazane postacie poboczne - Perugino, Bramante, Michał Anioł.
6/10 - 5 za ogromną ilość wiedzy autora + 1 za moje ulubione fragmenty o postaciach niepierwszoplanowych.

EmKa | 2014-03-05
Bogusław | 2016-06-19