Korea Północna. Paradoksy polityki Kimów

Tłumaczenie: Elżbieta Brzozowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
L’autre pays du matin calme. Les paradoxes nord-coréens
978-83-61203-73-5
Korea Północna
literatura faktu
kasia

Korea Północna to zagadka. Z jednej strony reżim nieprzystający do współczesnych czasów i jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, który nie przetrwałby bez międzynarodowej pomocy humanitarnej. Z drugiej – państwo igrające z bronią masowego rażenia, pretendujące do miana atomowej potęgi, z którą muszą negocjować największe mocarstwa. Choć wycieńczona i odcięta od świata, Korea Północna zdaje się budzić lęk społeczności międzynarodowej, a to dzięki konsekwencji, z jaką prowadzi swą paradoksalną politykę. Blokada informacyjna, nieprzejrzysty system sprawowania władzy i balansowanie między skrajnie ostrym tonem a deklaracjami otwarcia – wszystko to służy zręcznej, choć niebezpiecznej, strategii szantażu, której stawką jest przetrwanie. Czy Korea Północna pozostanie przypadkiem odosobnionym, czy też stworzy groźny precedens i stanie się źródłem inspiracji dla tzw. państw bandyckich?

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2011

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/index.php?route=produ...»

Jakub | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Pięć gwiazdek jest oceną uczciwą, jeżeli książkę przeczytało się kilka lat po jej wydaniu. To pokazuje nam, jak dynamiczne są niektóre procesy, a pewne rzeczy, mimo że powierzchownie wyglądają na białe, finalnie okazują się czarne. Autor widział podejście pierwszego czarnoskórego prezydenta USA w ciepłych barwach, natomiast obecnie lata rządów Baracka Obamy i jego ,,strategicznej cierpliwości" uznawane są za zmarnowane, jeśli chodzi o problem północnokoreański. Uważał również, że broń atomowa Korei Północnej jest hipotetyczna, ponieważ nie można jednoznacznie stwierdzić czy ją posiadają, czy nie. Kilka lat później kwestia ta nie podlega dyskusji.

Z drugiej strony, w książce znajduje się kilka bardzo interesujących i adekwatnych spostrzeżeń czy cytatów i z tego powodu poleciłbym książkę, która dodatkowo jest dosyć cienka.

Lukullus | 2018-04-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Mała książeczka będąca kompendium wiedzy o polityce komunistycznego reżimu. Niestety zabrakło mi w niej opisów życia codziennego przeciętnych obywateli Korei.

planszowkowadama | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Całkiem dobra praca naukowa. Jednak trochę za mocno nastawiona na sposób patrzenia przez pryzmat Stanów Zjednoczonych.

telefonalarmowy | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Książka bardzo niedoceniana, niesłusznie. Przedstawia ona cały proces konstruowania broni atomowej przez Koreę Północną. Zwraca uwagę na stosunki międzynarodowe tj. podejście głównych mocarstw do sprawy nuklearyzacji KRLD. Moim zdaniem bardzo dobra monografia skupiająca się właśnie na opisanym przeze mnie wyżej temacie. Pozytywnie się zaskoczyłem, bo podejście autora jest bardzo rzetelne. Nie trzyma on strony wyłącznie państw zachodnich, ale też ukazuje jaki interes w tym wszystkim ma sama Korea Północna, pokazuje jej punkt widzenia. Zdecydowanie polecam!

Walker | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Wiele już napisano o KRLD i w różnych ujęciach. Największą dla mnie zaletą tej książki był klarowny i całkiem zwięzły przegląd zagadnień z dziedziny geopolityki. Każdy aspekt i zagadnienie miało swój krótki rozdział lub podrozdział, dzięki czemu czytało dość szybko i łatwo, a przy takich tematach potrafi człowieka znużyć. Mimo że wydanie pochodzi z 2011 roku i nie jest najbardziej aktualne, to wciąż uważam, że warto przeczytać. Warto też wspomnieć, że temat został opisany z perspektywy wielu stron i państw.

Pati | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Jest to książka zawierająca masę faktów co jest przydatne ale miałam wrażenie że czytam podręcznik do historii.

Tadeusz Pawłowski | 2013-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2013

Książka Barthelemy'ego Courmonta to jedna z najlepszych, jakie przeczytałem odnośnie tematu koreańskiego. Może oceniam tak dlatego, że niewiele jeszcze przeczytałem, ale na pewno dlatego, że wiele się z niej dowiedziałem. To pozycja różna od całej masy książek szokujących, poszukujących "prawdy" i epatujących okropieństwami reżimu koreańskiego. Jej wartość polega na wielostronnym spojrzeniu na kryzys trwający już dwadzieścia lat oraz na innej, niż potoczna, ocenie głównych aktorów zdarzeń (USA, obu Korei, Japonii, Chin i Rosji).

Skoro mowa o dwudziestoletnim kryzysie - "Korea Północna. Paradoksy polityki Kimów" dotyczy lat 1992-2010, czyli mniej więcej całego okresu panowania Kim Dzong Ila. "Panowanie" jest tu właściwym określeniem, bo chodzi o pierwszą na świecie komunistyczną dynastię. Dla mnie najważniejsze w książce było odejście od opisywania przerażających warunków życia w KRLD - to wszystko oczywiście jest straszne, ale ciekawsze wydaje mi się zastanowienie się nad...