Szpady kardynała

Cykl: Szpady kardynała (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Les Lames du Cardinal
muszkieterowie, czary, okultyzm,
orchisss

Rok 1633. Kardynał Richelieu musi zmierzyć się z trudnym wyzwaniem. Ma tylko jedną możliwość: ponownie zwerbować Szpady Kardynała - elitarną grupę muszkieterów, rozwiązaną po oblężeniu La Rochelle, gdzie doszło do zdrady i tragedii. I oto Szpady znów stają do walki - tym razem przeciwko okultyzmowi oraz czarom. Smoki i inne magiczne stworzenia, podobnie jak ludzie, stają zarówno po stronie...

I oto Szpady znów stają do walki - tym razem przeciwko okultyzmowi oraz czarom. Smoki i inne magiczne stworzenia, podobnie jak ludzie, stają zarówno po stronie dobra i zła. Bywa, że piękne kobiety to najprawdziwsze żmije, a mężczyźni - pozbawieni sumienia płatni mordercy. Na szczęście jest też wielu odważnych i szlachetnych bohaterów, jakże podobnych do tych, których nakreślił Aleksander Dumas.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: weltbild.pl

Eskarina | 2019-07-25

Przerwałam czytanie w połowie. Pomysł był świetny, chętnie przeczytałabym fantastykę osadzoną w świecie Trzech Muszkieterów, ale niezupełnie to wyszło. Największy plusem są opisy Paryża i ciekawostki obyczajowe, widać, że autor fascynuje się tamtym okresem i w tych opisach Paryż naprawdę żyje.
Bohaterowie są niestety płascy i jednowymiarowi. Intryga rozwija się powoli, dopiero w połowie książki zaczyna się coś dziać, a że wcześniej śledzimy płaskich bohaterów przeżywających bardzo typowe przygody, to czytelnik może mieć dość. Nie podobał mi się też sposób pisania autora, czyli króciutkie scenki i ciągłe przeskakiwanie między bohaterami. Styl też przeciętny. Nic ciekawego.

quiros | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

A wiec podczas zakupu tej ksiazki nie zauwazylem wzimanki nt. dodatkow fantasy... a ja nie przepadam za fantastyka.
Dopiero w trakcie lektury doszlo to do mnnie i na szczescie bylo tego tak niewiele, ze wplywu tegoz na akcje rowniez trzeba tutaj nawet wspominac.

Tak wiec jest to przyjemna powiesc z gatunku "plaszcza i szpady", nawiazujaca znacznie do muszkieterow... z ciekawymi bohaterami, w tym rowniez walczaca (i to solidnie) kobieta :)

Mysle, ze milosnicy gatunku nie powinni byc zawiedzeni, nawet majac na uwadze niepotrzebne wstawienie elementow fantastyki.

Zas co do lubiacych sie w w/w gatunku, to nie macie tuaj nic do szukania - autor dodal sobie smoki do akcji, ale ilosc akcji z nimi w roli glownej jest co najwyzej marginalna.

dziekuje

Maciek | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

A miało być tak pięknie... Przeczytawszy opis książki, jako wielbiciel zarówno takiego chociażby Dumasa ( i ogólnie tego typu książek) jak i fantasy, nie mogłem przejść koło niej obojętnie. A być może powinienem. Pierwsze rozczarowanie, a zarazem zapowiedź tego z czym mamy do czynienia "w środku", pojawia się już przy pierwszym kontakcie (wzrokowym) z książką. Zdecydowanie nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Dlaczego? Cóż... Książka delikatnie mówiąc nie jest zbyt gruba/obszerna. A z doświadczenia, czy też zgodnie z tym co podpowiada zdrowy rozsądek, trudno oczekiwać po tego typu książce czegoś dobrego, a tak skromnego objętościowo. Powieści historyczne, czy też choćby nawet te gdzie owo "tło historyczne" jest faktycznie jedynie tłem, wymagają, w celu wiernego oddania realiów, zapewnienia odpowiedniego klimatu, pewnego rozpisania (jeśli ma być to zrobione dobrze). Przykłądem chociażby wspomniany już Dumas, książki Cornwella (Bernarda) czy naszej pani Cherezińskiej. ( o...

Katriona | 2015-09-03
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Pierre Pevel postanowił sięgnąć po elementy znane z klasycznej powieści Alexandra Dumas – Trzej muszkieterowie – dodać do nich własne pomysły i wątki i stworzyć powieść historyczną. Ale nie zwykłą powieść historyczną, gdyż wplótł do niej dawkę fantasy. Żeby czytelnik nie odczuł zbytniego przeładowania fantastycznymi motywami, pisarz zbudował świat, w którym są obecne czary i magiczne stworzenia , jednak to nie im poświęca Pevel najwięcej uwagi. Nie, autor przede wszystkim skupia się na elementach charakterystycznych dla utworu spod znaku płaszcza i szpady, czyli scenach walki. Czy Pierre Pevel to godny następca Alexandra Dumas?

Mamy rok 1633. Kardynał Richelieu postanawia przywrócić do łask Szpady Kardynała –h, rozwiązaną kilka lat wcześniej grupę składającą się z szermierzy wyborowych. Powierza im delikatne dyplomatyczne zadanie – mają odnaleźć zagubioną osobę. Bohaterowie nie wiedzą jednak, że na pozór prosta misja okaże się niebezpieczna i ściągnie na nich gniew Czarnego Szpona...

Moogwai89 | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

"Szpady Kardynała" to opowieść o dworskich intrygach, zdradach i spiskach pomiędzy Hiszpanią, a Francją za rządów kardynała Richelieu. Niegdyś rozwiązana, najbardziej elitarna i tajemnicza grupa francuskich najemników, tytułowe Szpady Kardynała, muszą na powrót wrócić do służby by wykonać ważną i delikatną misję. Od jej powodzenia zależą dalsze losy XVII-wiecznej Francji.
O ile wątek historyczny jest przedstawiony całkiem sensownie, to elementy fantastyki dodane są jakby na siłę. Autor z nich nie korzysta ani nie rozwija, a szkoda. Okultyzm, smoki czy też tajne rytuały w połączeniu z Muszkieterami mogłyby dać naprawdę wciągającą historię.
Książka warta przeczytania, ale elementów fantastyki zbyt wielu się tu nie uświadczy.

Rafał Mierzejewski | 2014-11-15

Pomysł wydawał się ciekawy, ale wyszło jak zwykle. Książka napisana jest niezwykle prostym językiem, niektóre dialogi sprawiają wrażenie jakby prowadzone były przez sześciolatków. Wątek fantastyczny niezwykle słabo rozwinięty. Za ciekawy uważam opis ówczesnego Paryża.

EwaDe | 2014-08-20

Wbrew wielu krytycznym opiniom uważam, że "Szpady Kardynała" to sprawnie sporządzona wariacja na temat gatunku płaszcza i szpady, wypełniona aluzjami i odniesieniami do "Trzech muszkieterów" Aleksandra Dumasa. Wątek fantastyczny wtapia się w rzeczywistość powieściową i dzięki temu, że nie wychodzi na pierwszy plan, gładko łączy się ze standardami gatunku. Godne podziwu są również opisy siedemnastowiecznego Paryża, które pokazują, że Pevel uwielbia historię i francuską stolicę. Co kuleje natomiast to brak równowagi między wprowadzeniem a trzonem akcji - w tym przypadku jaskrawo widać, że "Szpady Kardynała" stanowią otwarcie trylogii, a nie niezależne dzieło.

iga | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 23 lipca 2013

Powieść płaszcza i szpady, a gdzieś spomiędzy tego wyłażą smoki i inne fantastyczne stwory.
Pomysł książki jest świetny, choć nie można powiedzieć, że do końca oryginalny. Od razu daje się zauważyć, że autor w dużej mierze inspirował się powieściami Aleksandra Dumasa. Fantastyczne postacie i stwory oraz wątki z nimi związane sprawiają jednak, że książkę czyta się przyjemnie.
Pomimo to, że troszkę mi się dłużyła podczas czytania, sięgnę po kontynuację.

WEYRA | 2013-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2013

Do ostatniej strony miałam wątpliwosci kto jest kim i o co tak naprawdę toczy się gra. Zdecydowanie polecam miłosnikom gatunku ale i nei tylko.