Włócznia Przeznaczenia

2010-07-28
978-83-62382-01-9
Kamil Maksymiuk
hitler sensacja relikwia

No,tak mnóstwo historii o tej włóczni jest.Mnóstwo,napisano i opowiedziano.
Dla mnie,za dużo bohaterów i skakania.
Tak,po łepkach.Ech,dobra kniga.Ale,jakoś uszu i nie urywa.

No,tak mnóstwo historii o tej włóczni jest.Mnóstwo,napisano i opowiedziano.
Dla mnie,za dużo bohaterów i skakania.
Tak,po łepkach.Ech,dobra kniga.Ale,jakoś uszu i nie urywa.

Nie było tak źle. Oczywiście nie jest to wybitna książka, nawet bardzo dobra, ale znośna. Na pewno w tym roku czytałem gorsze. Chciałem przeczytać coś lekkiego, coś niewymagającego. "Włócznia przeznaczenia" idealnie wpisuje się w ten schemat. Rzecz jasna sama fabuła i to co się dzieje w książce to piętrowa bzdura. Ale do przeczytania. Mimo objętości, czyta się dość sprawnie. Autor podzielił książkę na dwie części. I też trzeba przyznać, że umiejętne dzieli książkę na teraźniejszość i przeszłość. Suma sumarum, to po prostu niezła, przygodowo-sensacyjna powieść na zaczynającą się dość smutną, polską jesień :) Najlepsze skojarzenie jakie mi przychodzi z tą książką to film - "Skarb narodów" - bzdura, ale dobrze się ogląda. W tym przypadku - czyta.

Sensacja z domieszką fikcji historycznej. Autorowi to połączenie nie wyszło zbyt dobrze. Nie wyglądało to wiarygodnie, a to jest podstawą w tego typu książkach. Boli mnie to, można było lepiej wykorzystać pomysł, a książka byłaby lepsza. Trudno, nie można zaliczyć jej do udanych...

Jest fajna, ale też nic nie ma w niej specjalnego.
Podoba mi się, że poruszane są dwie historie, które później się w niespodziewany sposób łączą. Tylko niestety ten wątek, który mnie nudził był najdłuższy i było go więcej i przez to książka się strasznie dłużyła.
Mimo wszystko ciekawy pomysł na książkę, tylko nie do końca wyszło z wykonaniem.

Jest fajna, ale też nic nie ma w niej specjalnego.

Nie przeczytałem wprawdzie "Przeklętego zakonu" ale...przeczytam później. A "Włócznia przeznaczenia"? Po ścianach nie rzuca, niezapomnianych wrażeń nie dostarcza ale jest całkiem fajną,lekką propozycją do poczytania na letnie wieczory. Ciekawa tematyka, dosyć zgrabnie poprowadzona akcja i przeploty wątków historycznych i sensacyjnych zbiegających się na koniec w zaskakujący sposób. Spokojnie mogę polecić jako niezłą rozrywkę, pod warunkiem że ktoś lubi czytać...

Jeśli czytanie poprzedniej powieści tego autora, czyli "Przeklęty Zakon", szło mi opornie, jak krew z nosa, to mogę z całym przekonaniem przyznać, że "Włócznia Przeznaczenia" trzymała momentami w napięciu. Momentami, ponieważ zdarzały się epizody, kiedy nie wiedziałem kompletnie o co chodzi w powieści.
Treść została podzielona na dwie części. Główna część akcji rozgrywa się w czasach współczesnych. Przepełniona jest wartką akcją, ale czasami również przynudnawą. Osobiście w wielu miejscach tychże akcji po prostu się gubiłem. Bo kiedy Kate, Ethan i T.K. "spindrali się" po murach bloku mieszkalnego, by dorwać niejaką Helenę Chernoff, ja jeszcze siedziałem z jednym z agentów FBI w samochodzie. Potem nagle wybuchła strzelanina, gdzie już totalnie nie wiedziałem czy zostać w bezpiecznym miejscu z FBI czy może wziąć udział w podrzynaniu gardła Dale'owi. W końcu jednak na kolejnych stronach sytuacja wreszcie zaczęła się przejaśniać.
Druga część, ta zdecydowanie bardziej ciekawa, miała miejsce w czasach, kiedy Hitler brnął po trupach do władzy nad Niemcami. Jego zamiłowanie do okultyzmu i nieodparta pokusa posiadania legendarnych świętości obdarzonych mocą, które mogły mu przynieść sławę i panowanie nie tylko nad państwem niemieckim, ale i również nad światem, jest tak niesamowita i wciągająca, że pochłaniałem ją kartkami.
Oczywiście, jak w każdej "dobrej" powieści nigdy do końca nie zostanie wyjaśnione czy i gdzie znajduje się cudowna rzecz. Tak jest również z tytułową włócznią. Dobrze skonstruowany spisek musiał przetrwać wieki, by wreszcie prawda ujrzała światło dzienne. Ale za to jaka prawda! Prawda, którą znają nieliczni.
Tak na dobrą sprawę, pomimo że książkę czyta się całkiem łatwo i przyjemnie, nie do końca wiem o co w niej chodziło. Zrozumiałem tylko, że współcześni bohaterowie gnani żądzą zemsty chcieli wyrównać zaległe porachunki. A ponieważ afera dotyczyła ludzi obracających się w hermetycznie zamkniętym światku przestępczym, w grę wchodziło użycie dużej ilości broni, stosu magazynków z nabojami, granatów, samolotów i oczywiście brudnych pieniędzy. Dopiero pod koniec pojawia się nawiązanie do słynnej włóczni. Jest oczywiście wspomniane, jakoby te osoby, te typy spod ciemnej gwiazdy, należały do Zakonu Rycerzy Świętej Włóczni. Ale ten fakt różnie można interpretować; niekoniecznie muszą być one w posiadaniu relikwii. Wychodzi też na jaw, że Rada Paladynów miała inny cel, bardziej przyziemny...
Ale wszystko jest opisane w książce.

Treść została podzielona na dwie części. Główna część akcji rozgrywa się...

Jako całość ta książka mnie nie zachwyca. Część współczesna jest lekko przeładowana akcją. Czegoż to główna bohaterka nie potrafi!
Rewelacyjna jest natomiast część wojenna.

Rewelacyjna jest natomiast część wojenna.

„Włócznia przeznaczenia” to sequel „Przeklętego zakonu” Craiga Smitha, powieści która została entuzjastycznie przyjęta przez rzesze czytelników w wielu krajach m.in. Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii czy Turcji. Kontynuacja książki wydaje się pomysłem trafionym, gdyż jej czytanie jest wybitnie interesującą przygodą, która trzyma w napięciu przez ponad 400 stron. Akcja książki dzieje się na dwóch płaszczyznach, współczesność przeplata się z przeszłością. Dwa wątki pozornie ze sobą niezwiązane są początkiem i końcem niebezpiecznych aczkolwiek fascynujących wydarzeń.

Francja, 1931 rok. Dieter Bachman zaprasza do swojego domu początkującego pisarza, zafascynowanego historią i kulturą katarów. Otto Rahn swoją elokwencją oczarowuje gospodarza, jeszcze większe wrażenie robi na jego młodej, pięknej żonie Elizie. Między tą dwójką, rodzi się wielkie uczucie, romantyczne i niebywale silne. Los ciągle ich łączy, prowadząc przez różne życiowe zawirowania, na jednej z takich dróg, dzięki wstawiennictwu Dietera, Rahn poznaje samego Himmlera.
Szwajcaria, 1997 rok. Młodziutka Kate, wraz ze swoim mężem lordem Robertem Kenyonem, próbują zdobyć – w ramach podróży poślubnej - szczyt Eigeru . Na szlaku zostają brutalnie zaatakowani przez dwóch nieznajomych alpinistów. Kate cudem udaje się wyjść z tego cało, niestety ciała jej męża nie odnaleziono. Kobieta zamierza pomścić śmierć Roberta i przysięga odnaleźć jego zabójców. Jedenaście lat później jest żoną Ethana, a także bardzo sprytną złodziejką obrazów. Para korzystając z pomocy przyjaciela, byłego agenta CIA Thomasa Malloya przylatuje do Hamburga, podejmując się niezwykle trudnego wyzwania, niewiedzą, że ich działania są cały czas śledzone, a w sprawę wmieszanych jest wiele osobistości.
Co z tym wszystkim wspólnego ma zabójca na zlecenie, Święty Graal, Paladyni i Henrich Himmler?

W książce przeszłość wyraźnie odciska swoje piętno, utwierdzając nas w przekonaniu, że wszystko co robimy ma wpływ na przyszłe pokolenia. Jest akcja i reakcja. Ożywają mity, obłęd staje się bolesną rzeczywistością, a historia zatacza koło.
„Włócznia przeznaczenia” to książka na doskonały scenariusz filmu sensacyjnego. Autor nie pozwala odpocząć czytelnikowi i co chwilę serwuje mu strzały adrenaliny zmuszając do pozostawania w ciągłym nasileniu emocji. Smith świetnie stopniuje napięcie oraz buduje żywiołową akcję. Na historycznym tle rozgrywa się intrygująca fabuła, przesycona mroczną tajemnicą. W wydarzeniach udział biorą bohaterzy wykreowani z wielką dokładnością, być może niekiedy ze zbyt wielką, gdyż zwykli ludzie urastają do rangi nadludzi, a agenci wszystkich możliwych służb: FBI, CIA czy Stasi, to super osobnicy, którzy nawet z postrzelonym tyłkiem zdobywają z gracją kolejne cele. Jakby nie było Craig Smith nie pomija żadnej z postaci, wyraźnie rysuje ich portrety, tworząc z nich autentycznych ludzi.

Czytelnicy którzy nie znają „Przeklętego zakonu” nie mają się czego obawiać, gdyż fabuła „Włóczni przeznaczenia” jest wyraźna, mimo przeskoków czasowych nie ma chaosu, a język powieści jest łatwy w odbiorze - całość robi bardzo dobre wrażenie.
Książka jest idealną lekturą dla czytelników lubiących zagadki, legendy oraz niewiarygodne akcje przyśpieszające tętno. To brawurowa powieść, godna polecenia.

Losy zaklęte we włóczni – recenzja „Włóczni Przeznaczenia” Craiga Smith’a

Choć „Włócznia Przeznaczenia” Craiga Smith’a jest kontynuacją losów bohaterów poznanych w książce „Przeklęty Zakon”, niech nie zraża się ten, kto nie czytał wcześniejszej części i śmiało sięga po „Włócznię…” I koniecznie doda na półkę w swojej biblioteczce, bo jest to powieść, którą z dumą można prezentować znajomym!
Tytułowa „Włócznia Przeznaczenia” to przedmiot pożądania wielu ludzi, zwłaszcza z kręgu kultury chrześcijańskiej. Od czasów najdawniejszych, aż po współczesne. Zgodnie z wierzeniami, za jej pomocą przebity został bok ukrzyżowanego Chrystusa. Czy prawda to, czy legenda, opowieściom na ten temat uległo wielu znamienitych (a także i mniej znamienitych) postaci. Stała się ona między innymi obiektem zainteresowania nazistów, a w szczególności samego Heinricha Himmlera, który w zamku w Wewelsburgu chciał stworzyć swego rodzaju centrum ruchu nazistów, a pomóc miała mu w tym legenda króla Artura i jej największe symbole – święty Graal oraz Włócznia Przeznaczenia.
Na kanwie historii włóczni i zainteresowania się nią hitlerowców, Craig Smith stworzył swoją powieść. Ale oprócz wątku historycznego, wprowadził główny wątek sensacyjno-kryminalny, którego akcja osadzona została w czasach współczesnych. W powieści Smitha mamy więc do czynienia z dwoma wątkami, których akcja toczy się w różnych czasach, z oddzielnymi bohaterami, oddzielnymi historiami, które łączy wspominana Włócznia Przeznaczenia. Dopiero z upływem czasu akcja zazębia się i przeszłość łączy się z teraźniejszością, dając w efekcie zaskakujący finał.
Kate Wheeler, zapalona alpinistka wraz z mężem Robertem postanawia zdobyć szczyt góry Eiger. Choć jest to jedna z najbardziej kapryśnych i niebezpiecznych gór, dla dwójki nowożeńców nie jest to jednak wielki problem. Niebezpieczeństwo zaś nadchodzi z zupełnie innej strony, bo to nie góra okazuje się być źródłem zagrożenia, lecz para tajemniczych Austriaków…Dzięki ogromnemu doświadczeniu w górach, ale i masie szczęścia, Kate udaje się wyjść cało z opresji. By ratować życie, zrzuca napastników w przepaść. Niestety, w wyniku napadu ginie jej świeżo poślubiony mąż. Kobieta poprzysięga zemstę, gdy orientuje się, że napaść na nią i jej męża nie była przypadkowa. Od tej pory jej życie wypełniają 3 sprawy: wspinaczka, chęć odnalezienia zleceniodawcy morderstwa oraz nietypowe hobby – kradzieże dzieł sztuki. We wszystkich trzech punktach wspiera ją jej drugi mąż, Ethan Brand, zaś do morderców jej męża doprowadzić ma ich współpraca z agentem FBI, Thomasem Malloyem. Trójka bohaterów wpada na trop zabójców, raz ścigając, innym zaś razem będąc ściganymi przez niebezpiecznych zbirów, w osobie tajemniczej Heleny Chernoff, czy Davida Carlisle’a.
Druga historia opisywana w tym fascynującym thrillerze sensacyjnym, skupia się wokół trójki przyjaciół, żyjących w okresie międzywojennym. Pomiędzy Elizą, a przyjacielem domu Otto Rahnem, wybucha gorące uczucie, a wszystko to pod czujnym okiem i cichym przyzwoleniem męża pięknej Elizy, Dietera.
Smith wprowadził do „Włóczni Przeznaczenia” wątek miłości romantycznej, w rozumieniu cysterskim, nie zaś znanej nam romantycznej miłości XIX-wiecznej. Jaka jest między nimi różnica – to wyjaśni każdemu lektura książki. Każdy też będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, który z typów owej miłości w sposób bardziej wyrazisty i skuteczny przemawia do jego wyobraźni. Na mnie zdecydowanie ten młodszy.
Wątek miłosny jest wyłącznie pretekstem do ukazania przez Smith’a rodzenia się nazizmu i fascynacji nowym ruchem. W bardzo ciekawy sposób autor ukazuje mechanizmy, jakim podlegali poddani indoktrynacji ludzie, próbuje odpowiedzieć na pytanie co mogło przekonywać do popierania Führera, jakie czynniki powodowały zaślepienie nową, zbrodniczą ideologią. „(…) Odpowiedzialność za popełniane przez nich błędy spadała na innych: komunistów, Żydów, nieudolnych parlamentarzystów. Z kolei teraz, ze wspaniałym rządem, mogli zacząć wszystko od nowa. Dzięki Führerowi, cała ich trójka tak jak wszyscy Niemcy, odzyskała zdolność rozróżniania dobra od zła.”
To jednak nie tylko książka o ślepej fascynacji nazizmem, ale i o wypaczeniach charakteru, jakie za sobą niósł.
Dzięki powieści mamy okazję i możliwość cofnięcia się w czasie nie tylko do okresu międzywojennego, ale i znacznie odleglejszego – do średniowiecznej Francji. Ten rys historyczny wpleciony został do powieści za pośrednictwem trójki wspomnianych bohaterów: Elizy, Otta i Dietera. Jest to bardzo ciekawy zabieg, który łączy ze sobą postaci żyjące na przestrzeni wieków, od średniowiecza, poprzez międzywojnie, aż po czasy współczesne. Tajemnicza sieć powiązań pomiędzy nimi sprawia, że od książki nie sposób się oderwać! Te kilka planów czasowych może początkowo nieco komplikować odbiór książki, ale dzieje się tak tylko przez chwilę. Czytelnik bardzo szybko orientuje się w zastanej sytuacji, z przyjemnością śledząc przygody opisywanych postaci. I nadmienić muszę, że jest to prawdziwa książka akcji, ze scenariuszem niczym z najlepszych filmów sensacyjnych. Strzały padają jeden za drugim, bez mrugnięcia okiem. Tu bez najmniejszego ostrzeżenia brutalnie rozprawia się z przeciwnikiem, bez bawienia się w jakiekolwiek grzeczności, czy konwenanse! Ciekawe zwroty akcji, zagmatwana intryga, zaskakujący finał. To wszystko składa się na niezwykle brawurową powieść, która godna jest polecenia.

Losy zaklęte we włóczni – recenzja „Włóczni Przeznaczenia” Craiga Smith’a

Są przedmioty otoczone legendą, jej podłożem jest religia i historia, dla niektórych stają się wręcz obsesją. Jednym z nich jest mityczna Włócznia Przeznaczenia obiekt poszukiwany przez wieki, pojawia się znika w odmętach dziejów, jednak towarzysząca jej sława wyzwala zawsze silne emocje, czasem wręcz mordercze. Ten kto posiada tę broń nigdy nie przegra, prawda czy tylko pobożne życzenia? Jedno jest pewne - wielu nie zawaha się przed niczym by zdobyć synonim triumfu, a u podstaw ich działania trudno szukać pozytywnych pobudek, a kolejne ofiary znaczą drogę do celu. Relikwia mająca służyć zwycięstwu dobra nad złem stała się powodem odwrotnych poczynań

Kate tylko dzięki szczęściu i niewyobrażalnej sile woli przeżyła zamach na swoje życia. Od początku wiedziała, że jej bezpieczeństwo zależy tylko i wyłącznie od utrzymania tajemnicy o dramacie jakiego była świadkiem i uczestnikiem, ale w pamięci pozostało morderstwo. Kto stoi za tą zbrodnią i dlaczego? Pytanie to pozostało bez odpowiedzi, lecz wdowa nie zapomniała o nim, wręcz przeciwnie ... Minęło kilka lat, zrozpaczona dziewczyna stała się światową kobietą, znaną, podziwianą i mającą za sobą przeszłość, starannie ukrywaną przed światem zewnętrznym. Naiwna pasjonatka wspinaczki przeszła pełną metamorfozę, poznała wiele sekretów, sama miała ich na koncie też niemało, chociaż znalazła szczęście u boku nowego mężczyzny nadal jest w niej ból po stracie wielkiej miłości. Nie do końca docenia to co udało się jej zdobyć oraz nowy związek, wie, iż swoimi poszukiwaniami naraża nie tylko siebie, ale nie jest świadoma z kim rozpoczęła walkę i ukrywał jej pierwszy mąż. Gra, w którą została wciągnięta, toczy się od dawna i nie ma w niej miejsca na nadmierną ciekawość ...
Jack Malloy wiedzie podwójne życie, agenta i szczęśliwego męża, jego nowa misją jest usunięcie pewnego defraudanta ze świata mediów, a gdy zajdzie taka potrzeba również ze świata żywych. Jak to możliwe, że jeden człowiek wodzi za nos CIA, FBI oraz policję na dwóch kontynentach?
Lata trzydzieste XX w., początkujący pisarz zafascynowany legendą Katarów by móc prowadzić swoje badania zgadza się zostać przewodnikiem po okolicach Carcassone dla niemieckiego małżeństwa. Jeszcze nie jest świadomy, że to lato zmieni wiele w jego życiu. Gdzieś pomiędzy opowieściami o średniowiecznej historii i wycieczkami po ruinach zamków na nowo rozpocznie się kolejna partia rozgrywki, która tylko czekała by zwabić nowych graczy.

Przeszłość i współczesność zawsze są ze sobą związane, jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Czasem nawet nie wyobrażamy sobie, że jesteśmy jednym z wielu elementów większej całości, pionkami w grze, w której kto inny rozdaje karty. Historia i polityka, dwa żywioły, zespolone ze sobą na zasadzie naczyń połączonych. Ta druga czerpie z tej pierwszej wiedzę, ich połączenie nierzadko tworzy morderczą kombinację, w której nawet całe narody są ceną za urzeczywistnienie pragnienia zdobycia władzy. Niektórzy gotowi są uwierzyć w mityczną moc przedmiotów byle tylko osiągnąć swój cel, a gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla prawdy i jaka ona jest? Pieniądze, jeżeli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze, w połączeniu z żądzą panowania nad światem tworzą morderczą kombinację, szczególnie gdy kontrolę nad nią sprawują szaleńcy. Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim stowarzyszenie Zakon Św. Włóczni, poza tym, że defraudant był jego członkiem, podobnie jak zamordowany mąż Kate i syn jej ojca chrzestnego? Odkrycia Jacka Malloy`a rzuca mroczne światło na wydarzenia sprzed kilka lat temu, jednak to co przed nimi ma jest wielokrotnie groźniejsze i potężniejsze niż ktokolwiek przypuszcza.

Połączenie mitu i sensacji spotyka się często, ale gdy do tego dołożyć wątek polityczny i podeprzeć zakulisowymi działaniami wywiadu to efektem jest pełna akcji fabuła. Czytając opis z tyłu okładki łatwo się zasugerować się nim, lecz już po pierwszych stronach dochodzi się do wniosku, że książka ta oferuje więcej niż tylko kopię w stylu Dana Browna czy też Indiany Jonesa. Dwa horyzonty czasowe, chociaż niezbyt odległe wydają się być całkowicie od siebie odrębne, do czasu, pewna nazwa kojarzy je ze sobą, ale dalej powiązania są tajemnicą. Można snuć przypuszczenia jak potoczy się dalej historia, lecz czy okażą się słuszne można dopiero się przekonać na ostatnich kartkach. Zaskakujące zwroty są jednym z podstawowych motywów, kolejnym elementem nie pozwalającym się nudzić jest przeplatanie się przeszłych wydarzeń z teraźniejszymi, a do tego intryga kryminalno-szpiegowska-historyczna spinająca treść w całość. Autor zadbał by bohaterowie byli nieszablonowi, niektórzy z nich odznaczają się ukrytymi obliczami, jakie są ujawniane dopiero w finale książki, inni zwodzą swoim zachowaniem. Tytułowa włócznia jest punktem wyjścia opowieści, lecz główną rolę w niej odgrywa co innego, osią akcji są ludzie i ich pragnienie, czasem realizowane z morderczym zacięciem.

• 2011
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER