Lekcje muzyki. Rozkwit Baroku.

Cykl: Lekcje muzyki (tom 2)
Wydawnictwo: Kle
muzyka
Snoopy

„Rozkwit Baroku” to kolejny – po „Średniowieczu i Renesansie” – tom cieszącego się ogromnym zainteresowaniem cyklu “Lekcje muzyki” Piotra Orawskiego, stanowiącego autorską historię muzyki artystycznej, od średniowiecza po lata siedemdziesiąte XX w. Druga część serii opowiada o początkach barokowego “przewrotu” oraz tytułowym “rozkwicie” i nobilitacji muzyki instrumentalnej, ukazanym przez...

Druga część serii opowiada o początkach barokowego “przewrotu” oraz tytułowym “rozkwicie” i nobilitacji muzyki instrumentalnej, ukazanym przez pryzmat najbardziej doniosłych i frapujących zjawisk zachodzących w solowej i zespołowej sztuce dźwięków, takich jak basso continuo, technika koncertująca czy wykształcenie się nowych gatunków muzycznych. Autor sięga nie tylko po nazwiska największych luminarzy muzycznych XVII wieku, przywołuje również postacie twórców mniej znanych, lecz nie mniej ważkich dla ewolucji barokowego stylu. Pisarstwo Piotra Orawskiego o muzyce cechuje jak zawsze umiejętność trafnej syntezy, doskonała znajomość aktualnego stanu wiedzy muzykologicznej oraz erudycja umożliwająca rozległe, humanistyczne spojrzenie na dzieje kultury i sztuki.
Merytorycznych walorów książki dopełnia bogata dyskografia, uwzględniająca najważniejsze i najciekawsze nagrania utworów z nurtu wykonawstwa historycznie poinformowanego. Atrakcyjnym uzupełnieniem publikacji jest także oryginalna ikonografia obejmująca rzadko prezentowane dzieła sztuki dawnej o tematyce muzycznej, oraz fotografie najsłynniejszych zespołów – polskich i zagranicznych – współcześnie wykonujących repertuar barokowy.

źródło opisu: www.okle.pl

źródło okładki: www.okle.pl

Kaj | 2013-09-17
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Doskonała pozycja, może zainteresować tak znawców tematu, jak i laików. Serdecznie polecam