Fidel, historia, XX wiek
historia
cephalic

Książkę “Historia najnowsza Kuby” przygotowała para autorów: politolog dr hab. Marcin Gawrycki i antropolog dr Natalia Bloch. W efekcie powstał bardzo kompetentny podręcznik przedstawiający historię kraju, który do dziś budzi wiele sprzecznych emocji. Książka stara się obiektywnie przedstawić ostatnie lata panowania hiszpańskiego na wyspie, wojnę hiszpańsko-amerykańską, okres...

Książka stara się obiektywnie przedstawić ostatnie lata panowania hiszpańskiego na wyspie, wojnę hiszpańsko-amerykańską, okres północnoamerykańskiej dominacji, dyktaturę Fulgencio Batisty, rewolucję Fidela Castro i okres rządów komunistycznych na wyspie.

Praca zawiera pogłębioną analizę polityki zagranicznej Kuby, państwa, które słusznie było określane jako “mały kraj z dużą polityką zagraniczną”. Nie sposób więc pominąć – na tle wydarzeń zachodzących w kraju – zaangażowania Kuby w krajach latynoamerykańskich i afrykańskich. Książka przedstawia także miejsce i rolę wyspy w polityce wielkich mocarstw.
Z drugiej strony książka jest uzupełniona antropologicznym spojrzeniem na najnowszą historię wyspy. Roli kontrkultury w kształtowaniu się świadomości obywatelskiej młodego pokolenia, analiza kwestii rasowych na wyspie, problem autentyczności rewolucji itd.
Tak szerokie ujęcie problemu sprawia, że książka może służyć jako podręcznik lub literatura uzupełniająca na wielu kierunkach studiów, m.in.: historii, naukach politycznych, antropologii, socjologii, stosunkach międzynarodowych, kulturoznawstwa oraz ekonomii.

źródło opisu: Wydawnistwo Trio, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=341&Podstrona=0

grajduch | 2015-03-09

Biblia dla osób zafascynowanych historią i kulturą tego pięknego kraju.

Dominik | 2016-10-24

Kompletna i szczegółowa historia Kuby. Bez niepotrzebnych dywagacji i niesprawdzonych informacji. Polecam!

Aztek_Anonim | 2018-01-03
Dandyska | 2016-09-25