Detroit 1763

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
Indianie, kolonializm
historia

Najazdy na pogranicze rozpoczęły się niemal d razu, gdy Delawarowie, Szawanezi i Mingo słyszeli o zdobyciu fortów na Zachodzie. Wojna nie trwała więcej niż miesiąc, kiedy Shamokin Daniel i jego osiemnastu Delawarów wyruszyli znad Ohio i po przebyciu Alleghenów skierowali się w dolinę Susquehanny, z której zaledwie siedem lat temu wygnali ich Anglicy. Jechali konno w dzień, śpiąc nocą bez rozpalania ognia, nękani przez owady, myszy i chłód. Jedli mało, głównie zimną potrawę zwaną przez kolonistów "zielonym prochem", a będącą mieszaniną prażonej kukurydzy, ziół i soli. Licząc na zaskoczenie posuwali się w stronę odosobnionych, lecz zbrojnych i spodziewających się już niebezpieczeństw osiedli. Książka przybliżająca realia wojny lat 1763-1765, nazywanej wojną Pontiaka, którą indiańskie plemiona znad Wielkich Jezior i z doliny Ohio wydały Anglikom - największej ówczesnej potędze w Ameryce Północnej. Autor ukazuje te zmagania na szerokim tle społecznym epoki. Przedstawia metody prowadzenia walk w puszczach, taktykę i strategię stosowaną przez Indian i ich przeciwników. Udowadnia, że Indianie mieli w niej pełne szanse na zwycięstwo. Zrywa też ze stereotypem, jakoby ustępowali oni intelektualnie i kulturowo przybyszom z Europy. Zgodnie z prawdą historyczną przedstawia rzeczywisty przebieg wydarzeń i rolę jaką odegrały w nich czołowe postaci tego okresu, w tym Pontiak, wódz plemienia Ottawa, któremu do niedawna powszechnie przypisywano wyłączną zasługę zorganizowania największego w dziejach zbrojnego wystąpienia Indian północnoamerykańskich.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

Lucas86 | 2016-08-07

Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii konfliktów w zamorskich koloniach europejskich mocarstw. Szczególny plus za szczegółowe przedstawienie skomplikowanych relacji wśród samych plemion indiańskich na pograniczu posiadłości angielskich i francuskich w Ameryce Północnej.

mexcoy87 | 2013-06-09
Na półkach: Przeczytane, Indianie
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Jak dla mnie mało wciągająca książka, fajna historia pontiaka ale za dużo liczb, dużo dat i trudnych nazwisk mi było ciężko się w tym wszystkim połapać, często traciłem watek.

Marcin | 2018-09-26
gwiezdny_patrol | 2018-09-07