Dwa tygodnie strachu

Wydawnictwo: Prima
Fortnight of fear
horror
Meehoow

Czternaście opowiadań mistrza grozy, które poruszą Twoją wyobraźnię i nie pozwolą Ci zasnąć. Zacznij je czytać, a nie będziesz mógł doczekać się świtu! Co naprawdę przydarzyło się kapitanowi Scottowi na biegunie południowym? ... Jak można powrócić do życia zmarłą ukochaną - a jeśli istnieje jakiś magiczny sposób? ... W pewnym domu miało miejsce okrutne morderstwo. Czasami ściany potrafią przemówić i zdemaskować zabójcę...

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: Skan własny

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Jest to debiutancki zbiór Mastertona zawierający czternaście tekstów. Każde z nich jest zaopatrzone jest notą odautorską, która zawiera informacje w jakich okolicznościach dany utwór powstał oraz kilka słów o miejscu akcji. We wstępie zostajemy zaproszeni w ciemność... spotkamy Bestię pośpiechu. To tytułowe monstrum to metafora, będąca wprowadzeniem w arkana kolejnych opowiadań mistrza horroru. Gdy Kevin ucieka przed bestią okazuje się, że nikt oprócz niego jej nie widzi. Mijają lata i Kevin powraca do miejsca, w którym się wychował i gdzie ścigała go Bestia Pośpiechu. Okazuje się, że stwór czeka już na niego. Jest to najkrótsze opowiadanie w zbiorze, jednocześnie bardzo intrygujące.

Po takim wstępie mamy opowiadania dłuższe i wolniejsze. Odmieniec, bo o nim teraz mowa, to pomysłowa historia o klątwie, która dotyka spotykających się mężczyzn z pewną kobietą... Mężczyźni ci stają w obliczu niekomfortowej sytuacji: muszą żyć w ciele Anny. Jak będzie wyglądała ich egzystencja?

W...

Daria | 2018-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2018

Eric Pasztet i Rokoko to moje dwa ulubione opowiadania, chociaż absolutnie nienormalne. Bardzo przyjemny zbiór w typowym stylu Mastertona.

Ciacho | 2018-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Graham Mastertona to jeden z bardziej lubianych przeze mnie autorów, po którego książki sięgam bardzo chętnie już od jakichś dziesięciu lat. Sympatyczny i wesoły Brytyjczyk, który znany jest przede wszystkim z opowieści grozy, napisał w swoim życiu już pełno pozycji w tym rodzaju, chociaż w swoim repertuarze ma też wiele książek innych gatunków. Sprawdziłem niemal każdy z nich, ale nigdy jeszcze nie przeczytałem żadnego z opowiadań. Niniejszy zbiór przeleżał mi na półce z 2-3 lata i sięgałem po niego co najmniej kilka razy, zawsze bezskutecznie. Ale tym razem zebrałem się w sobie i postanowiłem w końcu go sprawdzić.

"Dwa tygodnie strachu" to książka, w której autor zabiera nas w dwutygodniową podróż mającą w swoim zamiarze spędzać sen z powiek. Dlaczego dwutygodniową? Bo zbiór składa się z 14 opowiadań, które autor proponuje czytać po jednym dziennie. Każde poprzedza krótka przedmowa Mastertona, w której opisuje on krótko gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstało dane...

gleism | 2017-12-12

Krótka forma. Ale jaka! Niesamowite pomysły Mastertona - to autor który wciąż mnie potrafi zadziwić.

talka | 2017-08-02

Szósty człowiek 6/10
Gra bi-dżing 9/10

beztroska_domatorka | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2016

Szacuneczek za wyobraźnie, podczas czytania zastanawiałam się jak można wpaść na niektóre rzeczy.. hm.

Marcin | 2016-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2016

Niezły zbiór opowiadań, aczkolwiek nierówny, ocenę podciągnąłem z 5 na 6 trochę z sentymentu dla Mastertona, bowiem to m.in. od niego zaczynałem przygodę z literackim horrorem.

Najlepsze opowiadania w tym zbiorze to moim zdaniem Odmieniec (potrafi przejąć czytelnika, do tego niezły pomysł), Danie dla świń (krwawe!), Eryk Pasztet (zdecydowanie najobrzydliwsze opowiadanie jakie czytałem i pewnie nic go już nie przebije) oraz Gra Bi-Dżing (za niecodzienny pomysł na opowiadanie grozy).

Za to do najgorszych należą Serce z Kamienia (bez polotu), Kobieta w ścianie (sztampowe), Święta Joanna (krótkie i nie porywa niczym).

EDIT: moją oceną niestety zburzyłem rewelacyjną jak dla literatury grozy średnią 6,66 - szkoda tej diabelnie dobrej średniej :)

Wojtek Matusiak | 2015-12-07

Dwa Tygodnie Strachu to mój pierwszy kontakt z Mastertonem. No i przyznaje, że chyba lepiej nie mogłem rozpocząć tej znajomości. To zbiór bardzo wielu naprawdę dobrych opowiadań, z których chyba tylko ze 2 mi nie podeszły. Pozostałe przeczytałem z wielką przyjemnością. To tutaj możemy znaleźć słynne, chyba najbardziej hardcorowe opowiadanie Mastertona pt. "Eryk Pasztet" (kto czytał ten wie ;). Mnie osobiście najbardziej podobało się "Stworzenie Belindy" ale każdy fan/fanka horroru znajdzie tu coś dla siebie. Gwarantuję

Samircia | 2015-02-27

Czas poświęcony tej książce na pewno nie będzie zmarnowany :)
Opowiadania tego cyklu "łyknęłam" za jednym posiedzeniem - dosłownie.
Z czystym sumieniem polecam każdemu miłośnikowi literatury grozy.

Scarlecia | 2015-02-07
Przeczytana: sierpień 2009

Bardzo lubię książki Mastertona, zwłaszcza jego opowiadania. Czyta je się szybko, z zapartym tchem. Fajna rozrywka na wolny wieczór.