Dwa tygodnie strachu

Fortnight of fear
opowiadania, groza, morderstwo, zabójca
horror
Marcin

Czternaście opowiadań mistrza grozy, które poruszą Twoją wyobraźnię i nie pozwolą Ci zasnąć. Zacznij je czytać, a nie będziesz mógł doczekać się świtu!Co naprawdę przydarzyło się kapitanowi Scottowi na biegunie południowym?...Jak można powrócić do życia zmarłą ukochaną - a jeśli istnieje jakiś magiczny sposób?...W pewnym domu miało miejsce okrutne morderstwo. Czasami ściany potrafią przemówić i zdemaskować zabójcę...

Bosy_Antek | 2012-10-28
Przeczytana: 26 października 2012

Przykazania w oparciu o zbiór opowiadań mistrza grozy, perwersji i co tam chcecie.

1) Nie zdradzaj żony, bo zamienisz się w kobietę.

2) Nie drażnij świń.

3) Nie żeń się z wdową po swoim martwym bracie.

4) Nie maluj krwią portretów szkockich arystokratów.

5) Uważnie dobieraj dostawców materiałów budowlanych.

6) Gdy Twoje dziecko zacznie jeść gąsienice, może już być za późno.

7) Nie przyjmuj prezentów od nieznajomych. A zwłaszcza antycznych wibratorów.

8) Nie zaglądaj do szaf w obcych mieszkaniach.

9) Nie zostawiaj samej żony, która przejadła się serem pleśniowym.

Starając się być nieco bardziej serio, napiszę, że tom opowiadań Mastertona przyjął niecodzienną, aczkolwiek jak się okaże, niezwykle charakterystyczną dla twórców horrorów strukturę. Otóż Autor zdradza nam poniekąd tajniki swego warsztatu i każdy tekst poprzedza opisem miejsca, w którym fizycznie był i które jego (momentami) chora wyobraźnia dostosowała do potrzeb makabrycznego widowiska. Widzę więc Mastertona,...

Pablos | 2014-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Czternaście opowiadań Grahama Mastertona to porządna dawka bardzo klasycznego horroru. Są to historie niespecjalnie udziwnione, widać, że powstawały dość dawno, w czasach, gdy nie rozpoczął się jeszcze wyścig na najbardziej obrzydliwe, chore teksty, w których istotą jest szokowanie czytelnika, a nie przedstawianie pełnej grozy opowieści.

Lubię tego pisarza, dlatego zdecydowanie jestem "na tak", lecz obiektywnie muszę przyznać, że ogromna większość tekstów tu zaprezentowanych jest co najwyżej średnia. Rzadko mamy do czynienia z niespodziankami; teksty potrafią się obronić, jednak nie jest to w żadnym wypadku zbiór opowiadań wybitnych. Są w większości dobre, do bólu klasyczne, pisane zgodnie z zasadami sztuki.

Wśród nich jako najciekawsze warto wymienić "Odmieńca", który jest tekstem bardzo powyżej średniej, bowiem prócz samej grozy oferuje także interesującą, bardzo dobrą puentę. "Odmieniec" jest niby feministyczny, totalnie anty seksistowski i pokazuje pisarza z bardzo dobrej...

książek: 2057
Marcin | 2016-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2016

Niezły zbiór opowiadań, aczkolwiek nierówny, ocenę podciągnąłem z 5 na 6 trochę z sentymentu dla Mastertona, bowiem to m.in. od niego zaczynałem przygodę z literackim horrorem.

Najlepsze opowiadania w tym zbiorze to moim zdaniem Odmieniec (potrafi przejąć czytelnika, do tego niezły pomysł), Danie dla świń (krwawe!), Eryk Pasztet (zdecydowanie najobrzydliwsze opowiadanie jakie czytałem i pewnie nic go już nie przebije) oraz Gra Bi-Dżing (za niecodzienny pomysł na opowiadanie grozy).

Za to do najgorszych należą Serce z Kamienia (bez polotu), Kobieta w ścianie (sztampowe), Święta Joanna (krótkie i nie porywa niczym).

EDIT: moją oceną niestety zburzyłem rewelacyjną jak dla literatury grozy średnią 6,66 - szkoda tej diabelnie dobrej średniej :)

Aguares | 2014-08-24

Kolejna książka Grahama Mastertona posiadająca 14 fantastycznych opowiadać. Moim zdaniem nawet lepsza od "Czternastu oblicz strachu".

Katarzyna | 2014-03-04
Na półkach: 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2014

Bardzo zgrabnie napisane opowiadania. Niektóre straszne, niektóre obrzydliwe, w sam raz dla miłośników opowieści z dreszczykiem. Polecam :)

RAVEN | 2011-03-29

Jestem gorącą fanką Pana Mastertona! "Dwa tygodnie strachu" wręcz połknęłam, tak jak zresztą i pozostałe jego książki.

Książka ta jest zbiorem 14 opowiadań, z których większość z nich zawiera krwawe i brutalne teksty, najczęściej przesycone erotyzmem. Niejedna z tych historii przerazi czytelnika, a i niejedna wręcz obrzydzi. Ale przecież między innymi za to cenimy Pana Mastertona. Jest niekwestionowanym mistrzem horroru, a na dodatek potrafi rozbudzić w człowieku jego fantazje seksualne :)Oczywiste jest, że nie każdemu czytelnikowi jego książki przypadną do gustu. Są to pozycje dla ludzi, którzy lubią erotyczne horrory i nie boją się czasem porządnie przestraszyć :)

Freya | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Masterton swoim "Festiwalem strachu" bardzo zachęcił mnie do sięgnięcia po kolejny zbiór opowiadań spod swojego pióra. Okazja nadarzyła się szybko - w moje łapki wpadły "Dwa tygodnie strachu". Niestety, niepotrzebnie pozytywnie się do tej pozycji nastawiałam, bo tym razem pan Graham sromotnie mnie zawiódł...
Na nieco ponad trzystu stronach autor umieścił czternaście opowiadań. Daje nam to około dwadzieścia jeden stron na jedną historię. Nie ukrywajmy, nie stwarza to szerokiego pola do popisu, jeśli chodzi o akcję. Ale pomyślałam, że wszystko się da, jeśli ma chęci i odpowiedni warsztat, a takowy w moim mniemaniu Masterton posiada. Cóż, niestety. Opowiadania krótkie i mało treściwe. Może gdyby je rozwinąć w coś większego, byłyby z nich ciekawe historie, ale w tej postaci - nie ma szans. Najbardziej w tym polu zawiodło mnie "Stworzenie Belindy". Opowiadanie zaintrygowało, zaczęło wciągać, a tu nagle... koniec. Ale jakby bez zakończenia. Nie wiem, czy to ja nie zrozumiałam, co autor...

Wojtek Matusiak | 2015-12-07

Dwa Tygodnie Strachu to mój pierwszy kontakt z Mastertonem. No i przyznaje, że chyba lepiej nie mogłem rozpocząć tej znajomości. To zbiór bardzo wielu naprawdę dobrych opowiadań, z których chyba tylko ze 2 mi nie podeszły. Pozostałe przeczytałem z wielką przyjemnością. To tutaj możemy znaleźć słynne, chyba najbardziej hardcorowe opowiadanie Mastertona pt. "Eryk Pasztet" (kto czytał ten wie ;). Mnie osobiście najbardziej podobało się "Stworzenie Belindy" ale każdy fan/fanka horroru znajdzie tu coś dla siebie. Gwarantuję

zawirowanaa | 2013-11-13

Pierwsza książka tego autora.Nie jestem fanką powieści fantastycznych które Masterton opisuje ale szczerze moge powiedzieć że akurat te wyjątkowo mi przypadły do gustu.Bardzo fajnie opisane takie nierealne ale dużo krwi zabijana o co lubię w książkach :)
Jeszcze nie jestem jego fanka ale moge polecić przeczytanie jej.