Zaciśnięte pięści Judasza Iskarioty

Judas Iskariots knutna händer
83-85954-10-4
literatura piękna
Madlena

Wszystko to tak bardzo bije w oczy, że ludzie, zmuszeni nagle do zatrzymania się w pośpiechu i tłoku, wolą nie patrzeć, wolą nie być świadkami tego odrażającego widowiska, większość odwraca twarze i usiłuje niczego nie zauważać. Także Judasz czuje, że najchętniej uczyniłby to samo. Gdy mężczyzna idący przodem upada na ulicę, połowa jego twarzy zostaje przyciśnięta pod ciężarem belki do...

Gdy mężczyzna idący przodem upada na ulicę, połowa jego twarzy zostaje przyciśnięta pod ciężarem belki do brukowego kamienia. Judasz zauważa, że jedno z jego oczu jest podbite i napuchnięte, a wargi są popękane i porozrywane; wszystko to stało się prawdopodobnie w czasie tortur lub biczowania, które zazwyczaj poprzedzają egzekucje takie jak ta.
Gdy zaś po chwili mężczyzna ów o własnych siłach próbuje się podnieść i spogląda w górę odsłaniając całą swą twarz, Judasz dokonuje przerażającego odkrycia. To przecież Jezus.

źródło opisu: Kantor Wydawniczy SAWW, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Madlena | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 30 lipca 2012

Alternatywne spojrzenie na ewangeliczne wydarzenia, tym razem przedstawione z perspektywy Judasza. Książka jest króciutka, niech więc i taka będzie moja recenzja. Trudno było mi śledzić myśl autora, wątki rwały się i plątały. Jego interpretacja Biblii była mało przekonująca, źle poprowadzona. Wyraźnie chciał pogłębić bohaterów, ale to także się nie udało. Zabrakło mi konsekwencji w realizacji pomysłu, jakby w trakcie tworzenia okroił go do minimum.
A poza tym wiało nudą.