8324201564
MaiTakeru

Amintas to spolszczony przez Jana Andrzeja Morsztyna dramat pasterski Torquata Tassa: Aminta, favola boschereccia (1573). Morsztyn dzięki dużej sprawności poetyckiej umiejętnie łączy w swym przekładzie dworski i silnie konwencjonalny charakter sielanki Tassa z rodzimą tradycją bukoliczną, o większych niż włoska skłonnościach do realizmu. Morsztyn uwzględnia realia polskie a równocześnie pozostaje wierny tak treści, jak i nowatorskiej formie pierwowzoru – Tasso po raz pierwszy w bogatej europejskiej tradycji literatury bukolicznej wykorzystał formę dramatyczną do opisy życia pasterzy. Obok Amintasa do dorobku przekładowego Jana Andrzeja Morsztyna należą również: fragment poematu G. Marin L’Adine, podejmujący apulejański watek Amora i Psyche oraz Cyd albo Roderyk P. Corneille’a.

źródło opisu: Wydawnictwo UNIVERSITAS, 2003

źródło okładki: http://www.empik.com/amintas-morsztyn-jan-andrzej,330157,ksiazka-p

MaiTakeru | 2012-07-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 19 lipca 2012

Szczerze - chociaż lubię taką tematykę, to nie spodziewałam się, że "Amintas" aż tak mi "podejdzie". Język sztuki (napisanej rymem) jest zręczny i brzmiący, aż miło czytać, bohaterowie natomiast zaskakująco (jak na tak krótki utwór) dobrze naświetleni i ciekawi, fabuła zaś... No cóż, to kwestia gustu i przyznam się, że znalazłam w niej tak dużo z moich ulubionych schematów stosowanych przy wątkach miłosnych, że miałam wręcz wrażenie, iż "Amintas" został napisany dla mnie. ;) A takie rzeczy to (niestety) rzadko grają w teatrze książek, także utwór idzie do ulubionych. Ja chcę jeszcze raz!*

*I mogę jeszcze raz, bo Jan Andrzej Morsztyn "jedynie" przetłumaczył i zaadaptował sztukę autorstwa Torquato Tassa. Ciekawe, jak wypadnie porównanie z oryginałem... Może kiedyś!

Agnieszka Fudecka | 2017-08-29
Przeczytana: 05 czerwca 2015