Kręci mnie Mads Mikkelsen

Seria: Zmysłowa seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Skutt i filler av Mads Mikkelsen
skygge

Alba ma dziewiętnaście lat, pracuje w księgarni w małym norweskim miasteczku. Zauroczona czterdziestokilkuletnim klientem z Kopenhagi, nadaje mu imię Mads Mikkelsen i zaczyna snuć fantazje na jego temat. Specjalnie dla niego ubiera się i perfumuje, w nadziei, że mężczyzna zwróci na nią uwagę. Z czasem fantazje Alby mieszają się z rzeczywistością. Które życie jest bardziej prawdziwe? "Kręci mnie Mads Mikkelsen" to świetnie przyjęty przez krytykę i czytelników debiut młodej norweskiej pisarki. Robertsen jest wnikliwą obserwatorką. W swojej odważnej i pełnej humoru powieści zawarła naładowane emocjami spostrzeżenia i pragnienia kobiety stojącej na progu dorosłości.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://wab.com.pl/

Aurora92 | 2016-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2016

Podobnie jak wiele innych czytelniczek, ja też dałam się zwieść tytułowi i sądziłam, że książka będzie o erotycznej fascynacji popularnym aktorem. Nic bardziej mylnego. Książkowy Mads Mikkelsen to po prostu nieznany głównej bohaterce z imienia i nazwiska mężczyzna o inicjałach M. M. To o nim snuje ona erotyczne fantazje. I w zasadzie tylko je snuje, wszystko dzieje się w jej głowie, między bohaterami - sprzedawczynią w księgarni i klientem - nigdy do niczego nie dochodzi.

Lektura na jeden wieczór, a nawet mniej.

Nimmo | 2014-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2014

UWAGA !!! (NIEKONWENCJONALNE) STRESZCZENIE KSIĄŻKI.

Miejsca akcji: księgarnia typu "Książki, mydło i powidło" czyli coś jak nasz E...eee; lepiej nie robić anty-kryptoreklamy; oraz JEJ dom, dodatkowo parę nieistotnych miejsc.
Czas akcji: "Krótki tego roku adwent" (str.37), święta Bożego Narodzenia i czas po , i mały kawałek pół roku po.
Osoby: ON, ONA, oraz JEJ siostra, matka, koleżanka, i parę nieistotnych osób plus dwa koty.

Dzień 1, scena 1, księgarnia:
ON: Bla,bla bla bla, bla.
ONA: Bla, bla (a w myślach: Och, Bla bla bla, bla bla, bla)
Dzień 1, scena 2, JEJ dom:
ONA: (w wannie albo pod prysznicem) Och, och, och

Dzień 2, scena 1, księgarnia:
ON: Bla,bla bla bla, bla.
ONA: Bla, bla (a w myślach, podobnie jak poprzedniego dnia: Och, Bla bla bla, bla bla, bla)
Dzień 2, scena 2, JEJ dom:
ONA: (w łóżku albo w "springach" (str.89), a na pewno w samonośnych pończochach) Och, och, oooch

W tym momencie następuje "zapętlenie akcji", można w nieskończoność po dniu 2 przechodzić do dnia...

Cyriaanne | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Hedda H. Robertsen napisała książkę o miłości, o dojrzewaniu, o pożądaniu. Nie opisała jej zwykłymi słowami zamkniętymi w zdaniach. To żywe emocje, uderzające w czytelnika niczym szklane kulki spadające na marmurową podłogę. Za sprawą nieco poetyckiego opisywania rzeczywistości, byłam w głowie Alby, tak jakbym była w swojej. Jej myśli stały się moimi. To piękna proza, prosta, dosadna i tak emocjonalna.

Alba jest dziewiętnastoletnią Norweżką, pracuje w księgarni. Pewnego dnia wchodzi mężczyzna, w którym Alba się zakochuje. On codziennie przychodzi i kupuje gazetę, ona przez resztę dnia myśli tylko o nim, śniąc na jawie, fantazjując jak się spotykają, uprawiają seks, dzielą się sobą i są tak blisko, że bliżej już nie można. Alba tęskni, a te fantazje tylko coraz bardziej ją spalają. Nie ma śmiałości zaczepić Madsa, jak go nazywa od jego inicjałów M.M. Bo nie poznajemy prawdziwego imienia mężczyzny. Alba nazywa go Mads Mikkelsen, bo jest Duńczykiem. I może chcąc ochronić swoje...

Kompot Zmalin | 2013-12-02

Bezkompromisowe obnażenie.

To co uderza mnie w skandynawskiej literaturze, to nieskrępowanie. Autorzy nie czują się w obowiązku ochraniać czytelnika przed erotyzmem i językiem, który jest odpowiedni podczas opisywania scen erotycznych.
Muszę przyznać, że to pierwsza książka o tej tematyce, która mnie urzekła i zmusiła do analizy.
Postać Alby jest niesamowita i prawdziwa do bólu. Alba jest marzycielką, owszem, ale przede wszystkim jest dziewczątkiem wychowanym przez seriale i filmy romantyczne, przez co jej oczekiwania w stosunku do miłości są dziecinne, filmowe, naiwne. Postać nie zgrzyta, nie widać tutaj chęci autorki do zaszpachlowania czegoś. Alba jest dokładnie taka jaka miała być, by pokazać historię pokolenia marzycielek, od dziecka zapatrzonych w disneyowskie księżniczki, bohaterki komedii romantycznych. Chcę, żeby miłość do Madsa była jak z tego filmu i chcę mieć te same kolczyki co bohaterka.
Doprawdy prócz pieprznych opisów można znaleźć w książce całkiem zgrabnie...

MAD_ABOUT_YOU | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Dziwna książka. Momentami dobra, momentami bardzo słaba.
W poetyckie i delikatne opisy autorka wrzuca nagle wulgarne określenia, które totalnie burzą tę otoczkę niewinności i czułości. Tak naprawdę to dosadnego erotyzmu jest tu niewiele, wszystko dzieje się bardziej w sferze marzeń i pragnień niż w rzeczywistości i to od nas zależy jak bardzo popuścimy wodze fantazji.
Żałuję jedynie, że wabikiem i kołem napędowym całej historii stał się mój ukochany Duńczyk. Dobra książka obroni się zawsze, słabej nie uratuje nawet Mikkelsen.

Morgana | 2016-12-05
Przeczytana: grudzień 2016

Jak zawsze najciężej zacząć, jednak po przeczytaniu tej książki nie potrafię zostawić pustego pola i nic nie napisać. Historia jest krótka, jej początek to dla mnie zapowiedź czegoś zmysłowego, płomiennego. Czytasz i masz wrażenie, że zaraz będzie wielka eksplozja smaku i aromatu, jednak w połowie książki płomień zanika, nie on nie zanika, on gaśnie. Pozostaje coś czego chyba nie chcę nazwać ale samo wyskakuje z ust - rozczarowanie i zmęczenie. Ale ale, ta książka ma kilka zalet, mianowicie, namiętną bohaterkę, marzenia zmieszane z jej oczekiwaniami, brak wulgaryzmów i pornografii (często spotykanych w powieściach erotycznych) - nie mam tu na myśli słów, bo one są oraz niewielką ilość stron, po której nie masz moralnego kaca, że sięgnąłeś po tą pozycję. Czy warto, lepiej samemu się przekonać i zachwycić albo zapomnieć.

Angeee | 2015-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 lipca 2015

W tej książce nie ma nic godnego uwagi.
Opowiada ona historię dziewczyny, która snuje fantazje na temat starszego, obcego mężczyzny. Właściwie te fantazje (tylko i wyłącznie erotyczne) są jedyną zawartością tej książki. Na początku istniała jakaś szansa, że wyjdzie z tego dobra literatura erotyczna ale niestety, jedyne co otrzymujemy to sceny rodem z najwulgarniejszych portali z pornografią.
+ Na sporą reprymendę zasługuje też tłumaczka.

niemistrzyni | 2014-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2014

Po okładce i tytule książki spodziewałam się gorących wspomnień łóżkowej groupie Mads'a Mikkelsena. Nic bardziej mylnego. Nie ukrywam, że z chęcią poczytałabym o ekscesach erotycznych aktora, który wcielił się w rolę doktora Lecter'a w serialu Hannibal. Skandynawskie rysy, świetny warsztat aktorski i szaleństwo kryjące się w oczach… czego chcieć więcej od mężczyzny? Niestety w tej książce Mads Mikkelsen to tylko pseudonim obiektu westchnień głównej bohaterki.

Alba mieszka w małym norweskim miasteczku z matką i siostrą. Za kilka miesięcy wyjeżdża na studia do Wiednia i w ramach zasilenia swojego budżetu, dorabia w miejskiej księgarni. Praca jest miejscem, gdzie spotyka wymarzonego mężczyznę. Każda z nas chociaż raz to przeżyła, OW – czyli obiekty westchnień na uczelni, autobusie nr 9, bądź w warzywniaku na rogu. Dziewczyny mające naście lat, szczególnie przeżywają pierwsze miłosne fascynacje. Alba nazwała swojego mężczyznę Mads'em Mikkelsenem, ponieważ nie miała pojęcia jak się...

Ruby | 2012-10-08
Przeczytana: październik 2012

Alba ma 19 lat i zakochuje się w mężczyźnie, o którym nie wie nic, poza tym, że jest podobny do duńskiego aktora Madsa Mikkelsena. Książka jest studium jej powolnego pogrążania się w coraz bardziej rozbudowanej fantazji na temat praktycznie obcego, sporo starszego mężczyzny; a następnie otrząsania się z tego stanu. Marzenie przeplata się tu z rzeczywistością; Alba w wyobraźni buduje coraz śmielsze scenariusze, by w końcu skonfrontować się z rzeczywistością, która tak jak cała akcja książki jest nie do końca jasna i określona. Miłość opisana przez Robertsen przypomina chorobę -- wyniszcza, odbiera siły, doprowadza nadwrażliwą nastolatkę do wyczerpania fizycznego i psychicznego. Nie darmo stan zakochania figuruje w spisie chorób i zaburzeń psychicznych. Trochę przypomniała mi "Miłość w czasie zarazy", trochę "Życie Adeli H.": to koktajl z nadwrażliwości, nadmiaru wyobraźni, a przede wszystkim ogromnej potrzeby bliskości i fizycznej namiętności. Wydaje mi się, że sporo osób z autopsji...

Nadja | 2014-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Kolejny raz czytałam coś "nie z moim klimacie" z polecenia. Książka nie rozczarowała mnie, wręcz przeciwnie dokładnie tego się spodziewałam. W krótkich właściwie notatkach młoda dziewczyna opisuje swoje fantazje erotyczne dotyczące zupełnie obcego mężczyzny. Przygoda kończy się tak jak zazwyczaj tego typu zmyślone fascynacje. Osobom szukającym jedynie dość szczegółowych opisów aktów miłosnych myślę, że można polecić, poza tym nie ma tu nic. Jednym słowem czytadełko.