Biała skrzynka

Okładka książki Biała skrzynka
Maciej Woźniak Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Cykl: Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 49) poezja
44 str. 44 min.
Kategoria:
poezja
Cykl:
Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 49)
Wydawnictwo:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
44
Czas czytania
44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362717422
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 6,2
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...
Okładka książki Miłość nie jest tym słowem. Antologia poetek i poetów polskich debiutujących po roku 1989 Marek Krystian Emanuel Baczewski, Justyna Bargielska, Miłosz Biedrzycki, Krystyna Dąbrowska, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Mariusz Grzebalski, Roman Honet, Łukasz Jarosz, Marzanna Bogumiła Kielar, Bartosz Konstrat, Piotr Macierzyński, Edward Pasewicz, Anna Piwkowska, Marta Podgórnik, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Janusz Szuber, Julia Szychowiak, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Adam Wiedemann, Maciej Woźniak
Ocena 6,0
Miłość nie jes... Marek Krystian Eman...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
635
243

Na półkach:

"Maciek, idź do domu. Jesteś pijany" - takie słowa, internetowy szlagwort, urodziły mi się w głowie po skończonej lekturze tomiku Macieja Woźniaka pt. "Biała skrzynka."

Dziwna to książka - okładka jest boleśnie jednoznaczna, widzimy sześcian styropianu spoczywający na konarze złamanego drzewa, w głębi rozlewisko. Jezioro? Rzeka? Nie ma to jak pójść po linii najmniejszego oporu – kieruję te słowa do autora okładki i "koncepcji graficznej", w tym przypadku raczej antykoncepcji.

Sam tytuł daje przecież spore możliwości interpretacyjne. Czym jest czarna skrzynka, wszyscy wiemy. Dopóki samolot nie zetknie się z ziemią w sposób wielce niepożądany, czarna skrzynka bezpiecznie mruczy w czeluściach maszyny. Przydaje się najbardziej, gdy trzeba zrekonstruować przeszłość, w której coś poszło nie tak. A biała skrzynka? Zawieszę to pytanie w próżni. Proszę samemu pomyśleć i dotrzeć do ciekawych wniosków.

Samo wnętrze "Białej skrzynki" wypełniają przedziwne elementy. Z jednej strony Woźniak uparcie "poezjuje", wystawia czytelnika na próbę cierpliwości, gdy mnoży puste metafory, efektowne obrazy nieskładające się na żadną większą całość. Czuć na kilometr wymuszoną dykcję, jaka rodzi się z obowiązku bycia wystarczająco tajemniczym i odświętnym. Zakamuflować wszelkie sensy, rozstawić zasieki na przedpolu zrozumienia.

Przykład? Pierwszy z brzegu:

"Zawiedzeni idealiści, sprowadzeni do parteru języka,
do holu z okienkami, od których odchodzi się z kwitkiem
jak z pralni nieczytelnych przedmiotów i spraw,
żeby z nimi wrócić po odbiór..."

i tak do końca wiersza pt. "Sonet noir."

Zabijcie mnie, ale nie wiem, o czym to jest. Bo o czymś jest, prawda?

Na szczęście z drugiej strony Woźniak mocno osadza niektóre swoje wiersze w konkrecie. Rodzina, bliscy, zwierzęta, proste gry egzystencji, przebłyski codzienności. Gdy pisze o zmarłym ojcu, którego grób odwiedza, gdy podgląda zabawy synka, gdy z sentymentem, czułością, paroma kreskami tworzy portrety ludzi sobie najbliższych, Woźniak dociera do jakiejś prawdy o życiu. "Prawdziwą tajemnicą świata jest widzialne, a nie niewidzialne" – aforyzm Oscara Wilde'a doskonale ilustruje to, co najcenniejsze w „Białej skrzynce.”

Cóż, tomik to nierówny, a sam Autor najczyściej i najuczciwiej brzmi, gdy trzeźwo obserwuje to, co widzi, czym żyje, w czym uczestniczy. Gdy zaś zamarzy mu się „poetycki” rausz, głos staje się nieznośnie bełkotliwy i pretensjonalny, jak usiłujący trzymać pion klient baru, któremu po piątym piwie zebrało się na zwierzenia…

"Maciek, idź do domu. Jesteś pijany" - takie słowa, internetowy szlagwort, urodziły mi się w głowie po skończonej lekturze tomiku Macieja Woźniaka pt. "Biała skrzynka."

Dziwna to książka - okładka jest boleśnie jednoznaczna, widzimy sześcian styropianu spoczywający na konarze złamanego drzewa, w głębi rozlewisko. Jezioro? Rzeka? Nie ma to jak pójść po linii najmniejszego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • Poezja
    3
  • 2020
    2
  • Warsztatowo
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Biała skrzynka


Podobne książki

Przeczytaj także