Szpiegowski nokturn

83-11-07151-9
II wojna światowa, Abwehra, gestapo,
historyczna
Amanda

Tematem książki jest działalność niemieckiego wywiadu wojskowego na Suwalszczyźnie tuż przed drugą wojną światową i agentów gestapo w czasie okupacji.

źródło okładki: http://www.wieszcz.pl/szpiegowski-nokturn,id65658.html

Ewa | 2014-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2014

W latach poprzedzających II Wojnę Światową, Suwalszczyznę oplata silnie rozwinięty niemiecki wywiad wojskowy.
W Giżycku, w Prusach Wschodnich, powstaje placówka wywiadowcza Abwehry, o nazwie "Neste" - Gniazdo. Tutaj tworzyły się najbardziej tajemnicze i ponure akcje przeciwko Polsce. Agenci wysyłani na polskie tereny mieli za zadanie, przede wszystkim, pozyskanie nowych wtyczek w celu szpiegowania wszelkich obiektów. Zostawali nimi Żydzi, Białorusini, Polacy, bojówkarze OUN-u ( Ukraińska Organizacja Nacjonalistyczna) oraz Niemcy zamieszkujący na tych terenach. Kierowały nimi różne powody, głównym zaś pieniądze.
Równocześnie na Białostocczyźnie, w Żytkiejnach, w Hotelu Heilige Hubert ( Hotel Świętego Huberta) powstaje placówka gestapo do pracy z mniejszością niemiecką. Miał to być bardzo silny ośrodek dywersyjno-szpiegowski V Kolumny, wykorzystujący również tajnych agentów. Swoją działalność prowadzili dalej przez całą wojnę, mordując najpierw Żydów potem...

36maro | 2012-12-10
marcla117 | 2014-06-23