7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
ArtZ72

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

ArtZ72 | 2017-02-24
Przeczytana: 1995 rok

Autor to postać - oględnie mówiąc - kontrowersyjna. Za młodu aktywny działacz UB, podejrzewany o udział w znęcaniu się nad działaczami podziemia antykomunistycznego. Później - pisarz i publicysta. Jak go ocenić? Nie wiem. O ile łatwo jest ocenić kameleony pokroju Erenburga czy Rybakowa, które zawsze zmieniały poglądy w odpowiednim momencie, o tyle w przypadku Pana (lub może raczej - towarzysza) Omiljanowicza, nie wiem, co myśleć. Czy popełnione czyny wynikały z młodzieńczej naiwności i wpojonego przekonania, że "tamci" (którzy nota bene też mieli to i owo za uszami) to źli ludzie, którym trzeba dać w kość czy też ze zwykłej nikczemności? Tego nie wiemy. Możliwe, że tow. Omiljanowicz szczerze żałował tego, co robił za młodu. Zostawmy więc jego osąd Najwyższemu Sędziemu i zajmijmy się niniejszą książką.
"Argentyńska mozaika" to bardzo ciekawa relacja z podróży po Srebrnej Republice, kraju dziewięć razy większym od Polski, rozciągającym się od tropikalnych selw na pograniczu z...

Na półkach