Śmierć w hotelu

Okładka książki Śmierć w hotelu Margaret Millar
Okładka książki Śmierć w hotelu
Margaret Millar Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Seria z Jamnikiem
The listening walls
Czytelnik
1981-01-01
1981-01-01
830700277X
Irena Szymańska

Seria „Z jamnikiem” cieszyła się w PRL-u sporą popularnością. Wydawnictwo Czytelnik prezentowało w niej powieści kryminalne i fantastyczne z całego świata, Chandlera, Christie, czy chociażby Zeydlera-Zborowskiego. Margaret Millar nie była wówczas największą gwiazdą, ale parę przyzwoitych powieści napisała. Choćby taką Śmierć w hotelu.

Początek nie jest zbyt skomplikowany. Amy Kellogg wraz ze swoją przyjaciółką, Wilmą Wyatt, wyjeżdża na urlop do Meksyku. Wilma okazuje się niezbyt sympatyczną towarzyszką. Wiecznie niezadowolona, roszczeniowa i pozbawiona taktu, irytuje ludzi dookoła. Wydaje się osobą zrażoną do świata i niepotrafiącą docenić jego piękna. W dodatku nadużywa alkoholu. Nie trwa to długo, bo Wilma pewnego dnia wypada z balkonu i rozbija sobie głowę o chodnik. Trup na miejscu.

Mąż Amy, Rupert, szybko przyjeżdża na miejsce, by udzielić wsparcia zszokowanej i przerażonej żonie. Tydzień później wraca do San Francisco, ale bez małżonki. Jej bliskich informuje, że Amy wyjechała do Nowego Jorku, by otrząsnąć się i nabrać dystansu do całej tej historii. Jednak jej brat, Gill, nabiera podejrzeń. Postanawia wynająć detektywa, bo nie może uwierzyć, że jego ukochana siostra tak po prostu wyjechała, nie zadzwoniwszy wcześniej do domu.

No właśnie, w dzisiejszych czasach taki problem rozwiązałoby się szybko. Telefon, e-mail i sprawa jasna. Akcja książki toczy się kilkadziesiąt lat temu, w dobie telefonów stacjonarnych, a Amy najwyraźniej ich unika. Czy na pewno jest w Nowym Jorku? A może Rupert z jakichś powodów ją zabił? Śmierć w hotelu oferuje zagadkę, która zostaje rozwiązana dopiero na końcu powieści. Autorka skutecznie myli tropy i podpuszcza czytelnika. W dodatku sprawnie kluczy pomiędzy tajemnicą a psychologiczną analizą bohaterów. Kto lubi takie podejście w miejsce prostej i szybkiej akcji, będzie z tej książki zadowolony.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Początek nie jest zbyt skomplikowany....

Pomysł na fabułę dobry, może nawet bardzo dobry, ale wykonanie strasznie mętne. Przez większą część książki zastanawiałam się do jakiego finału zmierza autorka, a jednocześnie przychodziło mi do głowy tylko jedno dobre zakończenie. I tak też książka się skończyła. Raczej szkoda czasu na czytanie tego.

To w zasadzie mój pierwszy kryminał, książka od początku ciekawa i interesująca, kilka błyskotliwych wypowiedzi bohaterów wywołało uśmiech na moich ustach. Ogólnie wciągająca dobra książka, jak najbardziej polecam, aha książka zostawiona przez kogoś w altanie śmieciowej :)

Przeczytana dawno temu, po latach fabuły nie pamiętam, ale tytuł doskonale i gdy mnie zapytać o jeden z lepszych kryminałów to polecam właśnie tę starą książkę wydaną w Polsce przez wydawnictwo Czytelnik w tzw. "Serii z Jamnikiem". Wiele książek z tej właśnie serii jest warta przeczytania. "Śmierć w hotelu", dobry kryminał w starym stylu.

Bardzo przyjemna lektura, wciągnąłem na raz. Mimo, że trochę kryminałów już przeczytałem, to wydał mi się oryginalny i zaskakujący.

• Kryminał
  • Sensacja/Kryminał
  • Na sprzedaż
  • Posiadam :)
  • 2o2Z
  • Powieść

Dodaj cytat z książki Śmierć w hotelu