Mój francuski patchwork

Wydawnictwo: W drodze
978-83-7033-821-3
przygodowa
BIETKA

Agnieszka Grzelak maluje wyjątkowy obraz Francji, pełnej zapachów, kolorów i wspomnień. Dzięki niej czujemy oszałamiającą woń oleandrów, lawendy, oliwek, cytrusów, widzimy różowe ściany bugenwilli, pnącza wyrastające ze szczelin między kamieniami, ukwiecone podwórka w morzu kolorów… Wszystko to stanowi niewyczerpane źródło inspiracji autorki, która uwiecznia je w dzienniku i na swoich akwarelach. Ta podróż w głąb pamięci składa się na niepowtarzalny przewodnik, dzięki któremu poznajemy Francję na nowo, oczami i wrażliwością autorki, najpierw studentki, a później żony i matki.

źródło opisu: www.wdrodze.pl

źródło okładki: http://wdrodze.pl/opis,1020,Moj_francuski_patchwork.html

Witold Lisek | 2013-01-29
Przeczytana: 22 września 2013

Lekka,łatwa i przyjemna.Czysty relaks-czyta się sama.Zdecydowanie polecam.

Mariusz | 2014-11-13
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 06 listopada 2014

Pani Agnieszka opisuje podróże przez Francję, korzystając z tanich noclegów między innymi na kempingach - to może być wskazówką dla przyszłych podróżników. Bohaterowie nie chodzą do drogich restauracji, nie próbują wykwintnych dań, tylko delektują się przyrodą i architekturą. To poznawanie przez odczuwanie bardzo mi się to podoba. Mam tak samo, w niektórych miejscach wystarczy po prostu być. Książka jest pamiętnikiem z kilku podróży do Francji. Dla mnie istotne było to, że w końcu podróżowała cała rodzina, natomiast często dzielili sobie czas tak, żeby każdy mógł "nasycać się" Francją na swój sposób. Od czasu do czasu akryl, akwarela lub szkic, to uspokaja, powstrzymuje czytelnika od szybkiego przeczytania, podobają mi się takie rozwiązania. Jak ktoś w odpowiednim swoim wieku i czasie posmakuje Francji, to później tak ma, że chce wracać. Na szczęście nie wszyscy tak mają. To taki osobisty pamiętnik, u mnie spowodował chęć malowania. Polecam.

BIETKA | 2012-09-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 lipca 2012

Pięknie wydana książka w cyklu Opowieści przydrożne, wzbogacona licznymi, kolorowymi akwarelkami związanymi z Francją.

Agnieszka Grzelak jest pisarką i malarką z zamiłowania. Książka powstała z fascynacji sztuką malarstwa i z miłości do Francji. Pisarkę przyciągało jak magnes także brzmienie języka francuskiego i...księgarnie jakich u nas podówczas jeszcze nie było!

" Piękne wydania, lśniące okładki, masy, masy książek, które od dziecka są dla mnie obiektem największego pożądania. W Polsce dobrych książek brak, a jeśli się już pojawiają, to zostają natychmiast wykupione. Takich, jak tu w ogóle nie ma".

Treść książki podzielona jest na kilka rozdziałów w przekroju czasowym od 1988/89 sięgającym roku 2010.
Ten dziennik podróży jest swego rodzaju przewodnikiem turystycznym poprzez miasta i miasteczka wybranych rejonów Francji.
Les plus beaux villages, villages fleuris( najpiękniejsze miasteczka, kwitnące wsie)

Początek przygody miał miejsce z końcem lat 80.tych - wyjazd do Paryża...

Agata | 2012-10-06
Przeczytana: 08 października 2012

Agnieszka Grzelak jest znana głównie z powieści fantastycznych, m.in. "Herbata Szczęścia", "Córka Szklarki", "Szkoła LaOry" itp. Słyszałam o tych książkach bardzo wiele dobrych opinii (w przyszłości na pewno po nie sięgnę), dlatego zdecydowałam się na lekturę "Francuskiego Patchworku", tym bardziej, że lubię czytać wspomnienia, dzienniki, a Francją jestem oczarowana. Po tej pozycji, a i jej naprawdę zachęcającym opisie (który możecie przeczytać klikając np. na okładkę), spodziewałam się książki-pejzażu, słów pachnących lawendą i ciepłymi croissantami. Nie zawiodłam się!

Wszystko zaczyna się gdy oczarowana Francją 23-letnia Agnieszka ma niepowtarzalną okazję wyjechać wraz z grupą studentów do Paryża na spotkanie wspólnoty z Taize. Ma ochotę na tą niecodzienną wycieczkę nie tylko ze względu na swoją miłość do Francji, ale też aby wyrwać się z przytłaczającej, szarej PRL-owskiej rzeczywistości. Gorliwość popłaca - nie dość, że wyjazd dochodzi do skutku, a Agnieszka ma okazję zwiedzić...

Erised | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: październik 2013

O francuskich widoczkach, kwiatach i jedzeniu (choć tego tu bardzo, bardzo mało) zawsze miło jest poczytać, aczkolwiek, jak się okazuje, nie w każdym wydaniu. Ubogo - religijna oprawa francuskich wypraw, kwokowatość narratorki stają się po jakimś czasie coraz mniej strawne i przyćmiewają wrażenia odwiedzanych wiosek. Te również ostatecznie zlewają się w jedno wrażenie białoróżowych domków, zapachu lawendy, kipiących od kwiatów parapetów i XII wiecznych kościołów. Może większa wybiórczość zrobiłaby dobrze tej książce zamiast szczegółowości opisów kolejnych campingów, bólów głowy i potrzeb toaletowych dzieci.

WMagdalena | 2013-02-20

Książka opisuje podróże autorki do Francji, którą jest bezgranicznie zafascynowana. Całość napisana w formie pamiętnika, lekkim i przyjemnym tonem. Znajdziemy tu opis miejsc odwiedzanych przez bohaterów, ich odczucia związane z poznawaniem Francji. Jak dla mnie zabrakło takich szczegółów jak opis życia, zwyczajów i codzienność Francuzów. Jeśli ktoś szuka książki mówiącej o kulturze i zwyczajach Francuzów tu ich nie znajdzie.

IwonaB | 2013-05-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Francja, 2013

Myślę, że ta książka zainteresuje osoby, które Francję trochę znają. Dla mnie bardzo dobra. Moje wspomnienia z Francji ożyły. Świetny pomysł z ilustracjami, którymi są akwarele autorki.

Moderna | 2012-08-30
Na półkach: Przeczytane, Lekie, łatwe
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Kilkanaście lat i kilkanaście francuskich miast i miasteczek zwiedzanych przez autorkę i jej bliskich (pierwsze podróże odbywa sama, potem, pojawia się chłopak, potem mąż i córki). Zestaw wspomnień plus kilka uzupełnień pisanych współcześnie. Sympatyczna lektura, w której łączą się wrażenia z Francji jako Zachodu (pierwszy wyjazd w latach 80), impresje malarskie i trochę opowieści życia rodziny.

Dorota123 | 2017-08-05
paprotka | 2016-05-06