Low Moon

Low Moon
komiksy
angielski
Szufe

Originally serialized in 2008 in the "New York Times Sunday Magazine" Funny Pages section, the title story Low Moon, collected in book form for the first time, is the world's first (and likely last) chess Western. It is joined by four brand-new graphic novelettes and short stories, all told in the funny, poignant, and wry style of one of the world's most acclaimed graphic novelists.

źródło opisu: http://www.fantagraphics.com/low-moon/

źródło okładki: http://www.fantagraphics.com/low-moon/

Przemek Skoczyński | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 05 września 2017

Jason jest jednym z moich ulubieńców, a "Low Moon" to jeden z jego najlepszych zbiorów. Te historie nie są tak dołujące jak "Stój", bliżej im do pomysłowości "Gangu Hemingwaya" czy "Skasowałem Adolfa Hitlera". Ironia, gra konwencją, zaskakujące fabuły, śmiech przez łzy. Chyba tylko twórczość Toma Gaulda potrafi poruszyć mnie tak bardzo jak te smutne zwierzęce jasonowe buźki. Koniecznie.

Polecam http://kzet.pl/2012/07/low-moon.html

Nietamarja | 2015-11-22