Sprawa Sokratesa

Trial of Socrates
83-7298-304-6
filozofia, Sokrates
filozofia i etyka

Zdumiewające, że mit o Sokratesie stworzony przez Platona czekał tyle stuleci, aż ktoś zada kilka prostych pytań. Uczynił to LF. Stone, legendarna postać amerykańskiego dziennikarstwa. Będąc już na emeryturze, postanowił napisać książkę o Sokratesie jako o męczenniku wolności słowa. Ten niestrudzony tropiciel prawdy sięgnął do oryginalnych źródeł (w tym celu nauczył się greki) i zaczął odkrywać innego Sokratesa - wroga demokracji, nauczyciela tyranów, spartańskiego kolaboranta - i dochodzić do wniosku, że Ateńczycy mieli powody, częstując filozofa cykutą.

„Sprawa Sokratesa to fascynująca wyprawa do starożytnych Aten, którym zawdzięczamy tak wiele w kwestii demokracji i wolności słowa".
„Los Angeles Times Book Review"

„To intelektualny thriller ożywiający wybitne postacie i społeczeństwo klasycznej Grecji, odsłaniający liczne tajemnice i paradoksy.
A przez wszystko to przebija umiłowanie wiedzy, sprawiedliwości i wolności".
Anthony Lewis, „New York Times"

I. F. Stone – dziennikarz amerykański piszący do najbardziej renomowanych czasopism. Przez dziewiętnaście lat wydawał własnym sumptem tygodnik „LF. Stone Weekly", w którym demaskował sprawy przemilczane przez prasę wielkonakładową. Jest autorem tuzina książek, m.in. In a Time of Torment, Polemics and Prophecies i The Killings at Kent State. Wykładał na Oxford University, Yale University oraz Harvard University. Zmarł w 1989 roku.

źródło opisu: www.racjonalista.pl

źródło okładki: www.esensja.pl

Nocny | 2012-06-14

Bardzo ciekawa analiza "sprawy Sokratesa". Krytyczne podejście zarówno do samej postaci Sokratesa, jak i całej filozofii Platona - nie jest to często poruszany w Polsce motyw.

Książka napisana bardzo przystępnie, szybko się czyta, a dzięki niej można podszlifować więdzę historyczną jak i filozoficzną.

Polecam!

Apollo74 | 2016-06-16

A to ci dopiero historia ... i na dodatek prawdziwa. Sokrates ...

radziop | 2015-05-23
| 2013-09-22