Arabska księżniczka

Okładka książki Arabska księżniczka
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 4) literatura piękna
literatura piękna
Arabia Saudyjska żona małżeństwo

Oficjalne recenzje i

Niesforna księżniczka

5759 658 423

Zdecydowanie lepsza niż 3 tom serii. dalej poznajemy losy Marysi ,Hamida oraz Doroty w Arabii saudyjskiej

Losy polek w arabii są smutne, trudne i straszne. Przypadki które opisuje autorka są tak obrazowe że człowiekowi o słabej psychice nie poleciłbym tej książki. Aż się nabiera niechęci do krajów arabskich czytając o tym co się tam wyrabia, mimo tych dobrych rzeczy które mają do zaoferowania. Książka dobrze napisana i mocna.

Coraz słabsze te części

Dorota i Marysia nadal są w czołówce najbardziej irytujących książkowych bohaterek , ilość nieszczesc spadających na jedną rodzinę juz jest wręcz groteskowa

Czytało mi się już duzo mniej entuzjastycznie niż poprzednie części

Oczywiście będę czytała dalej, ale naprawdę obawiam się, że będzie coraz gorzej, bo saga ma tendendencję spadkową

Coraz słabsze te części

Czytało mi się już duzo mniej entuzjastycznie niż poprzednie części

Pozwala odczuć klimat arabski, głównie z perspektywy bogatszej części społeczeństwa. Przedstawia wszechogarniającą pogardę dla biednych.

Tanya Valko doskonale wie, jak podnieść czytelnicze ciśnienie, roztaczając obraz egzotycznych krajów od ciemnej ich strony. Była Libia, Ghana, Jemen, teraz przyszła pora udać się do Arabii Saudyjskiej razem z Arabską księżniczką.

Uwaga! Jeśli nie czytaliście trzech pierwszych tomów sagi, to odsyłam najpierw do recenzji Arabskiej żony, Arabskiej córki i Arabskiej krwi. Tę serię należy czytać pokolei.

Marysia wraz Hamidem i Dorotą po dramacie libiejskiej rewolucji wrócili do Rijadu. Młoda matka nieustannie boryka się z wyrzutami sumienia i lękiem przed poznaniem przez męża prawdy o ich córce, Nadii. Nie wie, jakby on zareagował, zwłaszcza, że w prawie szariatu urodzenie pozamałżeńskiego dziecka karane jest śmiercią, nawet wówczas jeśli jest ono owocem gwałtu. Kiedy na ich drodze stanie dawna kochanka Bin Ladena, księżniczka Lamia sprawy zaczną się komplikować.

Tanya Valko stawia na emocje i twardą rzeczywistość kobiet w Arabii Saudyjskiej. Wprowadza w tajniki prawa szariatu. Szariat czyli droga prowadząca do wodopoju, wytyczne łączące prawo państwowe z religią, której musi być bez względnie podporządkowane. Tyle tylko, że Koran i przypowieści o życiu i nauce Muhammada nie zawierają wielu aspektów współczesnych czasów. Jedynie można opierać się na fatwie wydanej przez imama, a ta wydawana jest na podstawie interpretacji świętych ksiąg przez duchownego. Te natomiast zamykają kobiety w domu i całkowicie podporządkowują mężczyźnie. Złamanie obyczajów równa się wejściu konflikt z prawem, a w tak silnie ortodoksyjnym państwie, jakim jest Arabia Saudyjska, kary są niezwykle surowe. Im bardziej poznajemy tamtejsze realia, tym bardziej jesteśmy zszokowani piekłem, które każdego dnia jest udziałem podporządkowanych męskiemu opiekunowi pań. Jednak istnieją przedstawicielki płci pięknej mówiące zdecydowane nie ograniczającym je normom. Buntowniczki gotowe zapłacić wysoką cenę, by zagrzać pozostałe niewiasty do walki o własną niezależność. Feminizm arabski ma całkowicie inny wymiar od tego nam znanego i czytelnik nieustannie zadziwia się o jakie podstawowe prawa Saudyjki muszą dopinać się bezskutecznie. Równocześnie zanurzamy się w system dyskryminujący nie tylko ze względu na płeć, ale i urodzenie czy pochodzenie. Na każdym kroku widać uprzywilejowaną pozycję rodziny książęcej, która sprytnie i okrutny sposób zakrywa grzechy swoich członków. Daje to pretekst do poznanania nowej bohaterki, księżniczek Lamii i Nury. Pierwsza jest rozkapryszona, niepokorna i okrutną. Doskonale zdaje sobie sprawę z własnej pozycji i bez mrugnięcia okiem ją wykorzystuje. Finansuje nawet organizację terrorystyczną za plecami krewnych. Nura zaś jest założycielką uniwersytetu dla kobiet i zdecydowanie jest w cieniu Lamii.

Arabska księżniczka to opowieść o kobietach i dziewczętach, których dziewczęcość stanowi największy temat tabu. Ich oczami poznajemy realia ortodoksyjnego państwa. Zostajemy dopuszczeni do ich myśli, uczuć i najskrytszych pragnień. Równolegle obserwujemy Arabię Saudyjską, jako kraj wielu kontrastów i afiszowana przez nie nowoczesność jest jedynie na pokaz. Dokładając do tego nowe tarapaty Marysi, dostajemy powieść, w której doskonale możemy odnaleźć wszystko to, za co pokochaliśmy Arabską sagę. Tanya Valko z właściwą sobie umiejętnością pisze ku przestrodze tych dziewcząt, które zamierzają wyjechać do Saudi bez znajomości tamtejszych realiów, między innymi instytucji sponsoringu. Czyni on z pracownika praktycznie niewolnika sponsora. Musi być wszędzie tam, gdzie sponsor i tam, gdzie on sobie zażyczy. Jest od niego całkowicie uzależniony. Sponsor przedłuża wizy i jest jego jedynym panem.

Podobnie do wcześniejszych tomów, tak i ten czyta się zapartym tchem. Po raz kolejny odsłania hipokryzję panującą w islamie, fanatyzm części wyznawców, jak również powszechne nadinterpretacje nakładające na kobiety kajdany. Nie brakuje jednocześnie tego, co stało się wyznacznikiem cyklu miliona ciekawostek związanych z kulturą arabską i religią Mahometa połączonych z dynamiczną, pełną zwrotów akcją.

Sporo tych części , jednak nie mogę zrobić przerwy w czytaniu .Historia wciąga niesamowicie.

Nic dodać i ująć - naprawdę fajna.

Nic dodać i ująć - naprawdę fajna.

Trochę przydługa i rozwleczoną akcja, ale dalej ciekawa.

Trochę przydługa i rozwleczoną akcja, ale dalej ciekawa.

Tanyi chyba zrobiło się przykro po przeczytaniu opinii o "Arabskiej Krwi", która była kompletnym gniotem. Zakasała rękawy i napisała arcydzieło. To zdecydowanie moja ulubiona część z całej Arabskiej sagi. Chyba dlatego, że głównie opisane są losy księżniczki Lamii.

Akcja goni akcję, momentami książka poraża brutalnością i opisami (seks księżniczki ze służącym obok zwłok człowieka, którego przed chwilą zabiła lub ćwiartowanie uduszonego niemowlęcia może wywołać mdłości i mroczki przed oczami), jednak książkę połknęłam za jednym zamachem, po prostu nie mogłam się oderwać.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna rewelacyjna książka z Arabskiej Sagi. Ten tom wzudza dużo emocjii. Pojawia się w niej dużo wrednej i perfidnej księżniczki Lamii. Ta księżniczka to chodzące zło...nie ma sumienia...niszczy wszystko i wszystkich....Jak ułoży się małżeństwo Marysi i Hamida? Co z ksièżniczką Lamią? Tego wszystkiego i wiele innych historii dowiesz się w tym tomie. Polecam jest 🔥🔥🔥