Arabska księżniczka

Okładka książki Arabska księżniczka Tanya Valko
Okładka książki Arabska księżniczka
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 4) literatura piękna
Arabska saga (tom 4)
Prószyński i S-ka
2013-03-05
2013-03-05
Arabia Saudyjska żona małżeństwo

Niesforna księżniczka

Bardzo wciągająca kontynuacja losów Doroty i Marysi. Zaskakujące zakończenie.

Bardzo wciągająca kontynuacja losów Doroty i Marysi. Zaskakujące zakończenie.

Historii Miriam albo Marysi ciąg dalszy, życie w kłamstwie, szczególnie w Arabii Saudyjskiej jest trudne, ale Miriam się to udaje. Zaczęła studia i próbuje ułożyć sobie życie z mężem, którego przecież kocha. Jednak ważna dla niej jest także walka o prawa arabskich kobiet... a to nie jest łatwe.

Łoooo Ludzie! Co tu się dzieje! I wcale nie mówię tego w tym pozytywnym znaczeniu....

Kiedyś porównałam serię pani Michalak do wenezuelskiej telenoweli. Saga arabska to telenowela połączona z bollywood razy tysiąc czy tam do tysięcznej potęgi. Nie pamiętam, matematykę miałam już dawno temu w szkole.

Wracając do fabuły... No powiem krótko, chciałabym coś o fabule napisać, ale trochę się boję, że mi IG konto zablokuje. Bo w tym tomie to się Autorka nie pieści, już w poprzednich częściach bywało "grubo", ale tutaj to się dzieje. Serio, chyba nie chcę tego streszczać. Jestem zmęczona czytaniem, po co się dodatkowo męczyć opisywaniem. Jak ktoś lubi krwawe sceny, przemoc na kobietach i różne intrygi od czapy, to może znajdzie w tej książce coś dla siebie, ale ja już jestem przeczołgana. Ledwo dobrnęłam do końca, a udało się tylko dlatego, że posiłkowałam się audiobookiem (cała saga jest na Legimi),trochę w tramwaju, w drodze do pracy, przysypiałam i wątku nie straciłam. Bo tam jest ciągle jedno i to samo. Podziwiam panią Autorkę, że jej się chce tę sagę ciągnąć. Miałam w planie przeczytać wszystkie tomy jakie posiadam, ale chyba nie dam rady. Próbowałam i po tym czwartym chyba przyszedł czas na totalną kapitulację. Z żalem patrzę na kolejne cztery, które stoją na półce, ale obawiam się, że nic nowego, ani tym bardziej interesującego, w nich nie będzie. Czas zrobić miejsce na półce innym książkom...

Jak zwykle dużo powtórzeń z poprzednich części. To jest takie słabe i nudzi okrutnie. Okrucieństwa dużo, wiem, że Autorka chciała oddać klimat tego narodu, ale ja już odpadam przy tym mordowaniu dzieci... Chociaż posiadam kolejne tomy, to szczerze się zastanawiam czy czytać, bo z tomu na tom jakość spada....

Wracając do fabuły... No powiem krótko, chciałabym coś o fabule napisać,...

Jak dla mnie ta pozycja była lepsza niż poprzednia. Jak zawsze historia wciągająca, i rozdziały o księżniczce, i rozdziały o naszych starych znajomych - Dorocie i Marysi. Poruszane zostały inne, ciekawe tematy takie jak zawiść czy zła kobieta tym razem a nie tylko arabski mężczyzna.

,,Arabska Księżniczka'' to czwarty tom,, Arabskiej sagi'.
Ponownie spotykamy się z Dorotą i Marysią ale tym razem ich losy przeplatają się z losami okrutnej księżniczki Lamii ,feministkami i kobietami skrzywdzonymi przez muzułmańskie prawo.

Liczyłam na to ,że książka będzie się kręciła wokół Nadii ,zdrady Marysi ,jej małżeństwa z Hamidem .Byłam ciekawa czy rodzinne tajemnice wyjdą na światło dzienne i w jaki sposób ale autorka nie potraktowała tego wątku priorytetowo . Tytułowa ,,Arabska książniczka' czyli Lamia przyćmiła w tej części nasze dotychczasowe główne bohaterki czyli Dorotę i Marysię . Dużo kręci się wokół złej księżniczki ale musze przyznać ,że jej wątek mi się podobał i ratował książkę . Wątki z Dorotą i Marysią po prostu nie były zbyt ciekawe. Dorota zachowuje się jak histeryczka a Miriam cóż.. bardzo nie podobało mi się jej zachowanie tak jakby odbiło jej od tych wszystkich pieniędzy . Gdzie się podziała inteligentna Marysia która miala szanse na karierę ? Tu raczej nie pokazała swojej inteligencji .Gdzie Marysia która ratowała ludzi podczas wojny , wykazywała się empatią ? Zamiast tego była rozpieszczona żonka ,która nie dość,że dawniej zdradziła męża to jeszcze miała czelność strzelać fochy o byle co ,zachwycała się nim głównie gdy dawał drogie prezenty a jej podejście do służby pozostawiało wiele do życzenia . Matka też z niej kiepska . Szkoda mi było małej Nadii która więcej uwagi otrzymywała od niani niż wlasnej matki .

Pojawiły się też nieścisłości np. Dorota zdziwiona tym jak Arabowie witają nowonarodzone dziecko ,tymi wszystkimi amuletami, prezentami ..a przecież przerabiała to samo przy narodzinach Darii. Kolejne nieścisłości to wygląd Marysi. O ile dobrze pamiętam we wcześniejszych częściach była złotowłosa, wyróżniała się a potem niby ma wygląd typowej arabki z jakimiś rudymi czy kasztanowymi włosami .Naprawdę nie mogłam sobie wyobrazić jak ona w końcu wygląda i jakim cudem Nadia ma rude włosy :P

Ogólnie pierwsza połowa książki nudna i bez pomysłu. Na szczęście Druga połowa dużo lepsza głównie dzięki Lamii . Zakończenie bardzo mi się podobało i sprawiło,że mam chęć na więcej .

,,Arabska Księżniczka'' to czwarty tom,, Arabskiej sagi'.

Choć ta część jak dla mnie do tej pory była najsłabsza i większość książki była poświęcona księżniczce Lamii ,znajomej przed wielu lat Hamida,to mimo wszystko wciągnęła mnie historia .Zakończenie mnie zaskoczyło i z wielką przyjemnością sięgam po kontynuację.

Niezmiennie wciągająca kontunuacja arabskiej serii. Uwielbiam ją

Niezmiennie wciągająca kontunuacja arabskiej serii. Uwielbiam ją

Coraz słabsze te części

Dorota i Marysia nadal są w czołówce najbardziej irytujących książkowych bohaterek , ilość nieszczesc spadających na jedną rodzinę juz jest wręcz groteskowa

Czytało mi się już duzo mniej entuzjastycznie niż poprzednie części

Oczywiście będę czytała dalej, ale naprawdę obawiam się, że będzie coraz gorzej, bo saga ma tendendencję spadkową

Coraz słabsze te części

Czytało mi się już duzo mniej entuzjastycznie niż poprzednie części

Losy polek w arabii są smutne, trudne i straszne. Przypadki które opisuje autorka są tak obrazowe że człowiekowi o słabej psychice nie poleciłbym tej książki. Aż się nabiera niechęci do krajów arabskich czytając o tym co się tam wyrabia, mimo tych dobrych rzeczy które mają do zaoferowania. Książka dobrze napisana i mocna.

Zdecydowanie lepsza niż 3 tom serii. dalej poznajemy losy Marysi ,Hamida oraz Doroty w Arabii saudyjskiej

• Tanya Valko
  • Arabskie