Krakowska katedra na Wawelu : dzieje - ludzie - sztuka - zwyczaje

978-83-61533-78-8
Wawel, Kraków, Katedra
historia
Agula22

Katedra Wawelska jest niezwykłym fenomenem. Jest bowiem tak, jak żadna inna świątynia w Polsce, nasycona treścią historyczną, a zarazem teologiczną. Spoczywają w niej królowie polscy, poczynając od Władysława Łokietka. W tej świątyni byli oni koronowani i tu składano później ich doczesne szczątki. Ten, kto nawiedza Katedrę Wawelską, musi stanąć twarzą w twarz wobec historii Narodu. (…). Ci ludzie, których sarkofagi znajdują się w Katedrze Wawelskiej, także czekają tam na zmartwychwstanie. Cała Katedra zdaje się powtarzać słowa Symbolu Apostolskiego „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”.
Ludzie, którzy w niej spoczywają są wielkimi Królami – Duchami, którzy prowadzą Naród poprzez stulecia. Są to nie tylko koronowani władcy i ich małżonki, czy tez biskupi i kardynałowie, są to także wieszczowie, wielcy mistrzowie słowa, którzy tak ogromne znaczenie posiadali dla mojej chrześcijańskiej i patriotycznej formacji.
Jan Paweł II

źródło opisu: Wydawnictwo Petrus, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwopetrus.pl/min_mid_big_towary/mid_103.jpg

Kania1312 | 2014-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kraków
Przeczytana: 08 października 2014

Ta książka to historia matki wszystkich świątyń czyli Katedry Królewskiej na Wawelu. Nie jest to przewodnik turystyczny od punktu A do punktu B. Są to dzieje niezwykłej i ważnej dla wszystkich Polaków Katedry. Podobało mi się to, że jest napisana w sposób chronologiczny. Autor pokazuje po kolei to jak się świątynia budowała i jak wyglądała w kolejnych wiekach. Nie podobał mi się język. Autor używa starych słów i bardzo gmatwa zdania. Uważam, że lepiej by się czytało, gdyby język był prostszy, a zdania okrojone z epitetów i niepotrzebnych ubarwiaczy.

Remus | 2019-03-19
Sigillum_Authenticum | 2018-07-02
Ewa | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kraków
Przeczytana: 04 czerwca 2017
LizKa | 2017-04-07