The Grand Titration. Science and Society in East and West
popularnonaukowa
zhenzhu

"Mała wiedza o rzeczach wzniosłych jest lepsza niż najobszerniejsza wiedza o rzeczach niskich i małych" - twierdził Tomasz z Akwinu. "Jeśli dążą tylko do »zrozumienia tego, co wysokie« bez »badania tego, co niskie«, jak mogą poprawnie zrozumieć »wysokie«?" - powiadał Ch'eng Ming-tao. A Szao Jung w XI wieku n.e. pisał - "Spójrz na rzeczy z punktu widzenia rzeczy, a zobaczysz prawdziwą naturę. Spójrz na rzeczy ze swego punktu widzenia, a doznasz tylko własnych uczuć, ponieważ natura jest neutralna i jasna, uczucia zaś stronnicze i mroczne".

Joseph Needham urodził się w roku 1900 w Londynie. Ukończył studia biochemiczne, pełnił liczne funkcje uniwersyteckie, jest członkiem Towarzystwa Królewskiego. W roku 1942 na czele brytyjskiej komisji naukowej udał się do Chin, gdzie przebywał w czasie II wojny światowej i dokąd później wielokrotnie powracał, zafascynowany chińską kulturą i cywilizacją.

Joseph Needham to jeden z najwybitniejszych w świecie znawców chińskiej kultury, historii nauki i techniki. Nikt, jak dotąd, nie ukazał lepiej podobieństw i różnic pomiędzy Chinami a Europą, stosunków między nimi i wzajemnie przekazywanych poglądów.

W roku 1954 Joseph Needham i jego współpracownicy rozpoczęli publikowanie siedmiotomowego dzieła "Science and Civilisation in China", którego pięć tomów już się ukazało.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1984

źródło okładki: skan własny