Joseph Needham

(Joseph Terence Montgomery Needham)

Joseph Terence Montgomery Needham (ur. 9 grudnia 1900, zm. 24 marca 1995 w Cambridge) – brytyjski biochemik znany przede wszystkim z monumentalnego dzieła Nauka i cywilizacja w Chinach (Science and Ci... Joseph Terence Montgomery Needham (ur. 9 grudnia 1900, zm. 24 marca 1995 w Cambridge) – brytyjski biochemik znany przede wszystkim z monumentalnego dzieła Nauka i cywilizacja w Chinach (Science and Civilisation in China). Jako jego redaktor, Needham jest na Zachodzie uznawany za pioniera w badaniach na osiągnięciami chińskiej nauki. W Państwie Środka jest znany pod chińskim nazwiskiem Li Yuese.
Wielkie Pytanie Needhama (ang. Needham's Grand Question) brzmi: dlaczego Chiny, które w średniowieczu były najnowocześniejszym państwem świata, zatrzymały się w rozwoju i zostały wyprzedzone przez kraje Europy Zachodniej?

Needham pochodził z osiadłej w Londynie szkockiej rodziny. Jego ojcem był lekarzem, matka – kompozytorem i nauczycielką muzyki. Studiował na Uniwersystecie Cambridge, gdzie w 1925 roku uzyskał doktorat. Po studiach zajmował się embriologią i morfogenezą.
W 1936 roku Needham trafił do Chin, gdzie zaczął się uczyć klasycznego języka chińskiego, zainteresował się również chińską nauką. Jako szef Chińsko-Brytyjskiego Biura Współpracy Naukowej w Chongqingu (1942-1946) współpracował z chińskim historykiem Wang Lingiem. W tym czasie poznał wielu chińskich uczonych i odwiedził Dunhuang i Junnan. Zebrał również materiały do swoich przyszłych prac.
Po powrocie z Chin był przez dwa lata dyrektorem Wydziału Nauki w UNESCO w Paryżu. Po powrocie do Anglii w 1948 roku rozpoczął wraz z zespołem w Cambridge wydawanie wielotomowej pracy Science and Civilisation in China, nad którą pracę kontynuował do przejścia na emeryturę w 1990 roku. Do 1966 roku wykładał biochemię. W czasie wojny koreańskiej był inspektorem w latach 1952-1953, poparł wówczas chińskie oskarżenia wobec USA o stosowanie w Korei broni biologicznej.
W 1985 roku otwarto w Cambridge Instytut Needhama (ang. Needham Research Institute) zajmujący się m.in. badaniami nad historią chińskiej nauki.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Needham

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Nauka i cywilizacja w Chinach
Nauka i cywilizacja w Chinach
Joseph Needham

10 (1 ocen i 0 opinii)
Nauka i cywilizacja w Chinach
Dr Joseph Needham's account of the Chinese achievement in science & technology will stand as one of the great works of our time. It's been acclaimed by specialists in both East & West &...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 10 (1 głos)
Wielkie miareczkowanie
Wielkie miareczkowanie
Joseph Needham

6,83 (6 ocen i 0 opinii)
Wielkie miareczkowanie Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
"Mała wiedza o rzeczach wzniosłych jest lepsza niż najobszerniejsza wiedza o rzeczach niskich i małych" - twierdził Tomasz z Akwinu. "Jeśli dążą tylko do »zrozumienia tego, co wysokie«...
czytelników: 29 | opinie: 0 | ocena: 6,83 (6 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
14
16
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (14)

zgłoś błąd zgłoś błąd