Jedenaście przykazań. Półprawdy i niedomówienia na temat Biblii

Tłumaczenie: Mieczysław Brzezinka
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Undici comandamenti : equivoci, bugie e luoghi comuni sulla Bibbia e dintorni
religia
Boromeusz

Fascynujące, dziennikarskie śledztwo w sprawie zwyczajowych zafałszowań wydarzeń i opisów biblijnych. Włoscy autorzy, współpracownicy katolickiego dziennika, starają się w sposób kompetentny, ale zarazem popularyzatorski, dać odpowiedzi na te pytania, np. czy Pan Bóg stwarzał człowieka 2 razy? Ile było przykazań 10, 11 czy może 12? Czy naprawdę istniał dobry łotr?

źródło opisu: Edycja Świętego Pawła, 2005

violabu Toczytam | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Biblia to księga kojarzona z nazwy niemal w każdym zakątku świata, a jednak jej treść nie jest w całości znana nawet większości wiernym. Głównie z racji tego, że zadowalamy się fragmentami cytowanymi w Kościele, a sama księga jest obszerna i nie zawsze wprost zrozumiała.

Opinię piszę jako katolicka chrześcijanka, ale moja logiczna strona natury od najmłodszych lat domagała się dodatkowych wyjaśnień, których w Piśmie Świętym nie mogłam znaleźć. Na przykład dlaczego Bóg nie przyjął daru od Kaina? Nie ma w Księdze Rodzaju informacji o tym, że był człowiekiem gorszym od Abla, że miał na sumieniu niemoralne zachowania lub że miał nieczyste serce. Zatem dlaczego został potraktowany inaczej? W salce katechetycznej ksiądz odparł mi na takie pytanie słowami: „Wiara polega na tym właśnie by wierzyć, a nie wątpić”. Ha! Co prawda, to prawda, mądre słowa, ale wrodzonej ciekawości zdusić nie mogą.

Stąd moje zainteresowanie książką „Jedenaście przykazań” z podtytułem „Półprawdy i...

192709711 | 2015-01-31
Zuzanna | 2013-01-10