Kara-Batyr i Błękitny Koń. Nogajskie bajki ludowe

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Argi
Nogajskie narodnye skazki
Cinnamon

Prezentowane w tej książce bajki posiadają wszystkie najważniejsze cechy bajki tureckiej. Zawierają sporo elementów nawiązujących do dawnych wierzeń szamańskich, odbijają obyczajowość ludów tureckich i - jak bajki innych narodów wiodących niegdyś życie pasterskie i koczownicze - eksponują, a często gloryfikują świat przyrody, z którym bohaterowie są mocno związani. Podobnie jak w bajkach nie tylko tureckich, ale także mongolskich i tungusko-mandżurskich, a więc - należących do szeroko pojmowanej ałtajskiej ligi językowej, w prezentowanym zbiorze zwraca uwagę znacząca ilość bajek czarodziejskich i zwierzęcych. Szczególnie element czarodziejski, to bardzo ważny składnik folkloru tych narodów. Główną rolę odgrywają tutaj cudowne zdarzenia lub przedmioty, świat fantastyczny dominuje nad światem realnym, a bohaterowie posiadają cechy niedostępne zwykłym śmiertelnikom.
Grażyna Zając
(Instytut Filologii Orientalnej UJ)

źródło opisu: Agencja Wydawnicza Argi, 2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie