Oro

Okładka książki Oro
Danuta (Dana) ŁukasińskaOlga Sawicka Wydawnictwo: Marginesy literatura dziecięca
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2012-05-30
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-30
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393375820
Tagi:
adopcja dom dziecka samotność dorastania dojrzewanie
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Narko Danuta (Dana) Łukasińska, Krzysztof Ostrowski
Ocena 6,5
Narko Danuta (Dana) Łukas...
Okładka książki Dialog, nr 2 (663) / luty 2012. Monologi gniewu Angélica Liddell, Danuta (Dana) Łukasińska, Toshiki Okada, Redakcja miesięcznika Dialog
Ocena 7,0
Dialog, nr 2 (... Angélica Liddell, D...
Okładka książki Dialog, nr 1 (650) / styczeń 2011. Aktorki Thierry Debroux, Mikołaj Grabowski, Beata Guczalska, Marie Henry, Artur Daniel Liskowacki, Tadeusz Lubelski, Danuta (Dana) Łukasińska, Hubert Michalak, Tadeusz Nyczek, Piotr Olkusz, Redakcja miesięcznika Dialog, Jacek Sieradzki, Jerzy Stuhr, Paweł Sztarbowski, Joanna Szymajda, Agata Zawrzykraj
Ocena 7,0
Dialog, nr 1 (... Thierry Debroux, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

O magii, przyjaźni i smutnym dzieciństwie



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
429 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
182
67

Na półkach:

„Oro” był dla mnie od początku zagadką. Dziwny autor, jeszcze bardziej nietypowy tytuł. Opis na okładce też niewiele mówił. Przeczytałam kilka bardzo pozytywnych recenzji tej książki i kiedy dowiedziałam się, że mogę ją znaleźć w swojej bibliotece, zaintrygowana od razu ją wypożyczyłam. Szczerze powiedziawszy, to zaczynając czytać „Oro” wciąż nie do końca wiedziałam, o czym to jest.

„Nie ma złych dzieci. Są tylko dzieci niekochane.”

Lena ma trzynaście lat. Jako niemowlę została znaleziona w „Oknie życia” i od tej pory mieszkała w domu dziecka. Trafiła do kilku rodzin zastępczych. Zawsze jednak wracała do bidula. Nikt nie chciał dziewczynki, która rozmawia z przedmiotami.

Właśnie przyjechali po nią nowi rodzice. Mama Wanda i tato Roman zabierają ją do swojego domu. Tam czekają już na nią pozostałe dzieci, jej nowe rodzeństwo. Każdy z nich jest wyjątkowy. Iskra cierpi na ADHD, Arnold ma problemy z odżywianiem, Cienka zmaga się z dodatkowymi kilogramami, Memory jest młodym geniuszem, a najmłodszy, Oko, stale przekręca różne wyrazy i zadaje mnóstwo pytań. Rodzinka wydaje się być trochę zwariowana, ale sympatyczna. Lena jednak wie, że to tylko złudzenie. W końcu i tak ją oddadzą. Tak jak pozostali, ta rodzina też nie będzie jej chciała. Dlatego dziewczyna postanawia, że nie pozwoli kolejny raz się zranić. Nie przywiąże się do nich, nie pokocha. Wtedy właśnie pojawia się Oro, który wszystko komplikuje…

„Dziś jest fajnie, żeby jutro bardziej zabolało.”

„Oro” to mieszanka różnych postaci, charakterów i problemów. Trzeba przyznać, że Dana Łukasińska i Olga Sawicka, ukrywające się pod pseudonimem Marcel A. Marcel, genialnie wykreowały bohaterów. Każdy z nich ma swoje wzloty i upadki, momenty słabości i lęki. Trudno nie polubić któregokolwiek z nich. We mnie największą sympatię wzbudził Oko. Uroczy, trochę wścibski pięciolatek, zasypujący wszystkich masą pytań.

„Oro” porusza mnóstwo problemów. Przewijają się tutaj tematy przemocy domowej, alkoholizmu, czy fanatyzmu religijnego. Możemy też sporo dowiedzieć się o ADHD, czy zespole sawanta. Myślę również, że autorki doskonale pokazały psychikę dziecka z bidula. „Oro” jednak to przede wszystkim książka o tolerancji i potrzebie akceptacji. O tym, że każdy zmaga się z jakimiś problemami, nikt nie jest idealny. Czasami warto przyjrzeć się drugiemu człowiekowi, nawet gdy rani innych. Może on sam nie potrafi sobie z czymś poradzić.

„(…) czasem nie trzeba magii czytania w myślach, by zrozumieć drugiego człowieka.”

Niestety sporą wadą książki jest język. Rozumiem, że grupą docelową autorek była młodzież, ale nagminne używanie wyrazów typu „jumadafaka” jest po prostu śmieszne. Dla każdej grupy wiekowej. Pomijając ten fakt, lektura jest naprawdę dobra. Zastosowano tu trzecioosobową narrację, co moim zdaniem było trafionym zabiegiem, bo gdyby dorzucić tutaj dygresje Leny, „Oro” straciłby cały swój urok.

Wydanie wypełnione zostało ilustracjami, które szczerze powiedziawszy często miały niewiele wspólnego z treścią, albo pojawiały się zbyt wcześnie. Niemniej jednak, są ciekawym dodatkiem do lektury.

„Oro” to bardzo mądra, podnosząca na duchu książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Niezwykła, trochę tajemnicza i przede wszystkim magiczna. Z mocnym przesłaniem. O miłości, rodzinie, odnajdywaniu siebie i życiu z innymi ludźmi. Polecam! Moja ocena: 5/6.

„Kochasz kogoś całym sercem, a on ciebie albo mniej. Albo węziej, albo kwadratowiej, albo wcale. Prędzej czy później, odsyłasz tę miłość do sierocińca niechcianych uczuć.”

„Oro” był dla mnie od początku zagadką. Dziwny autor, jeszcze bardziej nietypowy tytuł. Opis na okładce też niewiele mówił. Przeczytałam kilka bardzo pozytywnych recenzji tej książki i kiedy dowiedziałam się, że mogę ją znaleźć w swojej bibliotece, zaintrygowana od razu ją wypożyczyłam. Szczerze powiedziawszy, to zaczynając czytać „Oro” wciąż nie do końca wiedziałam, o czym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    585
  • Chcę przeczytać
    303
  • Posiadam
    162
  • Ulubione
    96
  • Chcę w prezencie
    12
  • 2013
    10
  • Z biblioteki
    8
  • Literatura polska
    7
  • Teraz czytam
    6
  • 2014
    6

Cytaty

Więcej
Marcel A. Marcel Oro Zobacz więcej
Marcel A. Marcel Oro Zobacz więcej
Marcel A. Marcel Oro Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także