Freelancer

Novae Res
2012-05-21
2012-05-21
978-83-7722-398-7
freelancer wolność sens cel strzelec Andrzej Te Iks Igrek stres misja komiks autor

Jak to sie teraz zwie to wydarzenie- Gimbazy? Gimbusy? Do tego dodac- duzo narkotykow i jazda gotowa! Nie potrzeba wiele by brac do reki podrecznik do dowiedziec sie jak mieszac tyton plus i robic buchy??? Co to w ogole jest? i o czym opowiada ta tworczosc autora?

"Freelancer" to powieść, do której zachęca już sama okładka. Jest niestandardowa, inna niż wszystkie, przyciągająca uwagę. Grafika i kolorystyka intrygują, każą przemyśleć co może być treścią, skoro strona wizualna jest taka ciekawa. Najlepiej sięgnąć po "Freelancera" i się przekonać :).

Powieść jest zapisem życia Iksa Igreka, zaczynając od czasów, w których był jeszcze nastolatkiem i spędzał wakacje w hiszpańskim Lloret de Mar. Bohater wspomina narkotykowe i alkoholowe akcje, nielegalne przygody z rozprowadzaniem narkotyków i swoje wejście w dorosłość. Autor kreśli obraz dzieci lat 80., któremu chyba nie brakuje realizmu. Bardzo łatwo będzie nastolatkom zrozumieć poszczególnych bohaterów, gdyż przeżywali oni problemy, które pewnym grupom społecznym nie są obce. "Freelancer" to nie tylko przeszłość, to także teraźniejszość. Iks ma ponad 30 lat i właśnie udaje się na przymusowe bezrobocie. Zaczyna analizować swoje życie i wpada na w jego mniemaniu genialny pomysł - odkryć co kryje się pod fundacją "Stresencja".

Jak odebrałam "Freelancera"? Nie była to dla mnie do końca powieść filozoficzna, chociaż muszę przyznać, że kilka takich elementów wystąpiło. Bohater snuje refleksje, zastanawia się nad sensem życia i pracy. Boi się, że wpadnie w pewien schemat. Schemat, który pochłonął już setki istnień przed nim i uczynił ich życie ciągiem powtarzających się wydarzeń, bez nadziei na zmiany.

W powieści nie brakuje wulgaryzmów, ale jest to związane z realizmem występującym w historiach Iksa Igreka. Dresiarze, dilerzy narkotyków, członkowie początkującego gangu przestępczego w swoich wypowiedziach używają niecenzuralnych słów, ale absolutnie nie jest to przesadzone.

Andrzej Te zawarł w swojej powieści sporo rewelacyjnych stwierdzeń, rozważań co to jest "freelance" i kilka intrygujących grafik. W konsekwencji wyszła spójna, interesująca całość, którą Wam polecam :)

Interesująca okładka Freelancera przykuła moją uwagę. Wertując powieść nie dało się nie zauważyć kolorowych jak i czarnobiałych komiksów, których jakby nie patrzeć nigdy nie zauważyłam w tego typu książkach. Przeczytałam krótki opis na tylnej okładce, który mnie zmobilizował do kupna tej książki. Co do samej tematyki widać, że autor od samego początku nie chce zanudzać czytelnika. Wprowadza go w świat trzech historii, które umiejętnie się przeplatają, co automatycznie zaciekawia osobę czytającą. Wstawki komiksowe oraz krótkie wiersze tylko ubarwiają całą tematykę. Jest to opowieść Iksa Igreka w różnych etapach jego życia. Choć trzeba się samemu dużo domyślać trzy historie zgrabnie się komponują. Najciekawszą była dla mnie opowieść o fundacji – Stresencji, całkowita fikcja, która jednak ukazuje czytelnikowi globalny problem. Dwie pozostałe historie również zmuszają do refleksji. Niekiedy nudnawe opisy i wulgarny język również się pojawiają, jednak w porównaniu do interesującego stylu pisania autora, nie ma się, do czego przyczepić. Nie zgodzę się jednak z przypisaniem tej książki do działu powieści filozoficznej, co nie wiele ma wspólnego, a może to odstraszyć potencjalnego klienta. Z dużą chęcią chciałabym natknąć się jeszcze na tego typu książkę – z tak dobrym pomysłem tematycznym jak i komiksowym. Polecam każdemu.

Tak bezsensownie, po prostu, poczułem, że nic nie ma dla mnie sensu. To było złe i musiało się zmienić, choć nie miało przecież sensu... Podświadomie zrozumiałem, że nie mogę być kolejną nudną historią, której nikt właściwie nie opowiedział...

Freelancer. Piękna, kolorowa okładka, która przyciąga wzrok. Novae Res postarała się o wizualne wydanie książki Andrzeja Te, sprawiając, że czytelnik w pierwszym odruchu zastanawia się nad tym, co to może być i z chęcią wyciąga po tę pozycje rękę. O czym jest freelancer? Przekonajcie się sami.

Iks Igrek jest młodym mężczyzną, poświęcającym swój czas na rozboje, pochłanianie dużej ilości alkoholu, wpadanie w kłopoty – jednym słowem rozrabiaka pełną gębą, a jego przyszłość nie wygląda zbyt kolorowo. Ponadto uwikłany jest w działalność przestępczą. Wydawałoby się, że nie będzie potrafił otrząsnąć się z życia, które przyszło mu wieść, a dorosłość odbije na nim swoje piętno. Jednakże wkraczając w nowy świat, pozostawiając za sobą „dzieciństwo” Iks przechodzi swoistą metamorfozę. Bowiem książka nie kończy się na tym.

W pewnym momencie autor przenosi nas i przedstawia Iksa jako trzydziestoletniego mężczyznę, który boryka się ze zgoła innymi problemami. Zmuszony do zamknięcia własnej firmy, udaje się na przymusowe bezrobocie, które sprawi, że zacznie intensywnie zastanawiać się nad otaczającą go rzeczywistością. W końcu bohater dojdzie do tego, co przez całe życie było mu obce i rozpocznie poszukiwania swojego miejsca na ziemi. Czy mu się to uda?

„Freelancer” jest ciekawą propozycją dla czytelników. Autor bowiem opisuje problemy związane ze współczesnością – problemy dotykające w pewnym momencie każdego z nas. Opis wkraczania w dorosłość nie różni się zbytnio z rzeczywistością. Większość młodych ludzi przechodzi przez burzliwe koleje swojego losu, trwoniąc młodość na alkohol, narkotyki i bójki.

Książka ta jednak nie jest do końca smutnym obrazem – autor potrafił umiejętnie wpleść w powieść wątki humorystyczne, ale również wiele odniesień i metafor, dzięki którym fabuła nabiera innego wymiaru. Dodatkowym plusem są komiksy, które intrygują i są ciekawym dopełnieniem całej książki.

Uważam, że „Freelancer” to pozycja interesująca, różniąca się od wielu wchodzących na rynek ze względu na oryginalność i inne podejście do tematu. Autor bowiem skupił się na współczesnym świecie, pozbawił go kłamstwa, zamieniając w bolesny autentyczny obraz naszych czasów. Z pewnością wielu z was przypadnie do gustu jej przesłanie. Polecam!

• Konkursy i wygrywajki poza LC
  • PRZECZYTANE 2012
  • Oddałam, wymieniłam, sprzedałam...

Dodaj cytat z książki Freelancer