Merylin Mongoł i inne sztuki

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
A--

Za wielkim powodzeniem prób czytanych, które gromadzą tłumy nie tylko w warszawskich Rozmaitościach, przyszedł czas na coraz to nowe antologie (polskie i obce), które dokumentują najnowsze dokonania dramaturgów europejskich. Czytanie dramatu, czy to w formie otwartych prób dla widzów, czy w formie książkowej, stało się w ostatnim czasie naprawdę cool. Do Polski trafiają dramaty, które zostały napisane zaledwie rok, dwa albo trzy lata temu. Obserwując repertuary trudno nie zauważyć, że kochamy Rosję i Niemcy prawie tak samo, chociaż od razu trzeba powiedzieć, że to dwa zupełnie różne i nieprzystające do siebie światy.

źródło opisu: Księgarnia Akademicka, Kraków, 2005

źródło okładki: Księgarnia Akademicka, Kraków, 2005

Mirya | 2012-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Na początku ogólnie. Bardzo ubolewam nad tym, że tak mało osób czyta teraz dramaty. Nie wiem czy spowodowane jest to zniechęceniem licealnym do tej formy czy afektem do Szekspira lub Moliera, których każdy z Nas poznać musi. Tak czy siak dramaty teraz czytają przede wszystkim osoby związane z teatrem. I muszę przyznać, że u mnie też od tej miłości do sceny się zaczęło, ale zostało mi przywiązanie do dramatów.
O "Merylin Mongoł" słyszałam wcześniej, więc gdy zobaczyłam w bibliotece zbiór dramatów zawierający tę sztukę postanowiłam wziąć go ze sobą do domu.
Ale po kolei. Książka zaczyna się wywiadem z autorem. To jeden z najbardziej zachęcających wstępów jakie czytałam. Pan Kolada jest prawdziwy do bólu, mówi o swoim życiu (które usłane różami nie było), o miłości do sztuki, o wierze (uwielbiam jego modlitwę!). Wstęp ten pozwala nam również lepiej zrozumieć sztuki pana Nikołaja.
Zaczyna się od "Procy". Dramat ten przedstawia historię 33-letniego inwalidy Iliji, który poznaje młodego...

Sasha | 2017-03-13
Przeczytana: 12 marca 2017