Poczet Wielkich Matematyków

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Bacha85

Opis: Pierwsze wydanie „Pocztu wielkich Matematyków” (1965 r.) zawierało życiorysy 80 wybitnych nieżyjących już wówczas matematyków różnych narodowości, żyjących w różnych epokach historycznych. Już wówczas celem wydawnictwa było m.in. zorientowanie Czytelników we wkładzie Polskich Matematyków, stale wzrastającym przynajmniej od lat dwudziestych bieżącego stulecia. Czas, jaki upłynął od...

Opis:
Czas, jaki upłynął od opracowania drugiego wydania w języku Polskim do zakończenia opracowania niniejszego, zapisał się w dziejach Matematyki Polskiej niezwykle smutno, zmarło bowiem w wymienionym okresie 14 matematyków Polskich (w tym kilku przebywających od czasu ostatniej wojny za granicą).
Łącznie z uzupełnieniami obecne wydanie zawiera życiorysy 122 wybitnych matematyków.

Zawiera Biografie 122 Matematyków, np.

Carl Friedrich Gauss
Stefan Banach
Pierre Fermat
Chińscy Matematycy XIII-XIV wieku.

Spis ciekawej literatury z zakresu Matematyki, np.

E. Marczewski - Rozwój Matematyki w Polsce.
H. Rasiowa - Prace Romana Sikorskiego z logiki matematycznej.
M. Rejewski - Jak Matematycy Polscy rozszyfrowali Enigmę.

Cała masa ciekawych książek, poszerzających informacje z tej książki.

Pod redakcją
Prof. Dr. Włodzimierza Krysickiego

Autorzy tekstów:
Dr. Jerzy Bartos ; doc. Dr. Stanisław Dobrzycki ; Dr. Wacław Dyczka ; Dr. Stefan Giler ; Dr. Inż. Jerzy Hankiewicz ; prof. Dr. Hab. Zbigniew Jakubowski ; Dr. Helena Jakuszenkow ; Dr. Janusz Jaskuła ; Dr. Ewa Krysicka-Hankiewicz ; doc. Dr. Hab. Maria Krysicka-Giler ; Dr. Zofia Pawlikowska-Brożek ; Dr. Helena Pisarewska ; prof. Dr. Hab. Danuta Przeworska-Rolewiczowa ; doc. Dr. Hab. Danuta Sadowska ; mgr. Alicja Szydłowska ; prof. Dr. Hab. Dominik Szynal ; prof. Dr. Hab. Tadeusz Świątkowski ; mgr. Władyslaw Terlikowski ; Tadeusz Twardowski ; Dr. Mariusz Wasilewski.

źródło opisu: Instytut Wyd. Nasza Ksiegarnia - Warszawa 1989

źródło okładki: Własne