Za maską człowiek. Czy można kłamać mową ciała w drodze do władzy, miłości, sukcesu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kreatywność. Komunikowanie niewerbanle". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Astrum
Hinter der Maske - der Mensch
poradniki

Niewerbalny sposób komunikowania towarzyszy człowiekowi już od dawna. Podobnie jak w komunikacji werbalnej próbuje on w nim kłamać, a także manipulować swoim ciałem. Niemal każdy z nas ma tendencje do ukrywania się za maską, by ukazać się w inny sposób, niż się właściwie prezentuje. Czy maskowanie jest zamierzone i celowe, czy też następuje jako mimowolna, nieświadoma reakcja, zawsze chcemy tą drogą uzyskać korzyści, zadowolenie i uniknąć nieprzyjemności. Czy można kłamać mową ciała w drodze do władzy, miłości, sukcesu? O najprzeróżniejszych formach ludzkich masek, maskowań i maskarad oraz różnorodnych motywacjach takich symulacji dowiecie się z doskonałego poradnika znawcy tematu – Alfreda J. Bieracha – autora wielu publikacji z zakresu psychologii. Książka Za maską człowiek z pewnością zainteresuje każdego czytelnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Astrum, 2007

źródło okładki: http://www.astrum.wroc.pl/pokaz_ksiazke.php?isbn=9788372491640&kat=k@

Amelie | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Autor w książce tej nawiązuje do teorii 'teatru mundi', czyli świata jako sceny, gdzie ludzie w zależności od sytuacji i ról społecznych, odgrywają swoje role niczym aktorzy. Motyw ten był bardzo często wykorzystywany przez pisarzy i poetów. Między innymi przez Williama Shakespeare'a, którego określenie "All the world's stage" wyrażone jest chociażby w idyllicznej komedii "Jak wam się podoba" w słowach Jakuba:

"Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy,
Każdy z nich wchodzi na scenę i znika,
A kiedy na niej jest, gra różne role".*

- czy też "Makbecie", gdzie tytułowy bohater na wieść o samobójczej śmierci żony wygłasza tyradę:

"Życie jest tylko przechodnim półcieniem,
Nędznym aktorem. Który swoją rolę
Przez parę godzin wygrawszy na scenie,
W nicość przepada - powieścią idioty,
Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą".*

Bierach jako motyw ukrywania się za maskami podaje miłość własną i szukanie osobistych korzyści. Szczegółowe powody według niego mogą być różne, w...

kubaabuk | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016