Ptaki drapieżne Europy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Les rapaces d'Europe
flora i fauna
Bacha85

Chcąc zmusić nieprzyjaciół do ucieczki sowy uszate rozpościerają skrzydła, kłapią dziobami i stroszą pióra. W ciągu 44 dni młode trzmielojady zjadły 50 000 larw os. Dzięki wspaniałemu słuchowi nawet w największych ciemnościach płomykówka wykrywa obecność zwierząt, na które poluje. Krótkoszpon zdaje się być całkowicie uodporniony an jad węży. Podczas pikowania najszybszy ptak świata, sokół wędrowny, może osiągnąć 320 km/h. Sęp płowy potrafi dostrzec 30-centymetrowy przedmiot z odległości 3 km.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie,1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2017-03-26

Na początku muszę napisać, że ta książka nie opisuje i ukazuje wszystkich drapieżnych ptaków szponiastych Europy. Sam autor mówi o tym już na początku książki. Nie jest też to przewodnik lub klucz do rozpoznawania gatunków skrzydlatych drapieżców występujących na naszym kontynencie. Książka ma zadanie zachęcić czytelnika do poznania tych ptaków i przedstawić wybrane ciekawsze gatunki.
Książkę rozpoczyna wstęp pt. "Dzienne i nocne ptaki drapieżne". Po nim znajdziemy opisy następujących gatunków: kania czarna, pustułka, gadożer, sęp płowy i sęp uszaty, puchacz, jastrząb, sowa uszata, płomykówka, trzmielojad, bielik, orzełek południowy, ścierwnik, syczek, błotniak zbożowy, sokół wędrowny, krogulec. Teksty na pewno interesujące. A ilustracje? Ilustracje są olśniewające i zachwycające szczegółowością. Autor ilustracji to Carl Brenders. Niektóre ilustracje zajmują dwie strony i są wspaniałe. Na końcu książki ważny i ciekawy tekst pt. "Ptaki pod ścisłą ochroną".
Książka dla...

książek: 2025
Bartosz Morąg | 2017-02-08
Przeczytana: 1992 rok

Najlepsze (bardzo realistyczne) ilustracje spośród wszystkich tomów tej obszernej serii - bodaj pierwszej (obok "Tak żyli ludzie") kolekcji książek w moich szkolnych latach. Mimo skromnej warstwy tekstowej i wąskiego doboru prezentowanych gatunków, tę właśnie pozycję - wyprzedając "Tajemnice zwierząt" po niemal dwóch dekadach - zdecydowałem się zachować. Ogląda się to ciągle z przyjemnością.