10 sposobów na głupotę (własną)

Okładka książki 10 sposobów na głupotę (własną) Wojciech Jędrzejewski OP
Okładka książki 10 sposobów na głupotę (własną)
Wojciech Jędrzejewski OP Wydawnictwo: Fides religia
religia
Fides
2011-01-01
2011-01-01
978-83-61860-19-8

Na książkę wpadłam kiedy byłam w złym stanie. Byłam w depresji i na oślep szukałam czegokolwiek co by mi pomogło. Wpisałam w wyszukiwarkę "lek na głupotę" i wtedy znalazłam tę książkę. Przez cały czas choroby, wychodzenia z kryzysu, różnych terapii, pracy nad sobą ta książka była ze mną. Wracałam do niej kiedy czułam się zagubiona, kiedy było mi ciężko. Książka jest mocno osadzona w kontekście religijnym, ale porusza temat zmiany samego siebie, więc myślę, że pewne myśli mogą być bliskie wielu osobom, które przechodzą przez kryzys psychiczny, wychodzą z uzależnienia. Swój egzemplarz mam przy sobie. Wracam do tej książki wciąż jak do dobrego, wpierającego przyjaciela. Choć nie jestem już mocno związana z wiarą nadal znajduje w niej wsparcie i pokrzepienie.

Książka jest wynikiem wieloletnich kontemplacji autora nad Słowem Bożym, staje się to widoczne wraz z zagłębianiem się w kolejne strony tego poradnika.

Punktem wyjścia pozytywnych zmian jest osobiste nawrócenie. Nawrócenie, czyli metanoia (zmiana myślenia) pozwala nam na nowo, świeżym, jasnym wzrokiem spojrzeć na otaczający nas świat:

"Każdemu z nas zdarza się błędnie oceniać sytuację, widzieć sprawy w fałszywym świetle. Głupota jednak oznacza, że nasz ogląd na jakimś jego obszarze uległ mocnemu zwichrowaniu i utrwalił się (...) Zamiast żywego pędu pnącego się ku światłu mamy twardą, martwą belkę! Zamiast jasnego spojrzenia - zaślepienie i podatność na złudzenia.
Skutkuje to cierpieniem wynikającym z nieadekwatnego sposobu działania w oparciu o błędne przekonania - tak postępujesz, jak myślisz".

Zadziwiające jest to, jak wiele z "odkryć", zasad współczesnych nam psychoterapii poznawczo-behawioralnych (CBT) znajdujemy w objawionej nam 2000 lat temu Ewangelii.

"Przemiana myślenia jest konieczna. Konieczne jest leczenie wzroku, gdyż jedynie w ten sposób mamy szansę przerwać bieg na oślep".

Autor podaje nam 10 tytułowych sposobów, jak sobie z tym poradzić. Jednak i tak najważniejsze jest to, że nie musimy przechodzić tej drogi ku pozytywnym zmianom sami!

"W Jezusie z Nazaretu Bóg przyszedł do nas, aby dać się poznać, już bez niedomówień, jako Miłośnik swojego stworzenia. Jako Ten, który pragnie wyłącznie dobra istot uczynionych przezeń z prochu ziemi. Stał się bliski, aby nas pociągnąć do bliskości (...) Mądrość Wcielona posunęła się jednak dużo dalej niż głoszenie Prawdy. Jezus wszedł w nasze ciemności. Wkroczył w ludzkie zagubienie i śmierć, jaką ono rodzi. Opatrywał rany serc złamanych - złamanych i poturbowanych przez błędy, głupotę i rozpacz. Był blisko tych, którzy cierpieli, przygnieceni własną słabością, doznaną krzywdą, bezsensem. Swoją miłością przywracał światło zagubionym w mroku. Swoją śmiercią ukazał mądrość krzyża: gotowość oddawania życia w potędze słabości".

Trzeba też pamiętać o obietnicy, jaką dał nam zakochany Zbawiciel: On JEST z nami aż do skończenia świata. W naszej ciemności, słabości, niedomaganiu ("Przyjaciel celników i grzeszników"). On tu jest i oferuje nam swoją przyjaźń, dar swojej Miłości. Czy podejmiemy wyzwanie drogi ku wolności, ku "domu Ojca"? Stawka jest wysoka - nasze szczęście. Doczesne, ale nade wszystko - wieczne.

"Każdemu z nas zdarza się błędnie...

Zapowiadała się fajnie, ale niestety nie przemówiła do mnie:( Może za parę lat do niej wrócę, tymczasem nie jestem w stanie wyłapać z niej istotnych kwestii

• Dla duszy
  • Poradniki
  • 4 (może być)
  • Teologia, rozwój duchowy
  • Religia / Życie Duchowe

Dodaj cytat z książki 10 sposobów na głupotę (własną)