Ruchome schody. Rozwój przez regres

religia
RTCK
2022-06-14
2022-06-14
religia katolicyzm Bóg dominikanie duchowość rozwój duchowy

Okładka książki Decyzje, które zmieniły świat Tomasz Grabowski OP, Wojciech Jędrzejewski OP, Tomasz Nowak OP, Piotr Oleś OP
Decyzje, które... Tomasz Grabowski OP...
Okładka książki Dominikanie o ośmiu błogosławieństwach Jarosław Głodek OP, Dominik Jarczewski OP, Wojciech Jędrzejewski OP, Paweł Krupa OP, Krzysztof Popławski OP, Jacek Salij OP, Maciej Zięba OP
Dominikanie o ... Jarosław Głodek OP,...

Recenzja także na moim IG: @dariusz_0k

Rozwój, progres, samorozwój, rozwój wewnętrzny, rozwój intelektualny, rozwój ciała. To wszystko dobre rzeczy i do nich powinniśmy zmierzać, ale coś można też przesadzić, bo jeśli chcemy każdą sekundę na maksa wykorzystać, być rozwojowo na full, to może przychodzi zmęczenie, może kryzys, może zaczyna się to wszystko wykrzaczać, coś się sypie, coś nieuda a my się zatniemy i poddamy. Dominikanin o. Wojciech Jędrzejewski w książce "Ruchome schody. Rozwój przez regres" zabiera czytelnika w świat rozwoju z pozycji regresu, czyli sytuacji, gdy jest słabo a my stoimy na ruchomych schodach, które jadą w dół (można biec pod prąd, ale schodów to nie zawróci). Nie jest to książka coachingowa, która będzie kazała pić tyle lemoniady, aż nam żołądek padnie, bo skoro los daje cytryny to my musimy przerzucić się tylko na sok z nich. Autor pokazuje ten moment w życiu, gdy jakiś nasz obraz się zawalił - ta konkretna idea, jakiś pomysł na życie. Nie tylko stanęliśmy w miejscu ale wręcz cofnęliśmy się. I ta sytuacja powrotu do jakiegoś stanu "przed" - to cofnięcie - nie musi być dobre ale może dobru posłużyć, tę sytuację trzeba wykorzystać do duchowego rozwoju (chodzi tu autorowi przede wszystkim o relację z Bogiem, choć sam stan cofnięcia się by wyruszyć na nowych zasadach można potraktować uniwersalniej). W kontekście tego duchowego rozwoju: czy to w relacji do Boga czy w życiu chrześcijańskim, autor wskazuje na naród Izraela w niewoli babilońskiej, Piotra Apostoła i Apostoła Pawła, a nawet Jonasza. Ich życiorysy (regresy) służą do pokazania różnych rzeczy i zachowań, które cofają ale które są też okazją do "odbicia". Podoba mi zawsze takie omawianie biblijnych postaci i umieszczanie ich we współczesnym kontekście. Podoba mi się też bliskość tego tekstu z jakimś takim moim osobistym patrzeniem na działanie Boga: że On zawsze z tego, co my tam sobie akurat popaćkamy, to On coś sensownego z tego naszego bałaganu wyciąga, pod warunkiem oczywiście, że nas już to pacianie zmęczy i chcemy to zmienić, chcemy pomocy. Tak widzę ten regres ukazanych tu postaci, który staje się zaczynkiem do progresu. Krótka książka do przemyślenia.

Recenzja także na moim IG: @dariusz_0k

Zapewne lepiej się słucha niż czyta (jest to zapis konferencji),dobre, choć mało odkrywcze, jak dla mnie, oczywiście. Lubię o. Wojciecha, jednak nie w tym wydaniu. Książka może być jednak bardzo pomocna, kto potrzebuje nadziei i szuka szerszych horyzontów w przeżywaniu kryzysu.

Czyta się jednym tchem, szata graficzna super, ale obawiam się że ta książeczka nie zrobi wielkiej rewolucji w niczyim życiu. Czegoś zabrakło, konkretnych wskazówek, jak sobie z tym regresem radzić.

• Religijne
  • Religia, rozwój osobisty