Władysław Biały (1327/1333 - 20 luty 1388). Ostatni książę kujawski. Największy podróżnik spośród Piastów

Wydawnictwo: Avallon
978-83-7730-010-7
historia
Łukasz Kuć

Książę polski Władysław Biały z dynastii Piastów to jedna z barwniejszych postaci wśród książąt dzielnicowych na ziemiach polskich w XIV stuleciu, spośród których wyróżniał się swoją osobowością. W literaturze XIX i XX wieku był oceniany przeważnie negatywnie. Autor stara się jednak na nowo oświetlić postać tego księcia na tle epoki, wyrażając w sumie pozytywną o nim opinię. Rozważa więc, jak był on oceniany przez współczesnych, jak rysowała się jego postać na tle ówczesnych władców bądź osobistości politycznych, na przykład królów polskich Kazimierza Wielkiego czy Ludwika Andegaweńskiego i innych, jakie też odnosił sukcesy, a jakie ponosił klęski w swoim bardzo ciekawym życiu, które biegło mu w rozmaitych rolach: jako księcia na Kujawach, wytrwałego podróżnika, wreszcie mnicha w odległej Burgundii i opata-gubernatora na Węgrzech czy pretendenta do tronu polskiego po Kazimierzu Wielkim. Przedstawiona monografia podsumowuje aktualny stan wiedzy o życiu i działalności Władysława Białego.

źródło opisu: Wydawnictwo Avalon, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoavalon.pl

sloniatko | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 28 lipca 2017

Bardzo krótka pozycja opisująca bardzo ciekawe życie jednego z najwiekszych podróżników wśród średniowiecznych Piastów. W Polskiej historiografii władca ten postrzegany jest raczej w sposób negatywny, jako "awanturnik" siejący zamęt po śmierci Kazimierza Wielkiego. Autor stara się to zmieć, przedstawia Władysława Białego w sposób neutralny i rzeczowy tłumacząc na podstawie analizy źródeł motywy jego działań.

Autolykos | 2017-05-04
Marcin | 2014-08-18