Wojowie i grody. Słowiańskie barbaricum

Wydawnictwo: Egis, Libron
historia
gall21

Książka Kacpra Śledzińskiego w barwny sposób przedstawia dzieje Słowian zachodnich walczących z dążącymi do dominacji na ich terenach Germanami. Opisując także relacje między samymi Słowianami sojusze i krwawe spory , przenosi czytelnika w fascynujący czas IX-X-wiecznej Europy Środkowej. Pozycja, opatrzona doskonałymi ilustracjami, zainteresuje wszystkich, którzy lubią dobrą literaturę historyczną. Podstawową formacją Słowian była piechota dzieląca się na tarczowników i łuczników. Tania w utrzymaniu, oparta na pospolitym ruszeniu, taka siła zbrojna miała tę przewagę nad Sasami, że znała teren, na którym walczyła. A że chodziło tu zwykle o obszary leśne, bagienne lub wyżynne, łatwiej też było jej poruszać się w tym trudnym terenie niż okutym w zbroje hufcom jazdy frankońskiej, saskiej i bawarskiej. Nie znaczyło to jednak, że Słowianie nie znali jazdy.

Antoniuss | 2014-06-12
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Książka Kacpra Śledzińskiego porusza ciekawy tematykę - bardzo tajemniczy okres pomiędzy śmiercią Karola Wielkiego i powstaniem pierwszych chrześcijańskich królestw Słowian, a więc okresu co do którego jest więcej niewiadomych niż sprawdzonych informacji. Jest ona napisana językiem żywym i ciekawym, nie można jednak powiedzieć o niej tego co np. o książkach Pawła Jasienicy - w tym przypadku pozycja ta skierowana jest wyłącznie dla amatorów historii, a jej mało naukowe podejście (traktowanie legend jak faktów historycznych, bezkrytyczne przyjmowanie źródeł, lekceważenie wkładu archeologii) może zniechęć osoby posiadające głębszą wiedzę w omawianej tematyce.

Gonzo84 | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Książka dobra na prezent dla kogoś kto chce się dopiero wciągnąć w tematykę słowiańską, ale nic o niej nie wie, lub dla młodszego czytelnika (szczególnie ze względu na dużą liczbę ilustracji). Niestety w książce jest też cała masa błędów stylistycznych co może niektórych drażnić. Jest też niekonsekwencja w stosowaniu przymiotników, jakby autor nie mógł się zdecydować która forma jest poprawniejsza językowo, na przykład bizantyjski/bizantyński. Trochę chaosu do czytania wnosi denerwujące skakanie po okresach już zamkniętych, a kawałek dalej znów odgrzebanych. Tak jakby autorowi przypomniało się w innym miejscu, że poprzednio czegoś nie dopisał. W książce opisuje się jakieś wydarzenia, kreśli barwne opisy bitew, chociaż źródła nic nie mówią o ich przebiegu. "Wojowie i grody" to taki mezalians historycznych faktów i radosnej twórczości autora, który białe plamy z kronik zapełnia swoimi fantazjami. Wg mnie nazywanie tej książki "dobrą literaturą historyczną" jest grubym...

doliwaq | 2011-12-13

Bardzo, ale to bardzo dobra książka. Autor świetnie potrafi pisać o historii lekko i zrozumiale, więc czyta się bardzo przyjemnie. Gorąco polecam każdemu kto zafascynowany jest czasami kiedy Słowianie rządzili w Berlinie i okolicznych terenach.

rybka | 2016-01-08

Bardzo dobra książka, obok Strzelczyka i Barkowskiego dobre uzupełnienie wiadomości na temat Słowian zachodnich.

Adrian | 2012-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2012

Tematyka mogłaby się wydawać nużąca, ale jest napisana w tak przystępny sposób, że czyta się jak dobrą powieść.

PabloS Szewczyk | 2016-02-07
| 2016-01-10