Wojny domowe w imperium Aleksandra Wielkiego

Tłumaczenie: Beata Spieralska
Wydawnictwo: Bellona
historia
Toru Ogiwara

Książka przedstawia jeden z najważniejszych epizodów świata antycznego - walkę o władzę nad imperium, które pozostawił Aleksander Wielki. - Rywalizacja diadochów: zdrada, spiski, zbrodnia i podstęp - Dążenie Ptolomeusza dotworzenia własnej prowincji i sprawowania w niej udzielonych rządów. - Koncepcja Antygona Jednookiego: utrzymanie niepodzielnego, mocarnego i ekspansywnego imperium. - Chaos...

- Rywalizacja diadochów: zdrada, spiski, zbrodnia i podstęp
- Chaos poaleksandryjskich czasów - wojny zdeterminowanych wodzów.
- Ukształtowanie na następne stulecia losów krain euroazjatyckich - od Bałkanów do Indii.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6065

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6065

Kagan13 | 2019-09-22
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 22 września 2019

Bardzo dobrze napisana książka o początkach okresu hellenistycznego jakimi były wojny diadochów. Choć w treści możliwe są małe błędy (mam wrażenie że w kilku miejscach słowo ‚wschód’ powinno zostać zastąpione ‚zachód’) jest to bardzo dokładna i dość szczegółowa pozycja o omawianym okresie. Pozwala przy tym bardzo dobrze odczuć realia epoki i poznać ludzi, którym przyszło zająć miejsce jednego z najpotężniejszych władców w dziejach świata. Pozycja warta polecenia dla praktycznie każdego pragnącego poznać tak mało znany świat spadkobierców Aleksandra Macedońskiego.