Największe błędy dowódców w II wojnie światowej

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Amber
Military Errors of World Wat Two
83-241-0184-5
II wojna światowa, wojna, historia
historia
Artur

Wojna bez błęów nie jest możliwa. Wojna jest sztuką improwizacji i nawet najlepsi dowódcynie są w stanie uniknąć pomyłek. Kiedy jednak błędy są skutkiem niekompetencji, lenistwa, uporu, ambicji, żądzy sławy, ulegania emocjom czy lekkomyślności, muszą zostać napiętnowane. Jak doszło do najbardziej fatalnych w skutkach posunięć generałów, admirałów i marszałków II wojny światowej? Czy istnieje jakiś wspólny mianownik tych błędów? Dlaczego popełniono pomyłki, które wydłużyły wojnę i rozszerzyły jej zasięg, a tym samym powiększyły liczbę ofiar i skalę zniszczeń?

chrispu | 2014-06-05

Książka dla "maniaków" tematyki II wojennej.
Kilkanaście rozdziałów opisujących różne wydarzenia z tego okresu i pokazujących/analizujących decyzje wtedy podejmowane. Coś na zasadzie - co było gdyby to lub tamten nie zrobił tego co zrobił.
Rozdziały są nierówno napisane - większość z nich czyta się dosyć szybko i są interesująco napisane. Jest jednak kilka takich, przy których głowa "ciąży ku poduszce". Problem w nich poruszany jest na tyle błahy, a tu autor (mam takie wrażenie) na siłę powyciągał jakieś "duperele" historyczne i powpychał do tekstu "by zrobić wierszówkę". Gdzieś po 4 akapicie przestaje się kapować, co chciał autor udowodnić. Ilość szczegółów i nazwisk jest przygniatająca.
Generalnie - książki raczej nie da się przeczytać w jeden dzień, nie jest to beletrystyka, może być jednak bardzo pomocna przy pisaniu jakichś opracowań historycznych dotyczących II wojny światowej.

Luukka | 2014-12-01

Ciekawa, jednak razi umniejszanie roli wszystkich na rzecz Brytyjczyków.
Nagle się okazuje, że to ich zasługą jest złamanie kodu Enigmy (całkowicie przemilczano fakt, że to Polacy byli pierwsi), zapomniano o lotnikach walczący w RAF-ie podczas Bitwy o Anglię, dowiem się też że wszyscy dowódcy III Rzeszy byli zadufanymi w sobie bałwanami, którzy mieli więcej szczęścia niż rozumu.

Rydzek | 2013-07-25
Przeczytana: 2012 rok

Dobra książka, chwilami zbyt drobiazgowa.

Szymon | 2016-11-20
olija21 | 2016-05-18