Strzemieńczyk. Czasy Władysława Warneńczyka

Cykl: Dzieje Polski (tom 18)
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historyczna
Marek

Utwór jest pomnikiem Grzegorza z Sanoka, jednej z najciekawszych osobistości XV wieku. Na drugim planie, jednak wystarczająco widocznie, występuje Władysław Warneńczyk, tragiczna postać polskiego króla, uwikłanego w niepolskie interesy. Wokół nich grupują się inne, znane z historii osoby, zmyślonych jest niewiele, w każdym razie nie odgrywają większej roli (z wyjątkiem rodziny Balcerów). Tło polityczne, obyczajowe i kulturalne jest podmalowane wystarczająco, szczególnie wdraża się w pamięć krakowskie środowisko uniwersyteckie, atmosfera przełomu umysłowego, pierwszych lat Renesansu.

źródło opisu: Z Posłowia do wydania LSW 1959 Jacek Kajtoch.

źródło okładki: Własne

Kachusek | 2014-01-04
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Bardzo dobra powieść, zainteresowałam się nią ze względu na losy Grzegorza z Sanoka (co ciekawostka, jest ulica nazwana jego imieniem, w moim mieście), który wiernie towarzyszył młodemu królowi Władysławowi Warneńczykowi. Był jego mentorem i sumieniem..mądry, szlachetny i prawy człowiek. A Kraszewskiego jak zwykle czyta się jednym tchem.

Liszaj | 2017-09-05
książek: 1901