Strzemieńczyk. Czasy Władysława Warneńczyka

Okładka książki Strzemieńczyk. Czasy Władysława Warneńczyka
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 18) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 18)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1959-01-01
1959-01-01
historia Polski Jagiellonowie Rzeczpospolita Obojga Narodów

więcej Więcej

To mój kolejny powrót w ostatnim czasie do twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. „Strzemieńczyk” to powieść historyczna , której akcja przypada na wiek XV. Głównym bohaterem jest Grzegorz z Sanoka (1406-1477). Poznajemy późniejszego arcybiskupa jako 12 letniego chłopca, zafascynowanego wiedzą i chęcią nauki, na którą nie pozwala mu despotyczny ojciec. Młody Grzegorz...

Bardzo dobra powieść, zainteresowałam się nią ze względu na losy Grzegorza z Sanoka (jest ulica nazwana jego imieniem, w moim mieście), który wiernie towarzyszył młodemu królowi Władysławowi Warneńczykowi. Był jego mentorem i sumieniem..mądry, szlachetny i prawy człowiek. A Kraszewskiego jak zwykle czyta się jednym tchem.

• Powieść historyczna
  • Historyczne