Okładka książki Opowiadanie obrazem. Tworzenie wizualnej struktury w filmie, telewizji i mediach cyfrowych Bruce Block
Bruce Block Wydawnictwo: Wojciech Marzec film, kino, telewizja
2010-03-10
978-83-927215-1-2
Magdalena Kuczbajska
film telewizja obraz

Kompletna biblia dotycząca kadru i pojawiającego się w nim obrazu. Lektura obowiązkowa każdego, kto poważniej traktuje filmowanie czy fotografię.

Autor zaczyna od pustego kadru i umieszczenia w nim punktu oraz dyskusji relacji względem kadru. Następnie stopniowo komplikuje obraz, wprowadzając kolejne jego elementy, omawiając relacje między nimi. Podkreśla podstawowy element twórczy - kontrast i podobieństwo - na wszelkich poziomach, od kształtu, poprzez przestrzeń, ton, kolor, ruch (obiektów i kamery),rytm. Podaje bogactwo przykładów, które pozwala zrozumieć zagadnienia. Każdy z rozdziałów zawiera listę filmów do obejrzenia, ilustrujących konkretne środki wyrazu.

Książka kończy się omówieniem struktury fabuły, przebiegu napięcia oraz sposobów jego realizacji na wszystkich poziomach struktury.

Zastrzeżenia
- tłumaczenie. Znajdują się w nim ewidentne błędy, jak np. "obiekt może poruszać się pionowo do płaszczyzny obrazu" -> powinno być "prostopadle do płaszczyzny obrazu".
- projekt wewnętrzny książki, struktura podtytułów są chaotyczna, każdy poziom inną czcionką, czcionka zbyt mała interlinia zbyt duża, nie wygląda to profesjonalnie jak na książkę opowiadającą bądź co bądź o sztuce wizualnej
- klejone kartki...! Tej książki nie czyta się raz, wraca się do niej, studiuje, a ona rozpada się w rękach.

Niemniej jednak trudno ją przecenić. Uświadamia, jak skomplikowaną i wielopoziomową sztuką jest film, pozwala bardziej świadomie go tworzyć.

Jasne, to podręcznik dla osób zajmujących się sztuką wizualizacji, acz nawet dla osoby z zewnątrz, chcącej lepiej interpretować zabiegi filmowe, trafia w sedno.

Dzięki lekturze tekstu można się dowiedzieć jak wielki wpływ ma na nas wzajemne położenie obiektów oraz ich ruch (tworzenie złudzeń). Dosyć obszernie są też przedstawione zagadnienia z kolorymetrii jak np. fakt, że dziewczynka ubrana w czerwoną sukienkę wydaje się być bliżej niż ta ubrana w niebieską mimo, że stoją w tej samej odległości od kamery (związane z ludzkim postrzeganiem barw (odcieni) o różnej długości). Ciekawie przedstawione jest też "zarządzanie kształtem" - ustawianie obiektów (względem kamery) tak aby tworzyły wektor, który kieruje oczy widza na aktora. Po każdym rozdziale autor zaleca obejrzenie filmów, które ilustrują wykorzystanie wiedzy zawartej w rozdziale. Książkę polecam każdemu kto interesuje się kinem a już na pewno ludziom, którzy aspirują do bycia operatorem (obrazu) kamery.

Prosta, praktyczna książka, która może przyda się nie tylko w branży.

Prosta, praktyczna książka, która może przyda się nie tylko w branży.

• Film
  • Sztuka