Opowiadanie obrazem. Tworzenie wizualnej struktury w filmie, telewizji i mediach cyfrowych

Tłumaczenie: Magdalena Kuczbajska
Wydawnictwo: Wojciech Marzec
The Visual Story: Creating the Visual Structure of Film, TV and Digital Media
978-83-927215-1-2
film, telewizja, obraz
skygge

Jeśli nie miałeś szansy, by uczestniczyć w legendarnych seminariach Bruce'a Blocka o narracji, potrzebujesz tej książki! Ten bestseller oferuje przejrzyste spojrzenie na związki pomiędzy narracją/scenariuszem i wizualną strukturą filmu, wideo, animacji i gier. Nauczysz się, jak budować obrazy tak dokładnie, jak scenarzysta kreuje opowieść, a kompozytor muzykę. Rozumienie tej struktury pozwoli ci przekazywać nastroje i emocje, a co najważniejsze, odkryjesz decydujący związek między strukturą narracji i obrazu. Setki zamieszczonych w książce kolorowych przykładów określają te zasady jeszcze mocniej, niż tekst. Pomysły zawarte w tej pozycji pomogą scenarzystom, reżyserom, fotografom, animatorom, twórcom gier, scenografom i montażystom, którzy chcą zrozumieć i wykorzystywać strukturę wizualną.

źródło opisu: http://www.w-wm.pl/opowiadanie_obrazem.php

źródło okładki: http://www.w-wm.pl/opowiadanie_obrazem.php

Marcin Kołodziejczak | 2015-03-10
Przeczytana: marzec 2014

Dzięki lekturze tekstu można się dowiedzieć jak wielki wpływ ma na nas wzajemne położenie obiektów oraz ich ruch (tworzenie złudzeń). Dosyć obszernie są też przedstawione zagadnienia z kolorymetrii jak np. fakt, że dziewczynka ubrana w czerwoną sukienkę wydaje się być bliżej niż ta ubrana w niebieską mimo, że stoją w tej samej odległości od kamery (związane z ludzkim postrzeganiem barw (odcieni) o różnej długości). Ciekawie przedstawione jest też "zarządzanie kształtem" - ustawianie obiektów (względem kamery) tak aby tworzyły wektor, który kieruje oczy widza na aktora. Po każdym rozdziale autor zaleca obejrzenie filmów, które ilustrują wykorzystanie wiedzy zawartej w rozdziale. Książkę polecam każdemu kto interesuje się kinem a już na pewno ludziom, którzy aspirują do bycia operatorem (obrazu) kamery.

abecadło | 2015-01-03

Prosta, praktyczna książka, która może przyda się nie tylko w branży.

Damian Michalak | 2017-11-14
rokicz | 2017-08-19